Kavalíři udolali plzeňské Akademiky a slaví první domácí vítězství

Brněnští kavalíři přivítali ve Sportcentru Lužánky tým Akademici Plzeň. Nováček Evropské univerzitní hokejové ligy usiloval proti Západočechům o první domácí vítězství v letošní sezoně a to se díky mimořádné bojovnosti brněnského týmu opravdu podařilo. Kavalíři v utkání vždy vedli, Plzeň stačila pouze ve druhé třetině srovnat skóre na 2:2, ale to bylo jen na chvíli. Drama přinesla závěrečná perioda, ve které domácí odskočili již na 5:2, ale Akademici utkání nezabalili a snížili na rozdíl jediné branky, Kavalíři se však v závěru utkání zkoncentrovali a přidali ještě jednu branku, čímž si zajistili zisk cenných tří bodů.

CAVALIERS BRNO – AKADEMICI PLZEŇ

6:4 (2:1, 2:1, 2:2)

Góly a asistence: 9. Pospíšil (Stupka), 11. Svatuška (Štěpánek), 30. Kozel (Štěpánek, Svatuška), 42. Polzer (Maršálek, Svatuška), 45. Sokolík (Nossek, Kosorín), 57. Polzer (Pospíšil) – 14. Polívka V. (Faschingbauer, Setikovský), 30. Baxa, 49. Faschingbauer, 52. Polívka O.
Střely na branku: 32:30.
Vyloučení: 9:7. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Král – Komínek, Otáhal.

Sestava Cavaliers Brno: Bartošek – Nossek, Dobiáš, Vojáček, Huml, Malíř, Maršálek, Salát, Dobšák – Stupka, Štěpánek, Kosorín, Sokolík, Roubal, Kozel, Polzer, Gombarčík, Svatuška, Pospíšil. Trenér: Šoukal, Bajtoš.

Sestava Akademici Plzeň: Smejkal – Beer, Pokorný, Šimůnek, Muchka, Kubík, Malota, Polívka O. – Škarka, Krajhanzl, Sequens, Setikovský, Hřebík, Kučera, Polata, Baxa, Polívka V., Strmiska, Faschingbauer, Kurfürst, Kubik. Trenér: Koreis.

Diváci: 60. Průběh utkání: 2:0 , 2:2, 5:2, 5:4, 6:4.

Hostující Akademici začali aktivně a v prvních minutách se musel několika zákroky blýsknout brankář kavalírů Bartošek. Brňané ovšem úvodní nápor ustáli bez úhony a do hry je dostala početní výhoda v 7. minutě první třetiny. Přesilová hra sice kavalírům nevyšla, ale krátce po jejím vypršení se domácím přeci jen podařilo otevřít skóre, když se po přihrávce Stupky prosadil v předbrankovém prostoru důrazný Pavel Pospíšil. Západočeši byli po úvodní inkasované brance lehce dezorientovaní a toho pohotoví kavalíři dokázali záhy využít. V čase 10:19 našel Marcek Štěpánek před brankou zcela osamoceného Jiřího Svatušku a tomu se podařilo propasírovat kotouč za Smejkalova záda.

Akademici se prosadili až v čase 13:19, kdy zahrávali početní výhodu a pohlednou kombinací dokonale rozebrali obranu brněnských kavalírů, souhru do prázdné branky přesně zakončil Matěj Kurfürst. Zbytek první třetiny nabídl vyrovnanou podívanou a skóre už se do první sirény neměnilo.

Kavalíři si do druhé třetiny přenesli početní výhodu, kterou však nedokázali využít, přesto jim Akademici díky své nedisciplinovanosti dovolili další přesilovou hru, ale ani tentokrát se Šoukalovým svěřencům nepodařilo Západočechy potrestat. Plzeň oslabení ustála a postupně dostávala brněnský tým pod tlak, který vyvrcholil přesilovou hrou. V početní výhodě Akademiků však měli největší šanci domácí kavalíři, když Pavel Pospíšil vystihl přihrávku plzeňských obránců a zcela osamocen se řítil na Smejkala, plzeňský brankář však brněnského forvarda vychytal.

