shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0.00
View Cart Check Out

Article

EUHL má 19 čerstvých absolventov vysokých škôl

Univerzitná liga prináša po dvoch rokoch fungovania prvé ovocie – a to nielen čo sa týka hokejových výsledkov. Kým na ľade sa tešia hráči zo strelených gólov a víťazných zápasov, na akademickej pôjde z úspešne zvládnutých štátnych skúšok. Až 19 hokejistov z ostatného ročníka si len prednedávnom pripísalo pred meno vysokoškolský titul.

Hlavnou myšlienkou EUHL (Európska univerzitná hokejová liga) je spájať školu s hokejom, pričom jedna zložka nejde na úkor tej druhej. Mladí hráči si začínajú čoraz väčšmi uvedomovať, že len šport už v dnešnej dobe nestačí a tak sa vrhajú i na vysokoškolské štúdium. Presne takíto bojovníci nosia dresy tímov patriace pod spomínanú súťaž, avšak už aj veľmi dobre vedia, aké je to vymeniť hokejovú výstroj za oblek. B.C.B.A. Daniel Bednárik (kapitán Gladiators Trenčín)19 hráčov EUHL sa po ukončení sezóny muselo ešte naplno sústrediť na školu, resp. na záverečné skúšky. Pri štátniciach však nezaváhali a po neľahkom preskúšaní sa mohli tešiť zo získaného titulu. Kapitán trenčianskych Gladiátorov Daniel Bednárik sa ako jediný môže pochváliť titulom B.S.B.A., raritou je rozhodne aj Jan Šimurda (Akademici Plzeň), ktorý je čerstvým absolventom medicíny. Šiesti hráči (Peter Jurenka, Roman Alexa, Jan Valder, Adam Podgorski, Michal Galko, Antonín Radouch) zvládli štátne skúšky 1. stupňa a bol im udelený titul Bc., o krôčik vyššie sú dvaja inžinieri (Dominik Chmara, Miroslava Antal) a až 9 magistrov (Miroslav Bobocký, Miroslav Hanák, Zuzana Tomčíková, Timo Slovik, Rastislav Zvara, Juraj Kuták, Boris Jankovský, Patrik Trnka, Matej Dolník).

Radosť zo spomínaných úspechov nemajú len samotní hráči a ich najbližší, ale tiež zakladatelia ligy. „Cieľom EUHL je prepájať vzdelanie so športom a vďaka týmto šikovným hráčom vidíme, že to skutočne ide a že naša súťaž má potenciál. Zakladatelia EUHL - Jaroslav Straka, Ľubomír Sekeráš, Peter ŠpankovičHoci máme pred sebou ešte len tretí ročník, už teraz môžeme vidieť nemalé výsledky, ktoré budú snáď motiváciou i pre ďalších hokejistov,“ vyslovil so spokojnosťou prezident ligy Jaroslav Straka. Okrem spomínaných hráčov sa absolventmi vysokých škôl stalo i niekoľko vedúcich mužstiev či tímových novinárov, niektorých dokonca čakajú štáte skúšky ešte v auguste. „Liga nie je len o hráčoch. Je o veľkom množstve ľudí, ktorí sa pohybujú okolo jednotlivých tímov. Možno nie sú verejnosti toľko na očiach ako samotní hokejisti, no bez nich by sa nedalo fungovať. Bc. Michal Galko (kapitán HK Slávia STU Bratislava)Častokrát sú to tiež práve študenti, ktorí takýmto spôsobom získavajú popri štúdiu istú prax. Patrí im naša veľká vďaka a samozrejme gratulácia tým, ktorí majú za sebou štátnice. Spolu s hráčmi sú dôkazom, že ak človek chce, dá sa zvládať všetko – aj škola, aj hokej, aj akákoľvek iná činnosť. Vždy je to len o ľudskom prístupe a prioritách,“ vyjadril sa bývalý reprezentant Ľubomír Sekeráš, ktorý je tiež jedným zo zakladateľov EUHL. Skutočnosti, že medzi hráčmi – absolventmi sú mladí ľudia, ktorí sú špecializovaní na rôzne oblasti, sa teší posledný zo zakladateľov súťaže Peter Špankovič: „Ľudia si to možno neuvedomujú, ale vďaka týmto hráčom máme v EUHL odborníkov na techniku, manažment, právo, a je toho ešte oveľa viac. Nech majú však vyštudované čokoľvek, spája ich jedno a síce, že vďaka svojej bojovnosti dokázali zvládnuť štúdium a hrať popri tom hokej.“

 Autor: Jana Danková