Shields zlomili odpor Gladiators až v prodloužení

UNIČOV – Na úplný závěr nadstavbové části, tedy i celé sezóny EUHL, přijeli Gladiators Trenčín navázat na podzimní triumf z domácího ledu, kde dnešního soupeře University Shields Olomouc vyprovodili sedmi góly. Domácí ale dnešním výkonem nechali na předchozí výsledek zapomenout a předvedli takticky vyspělý a disciplinovaný hokej, díky kterému slaví vítězství v prodloužení. Celý zápas se nesl v duchu opatrného hokeje, malého počtu vyloučení a spolehlivých výkonů brankářů.

University Shields Olomouc – Gladiators Trenčín 2:1 OT (0:0, 0:0, 1:1, 2:1)

Góly a asistence: 44. Pudelka (Horák), 63. Lainka – 54. Zajíček (Haluška)

Střely: 26:30

Vyloučení: 1:4 (v minutách 2:8)

Rozhodčí: Sedlák, Doleček – Navrátil, Perutka

University Shields Olomouc – Horváth – Tománek, Pudelka, Svozílek, Kropáč – Hajšman, Říčka, Matuška, Skopal, Horák, Dohnal, Lainka, Siegel

Gladiators Trenčín – Crkoň – Hajko, Novák, Porubský, Haluška, Smolka, Mečiar – Smida, Okuliar, Gašparovič, Zajíček, Špankovič, Révesz

Hned první minuta předznamenala průběh celého zápasu – opatrná hra bez zbytečného riskování. Po výborném zákroku domácího brankáře Horvátha se právě Shields dostali do souvislejšího tlaku, který hosté odrazili bez větších problémů. Celou první třetinu se hra přelévala z jedné strany na druhou, většina útočných akcí končila u bezchybných brankářů.

Taktické šachy pokračovaly i v prostřední části, ve které domácí hned na úvod přestáli obrovskou příležitost hostů. Následoval velký tlak olomouckých, který jen díky hostujícímu brankáři Crkoňovi neskončil brankou. Poté se o slovo přihlásili Gladiators a dvakrát v krátkém časovém sledu uzavřeli domácí ve vlastním obranném pásmu. To se musela činit obrana domácích v čele s bezchybným Horváthem. Zbytek třetiny se dohrál v poklidném tempu bez přerušování a s minimem šancí.

Za stále bezbrankového stavu si na úvod třetí třetiny zahráli domácí přesilovou hru, která i přes velký tlak na hostující branku neskončila úspěchem. Skóre se konečně pohnulo, když do domácího útoku zavelel hrající předseda Shields Dominik Pudelka. Získal puk ve vlastním obranném pásmu, nerušeně projel do útočné třetiny a poslal puk na střed připravenému Horákovi, který nepříjemnou střelou donutil Cvrkoně k dobrému zákroku. Vyražený puk si Pudelka našel a z dorážky otevřel gólový účet zápasu – 1:0. Shields se po vstřelené brance více zatáhli do obrany a začali vsázet na rychlé protiútoky. Z jednoho takového mohli domácí rozdíl ještě navýšit, ale při situaci dva na jednoho za hostujícím brankářem zazvonilo břevno. Trenčín zvýšil obrátky, ve své jediné přesilové hře trefil tyč a při signalizované výhodě při vlastním oslabení dokázal Zajíček přesnou a tvrdou střelou od modré čáry vyrovnat – 1:1. Domácí měli ještě možnost vyhrát v základní hrací době, když tři minuty před koncem třetiny hráli přesilovou hru. Hostující obrana ale nezaváhala, zápas šel tedy do prodloužení.

To se hraje na pět minut se třemi hráči na každé straně. Hned v jeho úvodu měli hosté dvě šance, jedna z nich po dobrém Horváthově zákroku skončila na tyči. Poté už se u vlastní střídačky chopil puku Lainka, který si ze soupeřů udělal kužely, protáhl se až před brankáře a zajistil tak domácím druhý bod – 2:1 OT.

Nejlepším hráčem hostujícího Trenčína byl po zásluze vyhlášený brankář Crkoň, za domácí si ocenění převzal Lainka, který celý zápas rozhodl. Derniéra se více povedla domácím Shields, kteří předvedli zodpovědný výkon bez zbytečných vyloučení a defenzivních chyb.

TEXT: Martin Michálek