Gladiátori z Trenčína zvíťazili v napínavom dueli na domácej pôde Diplomatov

Predposledný zápas hráčov Diplomats Pressburg, reprezentujúcich Vzdelávací a Konzultačný Inštitút v Bratislave VŠMVV Praha, bol pomerne vyrovnaný a v niektorých prípadoch aj značne kontroverzný, ako sa budete mať možnosť dočítať ďalej v článku. Napriek tomu však spolu s gladiátormi ponúkli pekný a dynamický hokej.

Góly a asistencie:
Diplomats Pressburg – Igor Karaba (Winkler), Matúš Mucha (Winkler, Podgorský), Norbert Hudcovský (Kojda, Kovácsik), Podgorský

CityU Gladiators Trenčín – Michal Ďuriš (Porubský), Filip Buliš (Kuffa), Tomáš Volek (Buliš), Timotej Jurenka (Volek, Bednárik), Tomáš Kandráč (Porubský)

V prvej tretine sme spočiatku mohli vidieť neustále silnejúci tlak Trenčanov, vďaka ktorému sa podarilo hosťujúcemu Ďurišovi streliť po asistencii Porubského gól. Na diplomatov tento gól zapôsobil ako studená sprcha a ihneď začali korčuľovať aktívnejšie. To sa prejavilo o dve minúty neskôr, kedy sa domácemu Karabovi podarilo doraziť puk za chrbát trenčianskeho gólmana. Trenčania však trávili stále príliš veľa času v obrannom pásme diplomatov. Do jedenástej minúty sa domácim darilo úspešne sa brániť. Potom sa však pred bránou objavil nikým nekrytý Buliš, ktorý priamo na hokejku dostal prihrávku spoza brány od spoluhráča Kuffu. Vendeta diplomatov na seba tentokrát nenechala dlho čakať, keď o 40 sekúnd skóroval Mucha. Prvý osobný trest si na trestnú lavicu odniesol domáci Brincko. Počas oslabenia však viackrát domácich zachránil brankár a raz dokonca aj konštrukcia brány. Koncom tretiny prišlo naopak vylúčenie na strane hostí, ktoré však diplomati nevyužili, ba naopak, 30 sekúnd do konca tretiny inkasovaly tretí gól, ktorý strelil Volek, zvyšujúc na 2-3.

Do druhej tretiny síce diplomati vkorčuľovali v presile, no nedarilo sa im poriadne sa zorientovať a tak ju nevyužili. Začiatkom dvadsiatej tretej minúty si na trestnú lavicu šiel sadnúť domáci Mucha, nechávajúc tak priestor pre hostí tlačiť na domácich v ich obrannom pásme. Šancu využil hosťujúci Jurenka, ktorý po obkorčuľovaní brány našiel bekendom miesto nad ramenom domáceho gólmana a zvýšil náskok na 2-4. Tento stav sa o necelú minútu znovu zmenil po chybe domáceho brankára, ktorý ležiac stratil puk a nechal tak prázdnu bránu pre Kandráča. V nasledujúcich minútach predvádzali hostia pokojný hokej s množstvom prihrávok, zatiaľ čo diplomati sa nervózne snažili prejsť do útočného pásma. Do šatní hokejisti šli za stavu 2-5.

V poslednej tretine bolo na diplomatoch jasné, že sa ešte nevzdali a snažia sa o prechod do útočného pásma. Plány však prekazil Karaba, ktorý si za podrazenie šiel sadnúť na trestnú lavicu. Voľnejšie hrajúci hostia však doplatili na svoj pokoj a inkasovali počas vlastnej presilovky dva góly. Ten prvý strelil po asistencii Kojdu Hudcovský, zatiaľ čo ten druhý padol pár sekúnd na to z hokejky Podgorského. Diplomatov tieto dva góly povzbudili a napätie citeľne vzrástlo na oboch stranách. Ďaľšiu šancu dostali diplomati po vylúčení hosťujúceho Voleka, no aj napriekl tlaku sa im príliš nedarilo udržať útočné pásmo . Jeden z najvýraznejších momentov zápasu prišiel v štyridsiatej deviatej minúte, kedy po útočnom faule šiel tresné strieľanie odohrať hosťujúci Jurenka, no vďaka dobrému zákroku domáceho gólmana nepremenil. Od tohto momentu sa zápas ešte viac zintenzívnil, čo sa odzrkadlilo aj na počte osobných trestov a vylúčení – takmer do konca zápasu totiž oba mančafty nehrali v plnom počte. Diplomatom sa dokonca podarilo streliť vyrovnávajúci gól, ktorý bol nanešťastie pre nich príliš sporný na to, aby rozhodca uznal. Do konca zápasu sa tak skóre nezmenilo a hostia tak odišli do šatní šťastne s výhrou 4-5.

Po zápase sa dosť diskutovalo o právoplatnosti rozhodnutia hlavného rozhodcu, ktorý neuznal vyrovnávajúci gól diplomatov. Po zhodnotení fotografií daného momentu bolo totiž zrejmé, že gól (viď fotka) skutočne padol, no bol považovaný za puk odrazený od brvna. Neostáva tak nič iné len zhodnotiť, že zápas bol pomerne vyrovnaný a taktiež sa v ňom udialo viacero rozporuplných udalostí.

Článok pokračuje pod fotografiou.

Sporný gól, ktorý nakoniec nebol uznaný

Vyjadrenia trénerov:
Roman Varga, tréner Diplomats Pressburg: „Myslím, že sme proti Trenčínu nastupovali s veľkým rešpektom. Vedeli sme čo musíme robiť, a musím povedať že sme plnili aj to čo sme si v kabíne povedali, snažili sme sa brániť stredné pásmo, čo je teda ťažšie keď má súper puk na palici. V prvej tretine sme mali hru pod kontrolou a boli sme dobrý súper. Do druhej tretiny sme nastúpili s rovnakou taktikou, no mali sme tam nejaké vylúčenia a dostali sme dva góly. V tretej tretine sme hrali bez bránenia stredného pásma, dotiahli sme v oslabení na 4-5 a bohužiaľ, sporný gól, ktorý fotografia ukázala že bol, no nebol uznaný keďže chýbalo video.“

Lukáš Frývaldský, manažér CityU GLA: „Podľa môjho názoru sme boli dve tretiny lepším tímom, no potom sme si skomplikovali situáciu zbytočnými gólmi, keďže sme podcenili situáciu a zľahčili sme korčuľovanie. No a na konci aj trošku rozhodcovia začali úradovať a už z toho bola na konci dráma.“

Text: Michal Goga