game #1: EUHL vs ACHA 2:3 (sp)

V prvom z dvojice zápasov výberu Európskej univerzitnej hokejovej ligy – EUHL s výberom American Collegiate Hockey Association – ACHA sa skončil v riadnom hracom čase nerozhodne. O víťazovi rozhodovali trestné strieľania v ktorých mali pevnejšie nervy Američania.

Úvodné buly za účasti d’Affaires Norman Thatcher Scharpf z US Embassy (Slovakia) a prezidenta EUHA Jaroslava Straku sa mohol začať unikátný hokejový zápas dvoch univerzitných asociácií z Európy a USA. Úvodné minúty zápasu boli z oboch strán opatrné. Prvú vážnejšiu šancu mali na hokejkách mladí Američania, keď v siedmej a deviatej minúte prvej tretiny ich spálil Brent Harris. Američania mali možnosť otvoriť skóre zápasu v početnej výhode pri vylúčení Tomáša Voleka. Európania sa ubránili aj vďaka dobrým zákrokom Juraja Gašparoviča. Americký útočník Zac Massa v šestnástej minúte napriahol od modrej a prestrelil čo sa dalo. Mladí Američania sa ujali vedenia, o ktoré mohli prísť pri vylúčení Drew O’Briena. Výberu EUHL sa nepodarilo streliť gól do šatní ani pri druhom vylúčení ACHA, keď od 19:29 sedel na trestnej lavici Myles Maltz.

10896211_864869150201269_8118121997006602167_o

Do druhej tretiny vstupovali Európania v početnej výhode. Andrew Poetzinger svojimi zákrokmi držal výberu ACHA tesné vedenie v zápase. Američania mali v polovici zápasu obrovskú príležitosť, keď v tlačenici pred bránou neprepasírovali puk za chrbát Juraja Gašparoviča. Čo sa nepodarilo na jednej strane dokonale vyšlo na druhej. V početnej výhode pri zakončení Lukáša Plešavského bolo vyrovnané. Výber EUHL mal v závere druhej tretiny už piatu početnú výhodu, keď na trestnej lavici sedel „Bad man“ zápasu Myles Maltz so šiestimi trestnými minútami.

Pred záverečnou tretinou bolo všetko otvorené. Úvodné minúty však patrili výberu EUHL, keď po peknej akcii skóroval Timotej Jurenka. Po inkasovanom góle mladí Američania zrýchlili hru a začali viac korčuľovať. Osobné súboje a mladícka dravosť bavili prítomných päťsto divákov v Banskej Bystrici dobrým hokejom. Američanom sa podarilo vyrovnať, keď Sam Milligan prestrelil čo mu stálo v ceste. Dramatický záver priniesol gól Američanov, ktorí sa radovali predčasne, keď gól nebol uznaný. Zápas sa skončil napokon nerozhodne 2:2.

O víťazovi museli rozhodnúť samostatné nájazdy. Po tri nájazdy na každej priniesli nerozhodný stav. Za ACHA sa presadil v druhej sérii Zac Massa a za výber EUHL v tretej sérii vyrovnal Petr Vaněk. Štvrtú sériu začal Tomáš Volek, neprekonal Kylea Gagnona. O muža zápasu sa postaral Sam Milligan, po tom čo zápas poslal do trestných strieľaní a sám v štvrtej sérii rozhodol o víťazstve výberu. Záznam zápasu si môžete pozrieť – TU.

Lukáš Opáth, tréner EUHL: „Mám super pocit, úrovňou ma zápas prekvapil výborným tempom. Naši chlapci to zvládli, napriek tomu, že mali predtým len jeden tréning. Aj po taktickej stránke všetko splnili a príkladne bojovali. Začali sme opatrne, spoznávali súpera. Zbytočne sme dostali gól na 2:2, škoda, no napriek tomu považujem remízu za spravodlivú. Po druhej tretine sme zdôrazňovali, že sa netreba báť a všetci si slová zobrali k srdcu.“

Výber EUHL – Výber ACHA 2:3 sn. (0:1, 1:0, 1:1, 0:1)
Góly: 32. Plešavský Lukáš (Vaněk Petr), 42. Jurenka Timotej (Bednárik Daniel, Hubek Patrik) – 16. Massa (Kath Austin, Behrend Andy), 53. Milligan (Zakucia Alex, Drew O’Briena) sn. Milligan. Rozhodcovia: Krist, Jakubec, – Jurčiak Farkaš, Vylúčenia: 2:6, Návšteva: 500 divákov

Výber EUHL: Gašparovič (30. Porubský) – Volek, Okuliar, Michalčík, Prandorfy, Galko, Ketner, Macharáček, P. Jurenka – T. Jurenka, Broska, Bednárik – Indrych, Majling, Špankovič – Gráčik, Méry, Hubek – Buliš, Vaněk, Plešavský,

Výber ACHA: Pötzinger (21. Church, 41. Gagnon) – Oliver, Knoppel, Dollinger, Behrend, Zackucia, Milligan, Miller, Kath – Maltz, Schall, O’Brien – Monfredo, Carey, Rovito – Rosales, Harris, Massa – Delgiorno, Solomon, Silver,

10872967_864869133534604_8754627362709571515_o                   10924349_864873430200841_8049842854235463103_o887336_864873550200829_5184459248906900103_oimage006