shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0.00
View Cart Check Out

Article

Najlepší brankár sezóny Matúš Porubský nehviezdi len na ľade: „Skoro vždy patrím k najlepším žiakom z triedy!“

Pred  týždňom si prevzal ocenenie pre najlepšieho brankára sezóny v rámci All Stars tímu 2014/2015, pričinil sa na historicky prvom zdolaní UK Praha, do školy chodí s úsmevom a jeho študijné výsledky nasvedčujú skutočnosti, že hokej možno bez väčších problémov skĺbiť so vzdelaním. Odhoďte predsudky, že hokejisti nevedia nič okrem korčuľovania; Matúš Porubský z HK Slávia STU Bratislava je živým príkladom.

EUHL (Európska univerzitná hokejová liga) ponúka možnosť hrať hokej všetkým tým, ktorí sa ho nechceli vzdať po absolvovaní strednej školy. Dlhé roky to bolo buď – alebo: Buď hráč vsadí na vysokú školu a hokej už pôjde bokom, alebo sa bude plne sústrediť len na spomínanú športovú činnosť. Našťastie už existuje akási „zlatá stredná cesta“ a teda možno brázdiť klziská aj popri štúdiu. Po ukončení gymnázia nezavesil korčule na klinec ani Matúš Porubský, ktorý patrí momentálne k popredným brankárom v EUHL a súčasne sa mu darí i v škole – je študentom City University of Seattle v Bratislave. Matúš_Porubský„Môj osobný vzťah k štúdiu je veľmi pozitívny. Je pre mňa dôležitou súčasťou života, ktorá rozširuje môj všeobecný rozhľad a formuje moju osobnosť. Pokladám ho za veľmi podstatnú devízu do mojej budúcnosti, ktorá mi otvára širokú škálu možnosti ako sa v živote uplatniť,“ vyslovil s rozvahou spomínaný brankár. K štúdiu má zodpovedný prístup a príležitosti, ktoré mu škola ponúka, sa snaží využiť naplno: „Skoro vždy patrím k najlepším žiakom z triedy i keď je tomu ťažké uveriť, keďže hrávam hokej,“ rozosmial sa, „pravdepodobne by som to mohol pripísať svojej vnútornej túžbe vedieť viac ako ostatní, ktorá ma núti vydať zo seba maximum a byť vždy na každej hodine prítomný, pokiaľ mám tú možnosť.“ Namiesto výhovoriek prečo sa nedá do školy prísť, tak väčšmi hľadá a nachádza možnosti ako stíhať tréningy i štúdium. Na histórii chýbal azda najmenejkrát. „Medzi moje obľúbené predmety patrili vždy humanitné vedy. Je to najmä  história, pretože minulosť ma vždy veľmi zaujímala; je skvelým prameňom informácií, z ktorých sa môžem poučiť a  napredovať. Určite však rád navštevujem aj hodiny spojené s právom, politológiou či ekonómiou,“ priznal sa Matúš.

 Ako dobre mu to ide v školských laviciach, tak i na ľade. Spomínaný brankár HK Slávia STU Bratislava sa veľkou časťou podieľal na historicky prvom zdolaní UK Praha. Rozhodol jeden jediný gól. „Na tento okamih si spomínam veľmi dobre. Konečne pokrik: „Toto sme tu ešte nemali!“ mal aj reálne opodstatnenie,“ nezdržal sa smiechu. „Pamätám si, že sme na začiatku tretej tretiny síce viedli o dva góly, ale Praha dokázala za krátky čas vyrovnať a dostať sa tak povediac na koňa. My sme sa však nevzdali a bojovali ďalej. Pár minút pred koncom zápasu sa Jakubovi Šatkovi podarilo skórovať a dostať nás do vedenia. Záver bol síce hektický, ale nakoniec sa nám to podarilo udržať a zvíťaziť. Myslím si, že o výsledku rozhodlo z našej strany hlavne to, čo nás zdobilo celú sezónu – kolektívny duch,“ zaspomínal si na momenty plné radosti. Medzi ľuďmi je pomerne rozšírená domnienka, že brankári majú na zápasy akýsi svojský pohľad; inak prežívajú kľúčové okamihy stretnutí, pod čo sa podpisuje aj výrazne odlišná psychika.

porub2„Niečo na tom asi bude. Myslím si, že my ako brankári máme na hru trošku iný pohľad, pretože svojím spôsobom robíme individuálny šport v kolektívnom športe. Naša príprava sa od tej hráčskej líši naozaj výrazne – od fyzickej až po psychickú. O to musíme byť vo väčšej psychickej pohode, aby nás len tak hocičo nerozhodilo. Pokiaľ ide o mňa, tak prehry znášam asi ťažšie ako ostatní, pretože ich beriem ako osobný neúspech a snažím sa ich dopodrobna rozanalyzovať a poučiť sa z nich. Na druhej strane sú však pre mňa hnacím motorom, ktorý ma núti sa neustále zlepšovať,“ vysvetlil brankárske ponímanie hry. Dokonca priznal, že najťažšie znáša prehry o gól – predovšetkým vo vyraďovacej časti hry: „Určite to značne zamrzí. Celú sezónu driete, pracujete na sebe a potom sa to zo sekundy na sekundu všetko stratí. Sklamanie je v tú chvíľu obrovské. S odstupom času sa však na to pozriete inými očami a nájdete v danej sezóne aj pozitíva, ale stále vás bude mrzieť, že ste to nedotiahli do víťazného konca. Vždy  si však treba povedať, že je to len šport a v živote sú dôležitejšie veci.“

Matúš Porubský si pred týždňom prevzal ocenenie najlepší brankár sezóny 2014/2015 v rámci All Stars tímu, zisk tejto ceny má pre neho väčšiu váhu ako si mnohí dokážu predstaviť. “Je to skvelý pocit, že všetka tá energia a snaha, ktorú do toho vkladám, stojí za to. mporubsky2Vždy sa snažím pracovať naplno a toto mi určite pridá motiváciu do ďalšej práce. Je však dôležité pripomenúť, že by som toto ocenenie nikdy nezískal bez svojich skvelých spoluhráčov, ktorí majú na tom výrazný podiel. Moje ocenenie je zrkadlom práce celého nášho tímu,“ nezabudol upresniť Porubský a poďakovať tak i ostatným hráčom z mužstva. Okrem spomínanej  ceny mu dodáva silu a motiváciu ešte niečo: „Mojou najväčšou motiváciou sú moji najbližší, ktorí ma v tom, čo robím, vždy podporujú na 100%. Vytvára mi to skvelú pohodu, ktorá sa potom prejavuje aj na mojich výkonoch. Bude to ale asi aj tým, že vnútorne cítim túžbu ich nesklamať a preto sa snažím najviac ako viem. Mám však aj také osobné zvyky, že pred zápasom počúvam motivačnú hudbu a príhovory. Dáva mi to pocit, že môžem dokázať všetko, čo chcem.“

 autor: Janka Danková