Krynica zůstává neporažena, Akademiky porazila 3:6

Druhý listopadový den měla Evropská univerzitní liga na programu další kolo. Do Plzně přijela polská Krynica, která zatím nepoznala porážku a stejné to bylo i po tomto duelu. Polští hokejisté rychle vedli, což bylo klíčové, neboť Akademikům sebrala cesta za vyrovnáním mnoho sil. Po skvělém hokeji plného šancí, soubojů a krásných akcí na obou stranách, si Krynica odváží vítězství 6:3.

Akademici Plzeň – ACADEMY 1928 KTH Krynica – Zdrój 3:6 (3:2, 0:3, 0:1)

Góly a asistence: 6. Baxa (Franěk, Blumentrit), 8. Polívka (Kašpar, Faschingbauer), 15. Faschingbauer (Polívka, Kašpar) – 1. Smirnov (Galushkia, Dudkiewicz), 5. Alimov (Smirnov), 22. Smirnov (Galushkia), 30. Alimov (Muratov), 38. Pomortsev (Polinin), 60. Alimov (Muratov, Smirnov).

Vyloučení: 6:10 na dvě minuty + navíc Polinin (KTH) 10 OT za nesportovní chování, přesilovky: 2:2, oslabení: 0:1, střely na branku: 20:30

Rozhodčí: Sýkora – Kotyza, Zimmerman

Akademici Plzeň:  Frček (Smejkal) – Kašpar, Blumentrit, Tichý, Malota, Muchka, Prachař – Polívka, Dušek, Faschingbauer – Franěk, Svoboda, Baxa – Pondělík, Synek, Dědič – Škarka, Fiala, Sequens – Kala.

ACADEMY 1928 KTH Krynica – Zdrój: Bek (Sizov) – Kozak, Alimov, Smirnov, Yuzlenko, Muratov, Galushkia, Polinin, Sokolovskiy, Pomortsev, Bashirov, Lomaev, Latiuk, Chikida, Vorobyev, Pestikov, Dudkiewicz.

Ještě ani minuta nebyla odkrojena z úvodní dvacetiminutovky, a plzeňský brankář Frček již lovil puk ze své svatyně. Střelou nad břevno se prosadil Evgeny Smirnov. V páté minutě bylo s domácími ještě hůře. V rychlém protiútoku se na Frčka řítil Smirnov s Alexandrem Alimovem. Druhý jmuntitled-23enovaný, jenž do Krynice přišel z Nového Targu, zamířil přesně nad Frčkovo levé rameno. Akademici se však nevzdali, a v 6. minutě zvedal ruce nad hlavu Jan Baxa, který od modré čáry prostřelil vše, co mu stálo v cestě. O dvě minuty později bylo na Košutce srovnáno. Při přesilové hře pálil Jan Kašpar. Jeho spoluhráč, Václav Polívka, stál přesně tam, kde měl, a tečoval střelu mimo Bekův dosah. Následovala pasáž velmi rychlého hokeje s množstvím šancí na obou stranách. Pět minut před první sirénou byl obrat dokonán. Tehdy zakončoval do prázdné branky kapitán Jakub Faschingbauer a využil tak další přesilovou hru. To však byl poslední zásah, který si domácí připsali.

Také ve druhé třetině nemuseli diváci na gól čekat dlouho. Tři minuty po úvodním hvizdu potrestal vyloučení dvou domácích hráčů Evgeny Smirnov a srovnal stav na 3:3. Následovala část hry, v níž jsme dlouho neviděli vyrovnaný počet hráčů na ledové ploše. Ve 30. minutě šla Krynica do vedení zásluhou tvrdé střely Alimova, který se od modré nemýlil. Domácí zvýšili svůj výkon, avšak střelecké štěstí si už vypotřebovali. Neujala se ani střela Faschingbauera, ani několik dorážek v těsné blízkosti brankoviště Beka. Gól ale padl na druhé straně hřiště. Yaroslav Pomortsev ujel spolu s Alimovem do rychlého breaku, a puk za záda brankáře Frčka dostal.untitled-22

Třetí třetina začala ve větším klidu. Krynica si hlídala svůj náskok a Akademici se snažili zakládat akce hlavně ze zabezpečené obrany. Ve velké akci se ocitli Dušek i Dědič, ale oběma stál v cestě brankář Bek. Ani následná přesilovka domácích nevedla ke kýženému gólu a Krynica mohla pomalu slavit tři body. Posledních deset minut patřilo Akademikům, kteří bušili na svatyni Beka jedním pukem za druhým, ale Krynica měla na své brance zámek. Snad až symbolicky vyústil obrovský tlak Akademiků v gól soupeře a nebyl u něj nikdo jiný než Alexander Alimov, jenž si tak připsal hattrick.

Komentář trenéra Tomáše Ceperka: Bohužel jsme nevyužili naše šance. Začátek se nám hrubě nepovedl a dotáhnout manko nás stálo hodně sil. Chtěli jsme hrát agresivně a využít těžkých nohou soupeře, ale otočilo se to proti nám. Těžko můžete vyhrát, když nezvládáte hru v pěti. Soupeř nás dnes přehrál hlavně v tomto aspektu hry. Přesilovky nám vycházely, ale neměli jsme štěstí v zakončení, které jsme měli v předchozích zápasech. Dneska nám to tam prostě nepadalo. Šance jsme měli, neproměnili je a to rozhodlo. Chtělo to trochu více jednoduchosti.

Autor fotografií: Tomáš Liška

Autor článku: Věra Novotná