shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0.00
View Cart Check Out

Article

Sekeráš o možnom nováčikovi v EUHL a aj o ceste, ako sa dostať na Univerziádu

Záujem o univerzitný hokej v Európe stále je, ba dokonca rastie. O tom, aké nové tímy by mohli vstúpiť do súťaže, ale tiež komu všetkému poskytuje EUHL priestor na sebarealizáciu a možný kariérny rast, porozprával Ľubomír Sekeráš.

Práve vyššie menovaný bývalý hokejista Ľubomír Sekeráš, je jedným zo zakladateľov EUHL – Európskej univerzitnej hokejovej ligy, no a rovnako je i viceprezidentom EUHA – teda asociácie, ktorá je riadiacim orgánom súťaže. Zo svojej pozície má tak maximálny prehľad o dianí v lige, ale tiež o jej zákulisí. Práve z neho nemálo prezradil. „Každý ročník EUHL je iný. Menia sa tímy, hráči. Ale máme, samozrejme, aj svojich verných,“ rozosmial sa Sekeráš, „v aktuálnej sezóne máme 8 tímov, a to zo Slovenska, Česka, Poľska a Rumunska. Hrá každý s každým, raz doma a raz vonku. Mohlo by sa zdať, že tých zápasov je tak málo, ale stále sme v situácii, kedy tímy nedostávajú veľa priestoru pri tvorbe rozpisu ľadu. Seniorský a rovnako aj mládežnícky hokej má stále prednosť, takže vedieť zorganizovať zápas v normálnom čase je niekedy doslova umenie. Našťastie sa ale povedomie o univerzitnom hokeji zvyšuje a vďaka tomu je našim mužstvám poskytovaného viac a viac priestoru. No, samozrejme, nejde to závratnou rýchlosťou. Postupnými krokmi sa, verím, dopracujeme k tomu, že sa EUHL bude hrať v stabilných dňoch a časoch,“ vyslovil na úvod.

Zaujalo nás vyjadrenie o meniacich sa účastníkoch EUHL. „Tímy, účastníci EUHL, sa obmieňajú z jednoduchého dôvodu. Vždy záleží, koľko študentov – hokejistov na škole je. Niekedy ich ako prvákov príde viac, inokedy menej, no a vyskladať káder nie je úplne jednoduché. Celý tento proces si vyžaduje systematickosť, no treba si uvedomiť, že ako tréneri, tak aj manažéri tímov vykonávajú túto činnosť popri svojej primárnej práci,“ ozrejmil Sekeráš. Tak ako spomínaní tréneri a manažéri, tak aj napríklad tímoví redaktori či fotografi vykonávajú svoju činnosť v EUHL na dobrovoľníckej báze.

Vráťme sa však k tímom. Ako vyzerá proces, ako to je, keď chce nové mužstvo vstúpiť do EUHL? „Ak nový tím prejaví záujem o pôsobenie v EUHL, vyžaduje si to čas; počas neho sa snažíme postarať sa o to, aby sme boli pripravení ako my, tak aj  konkrétny tím. Za tých niekoľko rokov fungovania už vieme aké atribúty by malo nové mužstvo spĺňať, a preto sa aj potenciálnym nováčikom snažíme pomôcť, aby boli tip-top pripravení na EUHL. Ide najmä o nastavenie spolupráce s konkrétnou školou, o financovanie a celkové riadenie chodu tímu,“ pokračoval bývalý slovenský reprezentant. „Tak ako každý rok, tak i teraz chceme, aby liga nestagnovala, ale napredovala. Máme za sebou rokovania s maďarským Győrom a vyzerá to veľmi sľubne. Od nadchádzajúcej sezóny by mohol byť nováčikom v EUHL. Otvorené máme však rokovania aj s ďalšími tímami – ako zo Slovenska, tak i zo zahraničia,“ prezradil novinky.

EUHL je síce často považovaná za jednu z posledných možností ako zostať pri hokeji, keď sa hráčom nepodarí pokračovať s týmto športom na profesionálnej úrovni. Pravda je však taká, že ani EUHL nemusí byť tou poslednou zastávkou. Príkladom toho je hneď trojica hráčov, ktorá sa z EUHL dostala do slovenského univerzitného výberu, ktorý momentálne reprezentuje našu krajinu na Svetovej univerziáde v Lake Placid. „Teší ma ich účasť na Univerziáde, to je jasné,“ pousmial sa Sekeráš, „veď preto aj, okrem iného, vznikol projekt univerzitného hokeja v Európe, aby bolo hráčom umožnené reprezentovať aj za hranicami Slovenska – či už na spomínanej Univerziáde, alebo aj na World Cupe, ktorý pripravujeme a bude v apríli. Aby mali méty, kam sa stále môžu dostať. Univerzitným hokejom totiž ich hráčska kariéra vôbec nemusí končiť.“  No a toto sa vlastne netýka len samotných hráčov. „EUHL ponúka priestor na realizáciu nielen hráčom, ale tiež trénerom, manažérom, redaktorom či fotografom. Milan Kyseľ, manažér UMB Hockey Team, je skvelým príkladom, ako sa možno z EUHL dostať na Univerziádu na post hlavného manažéra výberu. Je to perfektná vizitka nielen pre neho samotného a jeho univerzitný tím, ale aj pre našu súťaž, ktorá je plná šikovných ľudí,“ vyslovil na záver Sekeráš.