Diplomati rozstrieľali na domácom ľade nováčika. Najbližšie Bratislavčanov čaká líder tabuľky z Banskej Bystrice

Bratislavskí Diplomati potvrdili na domácom ľade opäť vzostupnú formu, keď si z chuti zastrieľali proti nováčikovi Olomouc Shields. Hostia pricestovali do hlavného mesta značne oslabení a len tak tak, že neodchádzali z ľadu s dvojciferným „nákladom“. Hlavnou postavou zápasu bol domáci Kraus, ktorý pozbieral celkovo 5 kanadských bodov, za tri góly a dve asistencie. Viac sa už dočítate v článku nižšie.

Diplomats Pressburg – University Shields Olomouc 9:3 (3:0, 3:3, 3:0)

Góly a asistencie: 3. Zvara (Holeš, Mucha), 16. Kojda (Šoltís, Guryča), 17. Kraus ( Kalináč, Demo), 26. Just (Mucha), 35. Mucha ( Zvara, Holeš), 35. Kraus ( Kalináč, Šimonič), 43. Šimonič ( Kalináč, Kraus), 49. Kraus ( Kalináč, Neumann), 52. Rutkovský ( Kraus, Múčka) – 29. Síkora, 38. Lainka ( Cios, Svozílek), 40. Matuška ( Janošek, Lainka)

Vylúčenia: 5:8 na dve minúty, Presilové hry: 1:2, Oslabenia: 0:0, počet striel: 44:18

Rozhodcovia: Fridrich V. – Michna R., Šotek M.

Diplomats Pressburg: Neumann (Somoši) – Rutkovský, Múčka, Kuták, Just, Loydl, Demo, Brincko – Kraus, Kalináč, Šimonič, Zvara, Mucha, Holeš, Šoltís, Kojda, Guryča

University Shields Olomouc: Horváth (Molnár) – Tománek, Svozílek, Síkora – Cios, Janošek, Skopal, Lainka, Dočkal, Matuška, Siegel, Rýpar, Dohnal, Horák

Zápas začal náporom domácich Diplomatov, ktorí chceli na domácom ľade potvrdiť víťazstvo zo stretnutia v Brne. Už v druhej minúte sa mohli radovať prvýkrát, kedy biliardovú akciu do prázdnej bránky zakončil Zvara. Hostia z Olomouca pôsobili ustráchaným dojmom a navyše podľa dostupných informácii pricestovali bez svojich opôr, čo sa neskôr ukázalo ako rozhodujúce. Pred Neumanna sa českí útočníci dostávali iba sporadicky, väčšinu času trávili hostia vo svojom obrannom pásme. Výbornú prvú tretinu zo strany Diplomatov potvrdil v šestnástej minúte Kojda, po súhre celého tretieho útoku. Už o necelú minútu neskôr viedli domáci o tri góly, strelecký účet si otvoril najproduktívnejší hráč zápasu Kraus, ktorého nezištne našiel výborne hrajúci Kalináč, 3:0.

V prostrednej časti domáci postupne zvyšovali tlak na bránku súpera, z čoho vyplynul štvrtý gól z hokejky Justa. Obranca si ideálne nakorčuľoval na odrazený puk a delovkou ponad lapačku nedal Horváthovi šancu zasiahnuť. Českí hráči trošku zdvihli hlavy o tri minútky neskôr, keď Síkora z ostrého uhlu prekvapil všetkých, vrátane brankára Neumanna, 4:1. Diplomati však aj napriek inkasovanému gólu hrali s veľkou chuťou a aj keď hosťujúci Horváth chytal najlepšie ako vedel, ďalším gólom vo svojej sieti zabrániť nedokázal. Už na 5:1 upravil Mucha, po ďalšej peknej kombinácii celého druhého útoku. V rovnakej minúte boli hostia „zrelí na uterák“, keď si Kalináč spravil z dvoch obrancov a brankára trhací kalendár a z jeho následnej prihrávky do prázdnej bránky už nemohol Kraus minúť – 6:1. V samotnom závere druhej časti sa dopustili Diplomati viacerých zbytočných faulov, pričom hostia v ponúknutých presilovkách dvakrát udreli. Najskôr Lainka dorazil puk do odkrytej bránky po strele do žrde a následne sa v poslednej minúte na trikrát presadil Matuška. Po druhej tretine tak na svetelnej tabuli svietil priebežný stav 6:3, pre domácich Diplomatov.

Záverečná časť nepriniesla očakávaný tlak hostí, práve naopak Diplomati kontrolovali hru a ešte trikrát prekonali bezmocného Horvátha, ktorý aj napriek veľkému počtu inkasovaných gólov podal obdivuhodný výkon. Najskôr za jeho chrbát dostal puk Šimonič, po ďalšej exhibičnej súhre. V 49. minúte skompletizoval hetrik Kraus, ktorého vysunul do samostatného úniku Kalináč. Na 9:3 zvýšil pár minút pred koncom stretnutia Rutkovský, ktorý bezprostredne pred Horváthom tečoval Krausovu prudkú strelu. Domáci ešte chceli pridať aj 10. gól do siete odovzdaných hráčov z Olomouca, ich brankár Horváth však aj napriek veľkej snahe Diplomatov neinkasoval. Bratislavčania si tak pred najbližším stretnutím na ľade priebežného lídra tabuľky – Banskej Bystrice z chuti zastrieľali. Na domáci ľad zavítajú Diplomati až v decembri, počas novembra ich čakajú iba stretnutia na klziskách súperov.

Text: Jakub Sudek