shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0.00
View Cart Check Out

Article

EUHL sa postupne vyrovnáva zámoriu

Výber najlepších hráčov z univerzít a vysokých škôl v rámci Európskej univerzitnej hokejovej ligy – EUHL sa po roku opäť predstavil na Slovensku. Európania úspešne vzdorovali výberu najlepších hráčov z American Collegiate Hockey Association – ACHA.

 Univerzitný systém v Amerike má viac ako storočnú tradíciu. Hráči z univerzitných súťaží tvoria v USA základ pre národné juniorské tímy. V národnom tíme USA do 20 rokov, ktorý na svetovom šampionáte porazil aj našich bronzových chlapcov, hrá až 17 hráčov, z celkového počtu 23, na univerzitách. Sú to hráči a zároveň študenti univerzít ako YALE University, BOSTON College, či University of Michigan. Väčšina z týchto chlapcov už prešla draftom NHL, alebo tých mladších to ešte len čaká.

 Európsky výber vedený trénerskou dvojicou Lukáš OpáthĽudovít Jurinyi bol zložený z hráčov Európskej univerzitnej hokejovej ligy, ktorú tvorí deväť univerzít a vysokých škôl zo Slovenska – Slávia STU, Paneuropa Kings, Diplomats Pressburg, Gladiators Trenčín, UMB Banská Bystrica, Českej republiky – UK Praha, Akademici Plzeň, UTB Zlín a Rakúska – UHT Dukes Graz.

10830838_866094473412070_913705505330699339_o

 „Tieto duely sú pre nás meradlom európskeho univerzitného hokeja voči systému, ktorý v USA začali budovať už v 80-tych, respektíve 90-tych rokoch uplynulého storočia. Američania vybrali 23 hráčov zo 150 univerzít a prileteli do Európy. My sme urobili to isté, akurát sme dali šancu viacerým chlapcom. Už na budúci rok plánujeme odvetné zápasy s výberom ACHA D2, ktorý vzíde z hráčov zo 400 univerzít. Aj týmto spôsobom zvyšujeme prestíž vysokých škôl a porovnávame ich s americkými,“ vyjadril sa Jaroslav Straka, prezident Európskej univerzitnej hokejovej asociácie EUHA.

 Na minuloročný zápas mali hráči EUHL príjemné spomienky, keď zvíťazil 3:2 a prvýkrát v histórii pokorili favorizovaný univerzitný tím z USA. Výber American Collegiate Hockey Association sa predstavil na Slovensku v rámci európskeho turné. Pred zápasmi v Banskej Bystrici a v Bratislave odohrali zverenci trénera Mike Petrusma zápasy v Nemecku, Rakúsku a Slovinsku.

 Európsky výber hráčov EUHL potvrdil, že výhra pred rokom s favorizovaným výberom USA nebola náhoda. Rovnako ako v prvom vzájomnom zápase, aj v tom druhom rozhodli o víťazovi až samostatné nájazdy. Pod Urpínom sa z víťazstva po samostatných nájazdoch radovali mladí Američania a to 3:2. V odvete na zimnom štadióne Vladimíra Dzurillu v Bratislave, 7. januára 2015, to bol výber hráčov EUHL, ktorý sa tešil z víťazstva v pomere 5:4.

image004

 „Po dvoch odohratých zápasoch som veľmi spokojný. Stretli sa tu šikovní chlapci, ktorí popri štúdiu hrajú aj dobrý hokej, príťažlivý aj pre divákov. Je to pre nás zadosťučinenie za všetku tú prácu, ktorú vkladáme do EUHL. Verím, že projekt EUHL sa bude aj naďalej rozvíjať a bude prínosom pre mladých ľudí, ktorí študujú a majú možnosť hrať hokej,“ zhodnotil účinkovanie výberu EUHL v dvojzápase Ľubomír Sekeráš, viceprezident Európskej univerzitnej hokejovej asociácie – EUHA.

EUHL vs. ACHA