Akademici se však kýženého vyrovnání přeci jen dočkali, v čase 29:22 byl při postupu na branku nedovoleně zastaven Jan Buxa a rozhodčí nařídil trestné střílení. Jan Buxa byl ve svém nájezdu úspěšný a střelou nad lapačku brankáře Bartoška srovnal skóre na 2:2. Kavalíři ovšem přišli s rychlou odpovědí, když hned z následného protiútoku Marcek Štěpánek našel přihrávkou zpoza branky dobře postaveného Adama Kozla a ten dokázal přesně zamířit a vrátit kavalírům vedení. Akademici následně bušili na vyrovnání a znovu se jim podařilo kavalíry zatlačit v obranném pásmu, Brňané však srdnatě bojovali a dokonce ubránili i početní výhodu soupeře. Navíc v závěru prostředního dějství se kavalírům podařilo vrátit do dvoubrankového vedení, přesně v čase 38:23 vypálil od modré čáry Maršálek, do jeho střely vložil hůl Daniel Polzer, kotouč následně přeletěl plzeňského brankáře a zastavil se až v brance. Po dvou třetinách tak byli znovu spokojenější domácí kavalíři.

Třetí třetina nabídla zajímavé drama. Nejprve se Akademici mohli nadechnout, když byl v čase 43:34 znovu za cenu trestného střílení zastaven plzeňský Jan Buxa. Tentokrát však ve svém nájezdu na brněnského Bartoška nevyzrál, domácí brankář jeho kličku do bekhendu vystihl a v úvodu třetí třetiny si připsal důležitý zákrok. Kavalíři záhy trestali, v čase 44:48 se ve zmatku před brankou dokázal prosadit Jan Sokolík a poslal svůj tým do tříbrankového trháku. O minutu později mohl vedení Brna navýšit Svatuška, jenž měl v mezikruží dostatek času na to, aby se Smejkala zeptal, kam to chce, jenže střela mu nesedla a zamířila nad plzeňskou svatyni. V této fázi hry byl kavalírů plný led, v čase 46:43 byl Polzer nedovoleně zastaven a tentokrát si trestné střílení vyzkoušelo Brno, ale Polzer na Smejkala tentokrát nevyzrál.

Nápor Brna šestou branku nepřinesl a Plzeň se z brejkové situace dokázala prosadit, v čase 48:24 Muchka nabil na střelu Jakubu Faschingbauerovi a ten prostřelil Bartoška. Deset minut před koncem základní hrací doby začali kavalíři chybovat a navíc faulovat. Výsledkem byla dvojnásobná početní výhoda Akademiků, kterou v čase 51:13 využil Ondřej Polívka. Západočeši se ve zbytku utkání snažili o drtivý nápor, který by vedl k vyrovnávací brance. Kavalíři se však zkoncentrovali a výborným defenzivním výkonem podpořeným spolehlivými zákroky Bartoška už Plzni žádnou branku nepovolili. Naopak, definitivní rozhodnutí utkání obstaral v čase Daniel Polzer, jenž pečetil druhé vítězství kavalírů v letošní sezoně a vůbec první vítězství v domácím prostředí. Kavalíři tak po tomto utkání potvrdili, že už se v EUHL začínají cítit jako doma.

Ohlasy trenérů:

Ladislav Šoukal (Cavaliers Brno): Své hodnocení rozdělím do tří třetin. V první třetině si myslím, že jsme podali zodpovědný výkon a zaslouženě jsme vedli. Před druhou třetinou jsme si řekli, co je třeba zlepšit a zdokonalit. Vlítli jsme do druhé třetiny, kde jsme sice udělali pár hloupých chyb a byli zbytečně vylučovaní, ale pořád jsme se drželi ve vedení. Před třetí třetinou jsme si byli vědomi, že to musíme oddřít a za to bych chtěl kluky pochválit, opravdu chtěli dnešní utkání urvat a dali do toho srdíčko, jsem za dnešní vítězství rád. Na závěr bych chtěl pochválit i Plzeň za výbornou hru, vítězství nad Plzní si velice vážíme.

Jakub Koreis: Byl to vyrovnaný zápas, domácím se podařilo na začátku utkání odskočit a my jsme prakticky celý zápas pouze dotahovali, a když už se nám podařilo srovnat nebo dostat na dostřel, tak domácí v pravou chvíli zabrali a překlopili utkání na svou stranu. Škoda šancí ve třetí třetině, kdy jsme trefili břevno a z následného protiútoku dostali branku na 6:4. Štěstí se musí jít naproti a to my jsme proti kavalírům nešli.

Autor: Jan Tajzler