Pražské derby Evropské univerzitní hokejové ligy rozhodovalo prodloužení

Diváci na pražském zimním stadionu Hvězda se dočkali v neděli 5.11. prvního letošního pražského derby týmů UK Praha a Engineers Prague. Stejně jako všechny předchozí vzájemné zápasy bylo i toto utkání velmi vyrovnané, plné emocí a nabídlo velmi svižný a atraktivní hokej. Do zápasu vstoupili Engineers velmi aktivně a vybudovali si slibný náskok, postupem času, ale přebírala vládu nad utkáním Univerzita Karlova a dokázala vyrovnat skóre. Po základní hrací době se obě mužstva podělila o body a tak o bodu navíc muselo rozhodovat prodloužení.

Do první třetiny vlétli hráči Engineers s velkým odhodláním dokázat týmu Univerzity Karlovy. Díky aktivnímu pohybu a důrazné hře zamknuli tým v bílých dresech v obranném pásmu a vykoledovali si první vyloučení. Už v páté minutě se poroučel na trestnou lavici domácí Petr Svoboda. Přesilovku dokázal hostující tým využít a přesnou střelou od modré se prosadil Marek Herna 0:1. O dvě minuty později zchladil domácí tým brankou Jakub Kaprál, který se ocitl zcela osamocený před brankou a vyzrál na gólmana Matěje Olivu 0:2. Hráči Engineers pokračovali v tlaku, který byl přibrzděn nepříjemným zraněním v obličeji Marka Pulkraba, které bylo nutno po zápase sešít sedmi stehy. I přes toto zranění Marek statečně dohrál celé utkání. Univerzita Karlova měla možnost snížit stav utkání po vyloučení Josefa Vostráckého, ale s přesilovou hrou naložila prachbídně a nakonec z toho byl gól v brance domácích po úniku Martina Sudy, který vymetl pravý horní roh Olivovi Branky 0:3. Ihned po obdržené brance však dokázal snížit stav utkání po šikovné přihrávce mezi obránce Petr Svoboda a upravil tak skóre první třetiny na 1:3. Tento gól jako by vlil do žil hráčů UK čerstvou krev a najednou jich bylo plné kluziště. Dokonce i při vyloučení Tobiáše Slavíčka ze 17. minuty domácí tým hrozil, když se ocitli osamoceni před Alešem Příhodou útočníci UK Marek Pulkrab a Petr Svoboda, ale s obrovskou šancí si nedokázali poradit a brankář Engineers vyšel z tohoto souboje jako vítěz.

Ve druhé třetině se tým Karlovy univerzity prezentoval úplně odlišným výkonem. V jejich hře bylo vidět obrovské odhodlání výsledek otočit ve svůj prospěch. Byli hladovější po puku, důraznější v osobních soubojích a to jim přinášelo spoustu šancí. Naopak Engineers nezopakovali svůj skvělý výkon z první třetiny a nakonec si připsali pouhé čtyři střelecké pokusy. Dominantní výkon hráčů UK ve druhé třetině vyústil ve vyrovnání skóre po brankách dvougólového střelce Petra Svobody ve 29. minutě a dělostřelce od modré Jakuba Březáka ve 34. minutě, který využil přesilovou hru. O minutu později mohlo dovršit domácí mužstvo velký obrat, ale před dosažením branky rozhodčí uviděl nedovolený zákrok Jana Valdera a branku neuznal. Týmu v červených se podařilo následující oslabení ubránit. Do konce druhé části měl domácí tým výhodu ještě jedné přesilovky, kterou nevyužil a tak šly do třetí třetiny obě mužstva za vyrovnaného stavu 3:3.

Třetí část se nesla v duchu zabezpečené hry v obranné fázi u obou týmů. Obě mužstva si zahráli po dvou přesilových hrách, ale žádná z nich nebyla využita a vyložených akcí se fanoušci nedočkali. Utkání tedy po základní hrací době skončilo 3:3 a zápas směřoval do prodloužení.

Domácí tým si poprvé v této sezóně vyzkoušel prodloužení. Hostující Engineers jej již v této sezóně jednou podstoupili proti Hokiklubu Budapešť. V tomto utkání prodloužení nerozhodlo a zápas dospěl až k nájezdům, ve kterých maďarskému soupeři podlehli. Prodloužení hrané 3 proti 3 v poli je velmi nevyzpytatelné a může celé utkání rozhodnout chvilka nepozornosti. Takové situace mohl využít Marek Pulkrab k samostatnému úniku, který ale neproměnil a diváci si tak museli na rozhodující branku ještě počkat. Na druhé straně zahrozil Adam Hyršl, ale Matěj Oliva udržel šance svého týmu na vítězství v tomto utkání. Z dalšího protiútoku překvapil střelou z úhlu Aleše Příhodu v brance Engineers 1:32 vteřin před koncem prodloužení Ondřej Knobloch a přidělil bod navíc pro Univerzitu Karlovu.

Autor: Josef Vošahlík, Foto: Aneta Procházková

UK Praha × Engineers Prague 4:3 sn (1:3, 2:0, 0:0, 1:0)

15. Svoboda (Valder, Slavíček), 29. Svoboda (Valder, Březák), 34. Březák (Pulkrab, Hyršl A.), 64. Knobloch (Hyršl A.) – 6. Herna (Fiala, Hyršl A., 8. Kaprál (Ureš), 14. Suda (Hyršl A.)

Vyloučení: 7: 8

UK Praha: Oliva, Karda – Knobloch, Slavíček, Březák, Klinger, Baláž, Kopica – Steklík, Kvaček, Svoboda, Malý, Valder, Borkovec, Hyršl, Veselý, Špičan, Pulkrab, Matějka, Krudenc

Engineers Prague: Příhoda, Konečný – Herna, Sekera, Oravec, Janásek, Ureš, Žáček, Klement, Vostrácký – Hlaváč, Suda, Potocký, Popek, Kopečný, Veber, Dudák, Fiala, Hyršl, Polyanychka, Kaprál, Dvořáček