shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0.00
View Cart Check Out

Article

Popri hokeji študujú: Týchto 30 hráčov sa môže popýšiť čerstvými titulmi

 

Nielen, že trénujú, aby sa im darilo v samotných zápasoch, ale tiež navštevujú prednášky na vysokých školách či univerzitách, aby uspeli na skúškach. Hráči EUHL (Európska univerzitná hokejová liga) sú živým príkladom toho, ako možno skĺbiť šport so vzdelaním. a tak sa im darí nielen na ľade, ale tiež na akademickej pôde – za ostatný rok si vysokoškolský titul pripísalo pred meno 30 hráčov!

Myšlienka univerzitného hokeja a teda dávať rovnakú váhu vzdelávaniu a športu prináša ďalšie ovocie. Väčšina manažérov jednotlivých účastníckych tímov spomínanej súťaže ponúkla informácie o svojich hráčoch – absolventoch, ktorí len pred niekoľkými dňami či týždňami úspešne zvládli štátne skúšky a pripísali si pred meno akademický titul. Z toho bakalárskeho sa teší až 18 hráčov: Ivan Janečko, Tomáš Málus, Peter Kováčik, Dominik Ferleťjak, Matej Majling, Filip Mančák (všetci UMB Banská Bystrica), Martin Babják, Juraj, Gašparovič, Tomáš Kandráč (všetci Gladiators Trenčín), Dominik Turák (Diplomats Pressburg), Karolina Šimůnková, Miroslav Brand (obaja Akademici Plzeň), Matúš Baláž, Libor Bartoš (obaja Univerzita Karlova Praha), Tomáš Hlaváč, Rostislav Zilcher, Marek Herna, Jiří Polák, Petr Urbánek (všetci Technika Praha). Erik Borbély (Gladiators Trenčín) sa ako jediný dokonca môže pochváliť americkým titulom B.S.B.A. Rovnako úspešní boli hráči – študenti aj na druhom stupni a teda tí, ktorí bojovali o titul Mgr.: Sebastián Akantis (UMB Banská Bystrica), Václav Polívka (Akademici Plzeň), Martin Žák (Technika Praha) a Ing.: Miroslav Uhlík (Gladiators Trenčín), Štefan Mader, Marek Kanda, Michal Galko, Boris Goga (všetci HK Slávia STU), Vojtěch Vokatý (Univerzita Karlova Praha). Daniel Kolář z Technika Praha dokonca úspešne absolvoval štúdium na fakulte architektúry, pred menom si tak už píše Ing. arch. Keďže pravidlá EUHL umožňujú hrať i hráčom – študentom maturitného ročníka, aj z tejto oblasti je tu jeden šťastlivec, ktorý sa po absolvovaní strednej školy teší zo zaslúženého voľna – Maximilián Sochor (HK Slávia STU).

 Okrem samotných hráčov sa však štúdiu na vysokých školách a univerzitách venujú aj členovia realizačných tímov jednotlivých mužstiev. Tréner Lukáš Opáth (UMB) sa môže pochváliť malým doktorátom a teda titulom PaeDr., manažér Jozef Snopek (STU) prezmenu zvládol dizertačnú skúšku v odbore jadrové a fyzikálne inžinierstvo na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU a manažér Jozef Hrabina (Diplomats Pressburg) je čerstvým magistrom. Diana Pápešová, ktorá ešte minulý rok hrávala za  Gladiators Trenčín a v ostatnej sezóne sa ujala funkcie kustóda, si pripísala pred meno titul Bc., novinárka pražského tímu Michaela Příhonská a fotograf Martin Kurfiřt (Akademici Plzeň) sa naopak tešia z titulu Mgr.

 Univerzitný hokej v Európe tak napreduje nielen vďaka úspechom na ľade, ale tiež tým na akademickej pôde. „Veľmi nás teší, že sa našim hráčom darí i v škole. Napriek nemalému počtu tréningov a zápasov dokážu zvládať aj štúdium a sú tak príkladom aj pre ďalších. Takto vysoký počet úspešných absolventov je dôkazom toho, že ak človek niečo naozaj chce, dokáže to zvládnuť. Musí hľadať cesty a riešenia, a nie sa vyhovárať,“ vyjadril sa viceprezident EUHA Ľubomír Sekeráš.

 autor: Janka Danková