Diplomati rozdrvili súperov v turnaji vysokých škôl BSK a odniesli si prvé miesto

V hokejovom turnaji tímov vysokých škôl, organizovaným BSK, sa v bratislavskom Lamači zúčastnili 4 tímy, ktoré pôsobia v univerzitnej lige EUHL. Pozvanie prijali UMB Banská Bystrica, UHT Dukes Graz a miestne školy zastupovali Diplomats Pressburg a HK Slávia STU. Zápasy mali svoje špecifické pravidlá a nielen vďaka nim si diváci mohli užiť naozaj zaujímavý hokej.

Tímy boli rozdelené do dvoch základných skupín a v postupovom kole si spolu zmerali sily víťazi a porazení. Zápasy sa hrali futbalovým formátom na dva polčasy s časovým rozsahom 25 minút hrubého času, čo znamená že časomiera sa nezastavovala a hra sa takmer vôbec neprerušovala. Na ľadovej ploche boli s hráčmi len dvaja rozhodci a vylučovanie hráčov nahradilo trestné strielanie, ktoré si niektorí hráči vskutku vychutnali a predviedli svoje umenie.

Diplomats Pressburg – HK Slávia STU  5:1

Góly a asistencie: 2. Hudcovský (Holeš, Winkler), 10. Hudcovský (Winkler, Hanko), 17. Homola (Hrabina, Kraus), 31. Hudcovský (Winkler, Holeš), 45. Hudcovský (Winkler,Brincko) – 35. Mader (Cora, Kanoj)
Trestné strielanie: 2:1, 0:0
Rozhodovali: B. Uličný, M. Lukáčik
Diplomats Pressburg: Pardubský – Hanko, Brincko, Sudek, Burian – Holeš, Winkler, Hudcovský, Homola, Kraus, Hrabina
HK Slávia STU: Snopek (Ilko) – Cora, Mejiska, Simmiot, Slavkov, Hercot – Mikloš, Paučo, Bubica, Sochor, Harakel, Kanoc, Vahovský, Mader, Rodak, Schlenk, Kobaň

12048683_10206125077503913_1862874055_nDiplomati si v základnej skupine najprv zmerali sily so susedmi z STU, ktorých s prehľadom porazili pomerom 5:1. Už v prvých desiatich sekundách druhej minúty otvoril skóre Hudcovský, keď po prihrávke Holeša spoza brány prekvapil brankára inžinierov nechytateľnou delovkou nad Snopekovu lapačku. Podobnú akciu predviedli Diplomati aj o desať minút neskôr. Hudcovskému tentoraz prihral Winkler a k úspešnému gólu pomohlo brvno a ďalší krásny gól bol na svete. V prvej polovici hry zvýšili Diplomati svoje skóre ešte o jeden gól,backhandom sa presadil Homola.
Po prestávke to vyzeralo že STU chytí druhý dych, no po piatich minútach zavŕšil svoj hattrick Hudcovský a zvýšil vedenie na štyri góly. Diplomati hrali zápas  v obmedzenom počte len 10 hráčov, tí dominovali vo všetkých aspektoch hry a nebolo na nich badať známky únavy. STU sa aj napriek tomu podarilo znížiť skóre, keď na 4:1 upravoval po skrumáži pred bránou Mader. Pred koncom zápasu si ešte bombardér Hudcovský, ktorému opäť nabil Winkler, užil svoj 4. gól.

Diplomats Pressburg – UMB Banská Bystrica: 7:2

Góly a asistencie: 1. Kraus (Hegely, Šoltis), 10. Ernst, 13. Karaba (Kraus, Šoltis), 28. Hegely (Karaba), 34. Mikšík, 36. Šoltis (Karaba). 48. Kraus – 9. Kanzik. 39. Fondo (Pando)
Trestné strielanie: 3:3, 2:1
Diplomats Pressburg: Pardubský – Karaba, Vizváry -Studený, Just- Kraus, Hegely, Soltis, – Ernst, Mikšík, Čáni
UMB Banská Bystrica: Malatiner – Knut, Kanzik, Janik, Malus, Primus, Mondel, Studený, Ramaj, Kováčik, Akantis, Tenkel, Prandorf, Fondo, Majko, Fando, Janečko, Kasanický

V zápase o prvé miesto sa Diplomats Pressburg predstavili s vymeneným kádrom desiatich hráčov, proti hráčom UMB Banská Bystrica, ktorý v základnej skupine odstrielali Graz 5:0 do boja o tretie miesto. Pomer síl bol od začiatku vyrovnanejší, než v predošlých zápasoch, no Diplomati mali  korčuliarsku prevahu a opäť otvorili skóre veľmi svižne, keď po získaní útočného pásma, kombinácia útočníkov Hegely, Šoltis posunula puk Krausovi. Po faule mala Bystrica šancu vyrovnať nájazdom, ale Pardubského štít ostal čistý. Pri ďalšom trestnom strielaní už ale toľko štastia nemal a Kanzík ho prepálil strelou zápästím medzi vyrážačku a betón. Krátke obdobie trestov ukončil nájazd Diplomatov, ktorý úspešne využil Ernst a mazano poslal puk medzi brankárove nohy. Pred zaznením sirény sa pri prečíslení po Krausovej prihrávke ešte presadil kapitán Bratislavčanov Karaba.
12063943_10206125077543914_765492037_nTri minúty po prestávke zvýšil Hegely na 4:1 čím hokejistom Bystrice začala dochádzať trpezlivosť a hru pritvrdili. Z toho vzišiel faul a oku lahodiaci nájazd Mikšíka ktorý forsbergovou kľučkou a s kľudom angličana upravil stav na 5:1. Hokejistom UMB sa podarilo vymaniť sa zo štvorgólovej straty a Akantis peknou strelou spoza hráča znižoval. To ale Bystričanom veľmi nepomohlo, keďže na Diplomatoch bola badať lepšia kondičná pripravenosť a po druhom inkasovanom góle sa rýchlo otriasli, keď po milimetrovej prihrávke Karabu z vlastného pásma sa Šoltís ocitol v samostatnom úniku a nemýlil sa.Ďalej sa zápas už viac menej iba dohrával a Diplomati mali hru vo svojich rukách. Posledné slovo stretnutia mal Kraus a upravil na konečných 7:2

Diplomati sa zaslúžene umiestnili na 1. mieste a predviedli sa vo skvelej forme. Druhú priečku obsadil tím UMB Banská Bystrica a hneď za nimi sa umiestnila bratislavská STU, nechávajúc na štvrtom mieste Graz po vyhratom zápase s pomerom 4:1

autor: Šimon Vincze