Pražané po boji zdolali Plzeňské Akademiky!

Akademici Plzeň – UK Praha 3:4 (2:2, 1:2, 0:0)

Branky: 4. Fiala (Faschingbauer, Tichý), 15. Šimán (Ingriš, Fišer), 25. Tichý (Němec, Faschingbauer) – 5. Valder (Herr, Hucko), 5. Alexa (Rovný), 34. Hučko (Herr, Valder), 38. Alexa (Rovný, Balaz)

Vyloučení: 12:10, navíc Šimán 10min OT – Vošahlík 10min OT, Polák 10+10

Využití: 2:2

Plzeň: Smejkal (Šimůnková) – Šimurda, Malota, Brand, Linhart, Děkan, Radouch, Tichý – Polívka, Franěk, Faschingbauer, Dušek, Sýkora, Šimán, Svoboda, Ingriš, Kodýtek, Fiala, Němec, Fišer

Praha: Vokatý (Srb) – Monhart, Utěšil, Horevaj, Krátký, Herr – Sommer, Valder, Alexa, Gremlica, Arnošt, Hybner, Vošahlík, Hučko, Balaz, Rovný, Novák, Polák

V pondělním zápase se lídr Evropské univerzitní ligy – výběr UK Praha představil na ledě svého nejbližšího soupeře – plzeňských akademiků. Domácí v utkání dvakrát vedli, ale nakonec se jim nepodařilo vedení udržet a podlehli svému soupeři v poměru 3:4.

Již od počátku střetnutí bylo jasné, že tento duel se nebude hrát v rukavičkách. První střídání neznačila, že diváci budou sledovat vypjatý souboj plný osobních střetů a zákroků pohybujících se na hraně pravidel. Do zápasu vstoupili lépe domácí, ve 4. minutě se po střele Faschingbauera dostal k dorážce z hranice brankoviště Fiala a otevřel tak skóre zápasu. Akademikům však vedení nevydrželo dlouho a již po necelé minutě srovnal tvrdou ranou pod horní tyčku Valder. Neuběhla ani půl minuta hrací doby a hosté dokázali zvrátit vedení na svou stranu, po přihrávce Rovného se prosadil Roman Alexa. V 15. minutě se však Západočechům při vyloučení Herra naskytla příležitost přesilové hry, kterou dokázal po spolupráci Fišera a Ingriše přetavit ve vyrovnávací branku Šimán. Těsně před koncem první periody došlo ještě k „výměně názorů“ právě mezi autorem poslední branky a hostujícím Vošahlíkem, ze kterého si oba sokové odnesli shodně dva dvouminutové tresty.

Jak nervózně skončilo první dějství, tak začalo druhé. Jednu z mnoha přesilových her, které tato třetina nabídla, dokázal využít ke vstřelení branky domácí obránce Tichý, který tak poslal plzeňský tým podruhé do vedení. Hra se přelévala ze strany na stranu a především Akademici měli několik slibných příležitostí navýšit své vedení. Podle starého sportovního heslo „nedáš – dostaneš“ však přišel trest. Přesilovkovou kombinaci po ose Valder – Herr zakončoval Petr Hučko a ve 34. minutě srovnal stav utkání na 3:3. Ve stejné minutě hrubě fauloval hostující Polák domácího Kodýtka a obdržel trest do konce utkání. Pražanům dodala vyrovnávací branka novou energii do žil a ještě před přestávkou vstřelil nakonec vítěznou branku a svou druhou v utkání Alexa.

Třetí třetina se nesla ve znamení osobních soubojů a drobných potyček. Především domácí z přemíry aktivity několikrát zbytečně faulovali v útočném pásmu a připravili se tak o možnost dlouhodobějšího tlaku. Diváci byli svědky i druhého kola souboje Šimán – Vošahlík. Plzeňský tým se do poslední chvíle snažil srovnat výsledek zápasu, ale ani odvolání po celý zápas výborně chytajícího Smejkala nepřineslo domácím kýženou vyrovnávací branku. Plzeň tedy podlehla na svém ledě Praze 3:4.

autor: Aleš Chlouba