shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0.00
View Cart Check Out

Article

Zástupcovia EUHL spolu s hokejistami Diplomats Pressburg prišli podporiť verejnú zbierku Biela Pastelka.

Minulý týždeň sa konal 14. ročník celoslovenskej verejnej zbierky na podporu nevidiacich a slabozrakých s názvom Biela Pastelka. V Bratislave sa zbierka mala konať na námestí M.R. Štefánika, no pre zlé počasie sa program aj sútaže presunuli do vnútorných priestorov nákupného centra Eurovea. Zúčastnené tímy mohli zabojovať hneď v niekoľkých disciplínach a návštevníci mali možnosť vyskúšať si iný pohľad na svet, informovať sa a pomôcť ľuďom s tažkým osudom.

Tento ročník zbierky sa niesol v hokejovom duchu, pretože štatút ambasádora prevzal hokejista Banskej Bystrice a bývalý hráč NHL Michal Handzuš. Ten sa kvôli zápasu nemohol zbierky zúčastniť, no jeho rolu plnohodnotne prebral jeho mediálne ostrielaný kolega Richard “Citrón“ Lintner. IMG_2515Hokejovú rodinu rozšírili aj zakladatelia EUHL, Ľubomír Sekeráš, Jaroslav Straka a Peter Špankovič. Akciu podporili aj mediálne osobnosti, Ady Hajdu a Patrik Herman, ktorí v priestoroch centra oslovovali ľudí so snahou získania príspevku na pomoc dobrej veci. Súčasťou zbierky bol aj takzvaný “pukomat“, v ktorom sa nachádzali puky podpísané Michalom Handzušom. Tie si mohli návštevníci zakúpiť za cenu 9 eur a priamo podporiť Úniu nevidiacich a slabozrakých. Podpísanými hokejovými predmetmi prispeli aj mnohí slovenskí hokejisti, ako napríklad, Tatár, Hossa, Chára a taktiež aj Ľubomír Sekeráš. Partnerom akcie bol aj 1. Lions Club Bratislava a zúčastnil sa jej aj Tomáš Zajac, ktorý je zároveň zástupcom Vzdelávacieho a Konzultačného inštitútu v Bratislave.Za ten v EUHL druhý rok pôsobí tím Diplomats Pressburg. Jeho hráči prišli tiež akciu podporiť a zúčastnili sa hneď v niekoľkých súťažných disciplínach.

IMG_2531Celým programom návštevníkov a súťažiacich sprevádzal Miroslav Šatan starší, otec slovenskej hokejovej ikony a kapitána našej reprezentácie v Göteborgu 2002. Hlavnou disciplínou bol turnaj v tradičnom stolnom hokeji, veľmi podobný verzii, ktorú pred 10 rokmi mal doma každý správny chalan. Súťažilo sa taktiež v strielaní penovej lopty do brány, pričom strelec mal na hlave upravené okuliare, aby si vyskúšal ako vidia svet ľudia s poruchou zraku. Svoj sluch si otestovali hráči pri drevenom stole, ktorý sa najviac podobal vzdušnému hokeju, no tentokrát mali obaja hráči zaviazané oči a s pálkou v ruke sa snažili dostať chrastiacu loptu do brány súpera. Disciplíny mali veľký úspecha vystriedali sa pri nich aj nevidiaci, ktorý mali niekedy podstatne navrch.
V rámci akcie si mohli zúčastnení nechať zdarma vyšetrit zrak profesionálnym elektronickým testom a dozvedieť sa všetko o zrakových poruchách. Na svoje si prišli aj milovníci zvierat, na ktorých čakali vodiace psy z chovnej stanice aj so svojimi šteňatami. Počas celej zbierky panovala priateľská atmosféra. Návštevníci mali taktiež možnosť vyskúšat si simulácie ďalších zrakových porúch, dozvedieť sa o možnostiach pomoci a dobrovoľníctva a v neposlednom rade sa stretnúť s nevidiacimi ľudmi a priblížiť si realitu, ktorá niekedy naozaj nie je jednoduchá. Univerzitní hokejisti a zároveň celé vedenie bratislavského inštitútu spolu s EUHL je veľmi vďačné, že sa mohli zúčastniť a podporiť takúto pozitívnu udalosť.

autor: Šimon Vincze