UMB tím si po ťažkom súboji vybojoval miestenku do finále

Na dnešnom dueli tímov UMB Banská Bystrica a Akademici Plzeň sa rozhodovalo o to, ktorý z tímov sa dostane do finále. Hra bola opäť bohatá ako na góly tak aj na vylúčenia. Na ľadovej ploche odohrali oba celky veľmi vyrovnaný súboj. Začiatkom prvej tretiny vládol na ľadovej ploche nepokoj,  z ktorého nakoniec vykľučkovali súperi a dostali sa do vedenia. V druhej tretine sa domáci tím zaktivizoval a dostal sa do svojej hry, čo sa odrazilo aj na stave stretnutia. V poslednej dvadsať minútovke však hostia opäť dobehli domácich a celé stretnutie sa v posledných sekundách zdramatizovalo. Zápas sa predĺžil o 5 minút hrou 3 na 3. Ako prvým sa podarilo skórovať práve domácim, ktorí si na ľadovej ploche aj patrične užili svoje víťazstvo a zaručený postup do finále.

UMB Banská Bystrica – Akademici Plzeň OT 5:4 (0:1, 4:1, 0:2 OT 1:0)

Góly a asistencie: 25. Brnčal (Michalčík, Mendel), 28. Mendel (Brnčal), 32. Drmaj (Ferletjak), 40. Žáčik (Mendel), 62. Koch – 10.Škarka (Sequens, Synek), 26. Faschingbauer (Malota, Prachař), 50. Baxa (Muchka), 60. Muchka (Kašpar, Setíkovský)

Vylúčení: 9:7

Rozhodovali: Stano P. – Šefčík P., Rojík P.

UMB Banská Bystrica: Korytár, Malatinec – Janečko, Michalčík, Ferletjak, Šeliga, Mančák, Kamzík, Brnčal, Kandra, Drmaj, Primus, Majling, Žáčik, Indrych, Nociar, Kováčik, Kasanický, Rajčan, Janák, Mendel, Koch

Akademici Plzeň: Smejkal, Frček – Baxa, Červenka, Dědič, Kala, Franěk, Sequens, Prachař, Muchka, Kašpar, Tichý, Malota, Škarka, Synek, Polívka, Svoboda, Faschingbauer, Blumentrit, Setíkovský

V prvej dvadsať minútovke začali oba tímy veľmi bojazlivo. Väčšiu šancu dostali domáci v 3. minúte zápasu, keď sa za faul na strane Akademikov ocitli v presilovej hre 5 na 4. Prvá presilovka UMB tímu nevyšla. Hra pokračovala z jednej strany na druhú. V 7. minúte mali k dispozícii presilovú hru aj súperi, keď sa Ferletjak dopustil faulu narazením na mantinel. Aj napriek oslabovej hre sa UMB tím presúval do útočného pásma a udržal si veľmi aktívnu hru. Prvý gól zápasu sa pošťastil v 10.minúte Akademikom, keď puk po Sequensovej strele poskočil a dostal sa za chrbát Korytára Škarkovou dorážkou. Banská Bystrica takmer dostala možnosť vyrovnať nepriaznivý stav už v 12. minúte, no hneď po vylúčení Akademikov sa vylučovalo aj na strane domácich. Hra pokračovala 4 na 4. V 14. minúte  kapitán   UMB tímu a zároveň jeho najproduktívnejší hráč Indrych vykorčuľoval na bránku s veľkým odhodlaním, no Smejkala sa mu prestreliť nepodarilo. Minútu a pol do konca tretiny sa UMB tím dostal do oslabovky za hru vysokou hokejkou. Akademici však túto príležitosť nevyužili.

