shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0.00
View Cart Check Out

Article

Univerzitná hokejová liga ako možnosť pokračovať v hokeji po mládežníckych súťažiach

Nie je žiadnym tajomstvom, že po mládežníckych súťažiach sa len máloktorým hokejistom, resp. len tým najlepším, podarí prebojovať sa ďalej a hrať hokej na profesionálnej úrovni. Hráči si častokrát volia možnosť štúdia, no úplne sa vzdať hokeja je pre nich nepredstaviteľné. Priestor pre týchto milovníkov spomínaného športu ponúka EUHL, ktorá spája hokej so štúdiom.

Na Slovensku hrá najvyššiu juniorskú súťaž 12 tímov, v zápase môže nastúpiť až 5 hráčov, ktorí majú 21 rokov. Znamená to pre nich posledný ročník v spomínanej juniorskej extralige a sú tak nútení následne sa zaradiť inam. Len tým najlepším sa podarí prebojovať do zahraničných súťaží, ktoré sú v spoločnosti považované za lepšie a na vyššej úrovni než slovenská extraliga, niektorí šťastlivci sa dostanú do spomínanej extraligy, príp. do 1. slovenskej ligy, ktorá je už však preplnená predovšetkým staršími bojovníkmi. Priestor tak ostáva len možnosti odísť do zahraničných, menej atraktívnych  klubov, alebo s hokejom jednoducho skončiť. Práve posledná spomínaná možnosť sa stáva čoraz častejšou skutočnosťou a hráči sú tak nútení rozlúčiť sa s dlhoročnou vášňou, pričom využívajú otvorené brány zo strany školstva. Na univerzitách akoby tak doháňali chvíle, ktoré mali počas predošlého štúdia absolvovať v škole, no namiesto toho mali tréningy či zápasy.

Pred dvomi rokmi vznikol na Slovensku projekt EUHL (Európska univerzitná hokejová liga), ktorého spoluzakladateľom je i Ľubomír Sekeráš, bývalý hokejový reprezentant pôsobiaci aj v NHL. Spomenutá liga ponúka priestor predovšetkým pre bývalých hokejistov, ktorí po absolvovaní strednej školy zvolili možnosť v štúdiu pokračovať  a sú odhodlaní reprezentovať a bojovať za svoju vysokú školu, univerzitu. V ostatnej sezóne pôsobilo v EUHL deväť mužstiev, pričom neboli len zo Slovenska, ale tiež z Českej republiky či Rakúska. Záujem o túto ligu neustále rastie, súčasne sa zvyšuje i jej kvalita. Víťaz spomínanej súťaže vyhráva každoročne trofej Sekeráš Trophy, ktorá je pomenovaná práve po jej zakladateľovi.

Na začiatku kalendárneho roka 2015 si výber EUHL zmeral dvakrát sily s hráčmi z amerických univerzít, pričom netreba zabudnúť podotknúť, že v Amerike má univerzitný hokej viac ako storočnú tradíciu, a oba zápasy skončili remízou, resp. raz sa z výhry po sérii samostatných nájazdov tešili Európania a raz Američania. Spojenie hokeja so štúdiom predpokladá rovnováhu medzi spomenutými zložkami; učí nielen fyzickej zdatnosti a bojovnosti, ale tiež psychickej stabilite, odhodlanosti nevzdať sa a spolupráci.

Na nedávnych Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji 2015 v Českej republike podľahlo v boji o bronzové medaily domáce mužstvo Američanom. Práve súpisku mužstva spoza oceánu tvorilo 25 mien, z čoho až 19 hráčov sa prebojovalo do NHL z univerzitných mužstiev (niektorí účastníci šampionátu dokonca stále za univerzity hrajú). Hranie hokeja za školu popri štúdiu je v Amerike obrovskou cťou a súčasne skvelým východiskom pre hráčov. U nás je EUHL zatiaľ považovaná predovšetkým ako skvelá možnosť nevzdať sa hokeja po skončení v mládežníckym súťažiach.

autor: Jana Danková