První bod semifinále pro Akademiky! Na domácí půdě porazili tým z Banské Bystrice 5:2

Semifinále Evropské univerzitní hokejové ligy (EUHL) načalo své série. Akademici Plzeň přivítali na svém ledě tým UMB Banská Bystrice a strhla se parádní hokejová podívaná. Již ve druhé třetině se domácí ujali tříbrankového vedení, které postupem času navýšili až na konečných 5:2. První bod série tedy zůstává v Plzni.

Akademici Plzeň – UMB Banská Bystrica 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)

Góly a asistence: 17. Faschingbauer (Setikovský, Polívka), 22. Setikovský (Faschingbauer, Muchka), 39. Baxa (Tichý), 40. Mainer (Tichý, Muchka), 45. Blumentrit (Faschingbauer, Polívka) – 32. Mančák, 54. Majlink (Kamzík).

Vyloučení: 8:5 na dvě minuty, přesilovky: 1:1, oslabení: 0:0, střely: 30:26

Rozhodčí: Sýkora, Mlkvy – Malý, Šimán.

Akademici Plzeň: Frček (Smejkal) – Blumentrit, Červenka, Kašpar, Malota, Prachař – Baxa, Dědič, Faschingbauer, Franěk, Kala, Mainer, Pondělík, Setikovský, Sequens, Svoboda, Škarka.

UMB Banská Bystrica: Korytár (Malatinec) – Janák, Nociar, Indrych, Koch, Kováčik, Michalčík, Žáčik – Brnčal, Drmaj, Ferletjak, Janečko, Kamzík, Kandra, Majling, Mančák, Mendel, Primus, Rajčan, Šeliga.

Během prvních pěti minut dostali hosté ze Slovenska šanci třech přesilových her, během nichž ale nijak neohrozili brankáře Frčka v plzeňské brance. Nejnebezpečnější byla střela z mezikruží, kterou vyslal Primus. Na druhé straně se mohl prosadit Baxa, ale volnou branku netrefil. Také na druhé straně přišla možnost přesilové hry, v níž mohl otevřít skóre Polívka, avšak puk po jeho střele pouze proskákal kolem brankové čáry. Neujala se ani následná střela kapitána Faschingbauera, jenž nedotlačil puk za brankovou čáru. Tři a půl minuty před koncem se ale Jakub Faschingbauer gólově prosadil. Nikým nebráněn si najel do mezikruží a bez problémů překonal brankáře Korytára.

Ve druhé třetině se Banská Bystrica dostala do tlaku, ale mnoho střel létalo mimo Frčkovu branku, a pokud už dolétlo, ukázalo se, že v několika případech má dobře postavené tyče. Druhý gól domácích přidal Jan Setikovský, který zužitkoval nahrávku svého kapitána a pohotově uklidil puk za záda slovenského gólmana. Na druhé straně se snažil snížit Ferletjak, ale netrefil bránu. Po chybě domácí obrany se ale hosté přece jen kontaktního gólu dočkali. Filip Mančák se na modré čáře ujal puku a rychlou střelou zápěstím trefil místo nad Frčkovu lapačku. Do konce druhé dvacetiminutovky se skóre měnilo ještě dvakrát. Jan Baxa ujel do samostatné akce a rovněž ukázal svůj švih v zápěstí. Následně se trefil i Petr Mainer, jenž zkusmo nahodil puk na brankáře, a ten se mezi betony dostal až za brankovou čáru.

Poslední dějství nabídlo hru nahoru a dolů, tým z Banské Bystrice tlačil Akademiky do obranného pásma, ale obrana dnes fungovala skvěle. Stadion, který byl z předchozích dvou třetin namlsaný, hnal domácí za vítězstvím. Na 5:1 zvyšoval Tomáš Blumentrit, který dostal nahrávku od Faschingbauera a Korytár se již nestihl přesunout. Slovenští hosté pálili z každé pozice, střely ale létaly převážně nad Frčkovu branku. Šest a půl minuty před závěrečným hvizdem odešel na trestnou lavici Filip Malota a ještě, než hlasatelka ohlásila trest, třepotal se puk v plzeňské síti. Ihned po buly letěl od modré čáry puk na Frčka, ten jej vyrazil, na dorážku Mateje Majlinga byl již krátký a Majling si s prázdnou brankou poradil.

Autor: Věra Novotná