Druhá tretina pokračovala presilovou hrou súperov, počas ktorej sa im už nepodarilo skórovať. Situácia sa vymenila v 24. minúte kedy UMB tím získal čas, aby strelil vyrovnávajúci gól. Žiaľ 45 sekúnd pred ukončením trestu sa na trestnú lavičku dostal aj hráč domáceho tímu. Na ľadovej ploche sa zopakovala situácia z prvej tretiny a oba celky hrali 4 na 4. Aj napriek strate jedného hráča z ľadu sa UMB tímu podarilo v 25. minúte skórovať a premenili stav stretnutia na remízu. Prvý gól UMB tímu si pripísal Brnčal, ktorý sskóroval v úniku. Domáci sa však netešili z vedenia priveľmi dlho, nakoľko sa k puku do minúty dostal Faschingbauer a vrátil svoj tím do vedenia. Banská Bystrica sa v priebehu 27. minúty znova dostala do presilovej hry, za filmovanie u Akademikov. V nasledujúcej minúte si k Prachařovi prisadol aj Kašpar a UMB tím mal po dobu jednej minúty možnosť znova vyrovnať v presilovej hre 5 na 3. Domáci sa usadili v útočnom pásme a roztočili tam kolotoč, ktorý v 28. minúte zakončil Mendel po krásnej a presnej asistencii Brnčala. Prvý krát sa do vedenia dostali domáci v 32. minúte vďaka Drmajovi a jeho vydarenej strele spred bránkoviska, ktorou zmenil stav stretnutia na 3:2. Situácia na ľadovej ploche bola rovnaká ako na predošlom zápase. Okrem šancí na skórovanie sa na oboch stranách striedali vylúčenia. Stalo sa tak aj v 33. minúte na strane UMB tímu, no domáci nepustili hostí k väčším príležitostiam. Tri minúty do konca druhej tretiny nastalo na ľadovej ploche aj na tribúnach rušno, no puk iba rozzvonil žrďku bránky. V porovnaní s prvou tretinou sa UMB tím herne prebral, o čom aj svedčil celkový počet striel na bránku Akademikov. Minútu na to si napätie užili aj súperi, no výborný Korytár podržal svoj tím a vychytal takmer tri góly v priebehu pár sekúnd. Po neúspechu dostali hostia možnosť vyrovnať, keď sa Bystričania opäť dostali do oslabovky, no zvládli ju bez inkasovania gólu. 17 sekúnd do konca druhej tretiny sa nabudení UMBečkári opäť prepracovali do útočného pásma a pripísali si ďalší gól, ktorý im do šatní prichystal Žáčik.  Po vydarenej akcií sa však UMB tím ešte stihol oslabiť za filmovanie. Po druhej tretine bol stav stretnutia 4:2

Tak ako druhú tak aj tretiu tretinu začali domáci v oslabení, no nedovolili súperom znížiť skóre. Do 48 minúty sa striedali šance na oboch stranách, no ani jeden z celkov svoje šance nezúžitkoval. Za hru vysokou hokejkou sa na trestnú lavicu posadil Žáčik a hra sa na chvíľu  presunula do obranného pásma domácich. UMB tím sa aj napriek oslabeniu dokázal prebojovať do svojho útočného pásma kde dokonca svitla nádej na ďalšie skórovanie. Zápas sa v 50. minúte ešte veľmi zdramatizoval, keď sa Akademikom predsa len podarilo poslať puk za Korytárov chrbát. Napätie sa na ľadovej ploche zväčšovalo, keď sa v polovici tretiny presilová hra presunula do Bystrického tímu. Domáci tak mali možnosť vrátiť sa do dvojgólového vedenia. Opakovane sa však domáci tím dostal na trestnú lavicu, a šance sa presunuli na stranu súperov. Bystričania sa snažili vyhadzovať puk z obranného územia za každých okolností. 6 minút do konca zápasu na ľadovej ploche zahviezdil Mendel, ktorý skočil do nádejnej strely Akademikov a aj po niekoľkých pádoch sa prepracoval až k Smejkalovi. Túto excelentnú akciu však nezakončil úspešne. 47 sekúnd do konca zápasu sa súperom podarilo skórovať v power play, o čo sa zaslúžil Muchka, no zároveň sa Akademici dostali do oslabenia. Domáci už hru v presilovke nevyužili a zápas sa dostal do predĺženia 3 na 3 na 5 minút. Veľkú drámu na ľade tak zaknihoval Koch a zaručil tak UMB tímu miestenku do finále.

Marek Janík (asistent trénera UMB tímu):

Tento zápas bol veľmi vyrovnaný. Presne tak majú v play off vyzerať. V tomto zápase sme mali zbytočné vylúčenia, ale taký je hokej. Naše útočné fauly sme chceli eliminovať, žiaľ sa nám to ešte stáva, ale myslím, že už sme to zlepšili. Dnes sme mali trocha viac šťastia my ako náš súper a nakoniec sme postúpili. Ale chcel by som jednak poďakovať súperovi za hru a naozaj klobúk dole pred nimi. Pred finále musíme poriadne zregenerovať. Pripravení sme, nacvičené máme všetko, čo chceme, musíme to odohrať už iba hlavami.