shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0.00
View Cart Check Out

Article

BUDOUCNOST UNIVERZITNÍHO HOKEJE V ČESKÉ REPUBLICE

BUDOUCNOST UNIVERZITNÍHO HOKEJE V ČESKÉ REPUBLICE

Evropská univerzitní hokejová liga umožňuje již sedmým rokem skloubit sport se studiem na vysoké škole. „Během šesti let se postupně do Evropské univerzitní hokejové ligy zapojily univerzitní týmy z pěti států Evropy, a to ČR, SR, Polska, Rakouska a Maďarska, přičemž české hokejové univerzitní týmy se těchto zápasů pravidelně zúčastňovaly. EUHA také jako první na světě zorganizovala Světový pohár univerzitního hokeje,”  uvedl Ľubomír Sekeráš.

Evropská univerzitní hokejová asociace vyvinula pro českého studenta-hokejistu naprosto ojedinělý projekt duálního vzdělávání. Základní myšlenkou Evropské  univerzitní hokejové ligy (EUHL) je propojit vzdělávání s hokejem. Důležitým faktorem ligy je také amatérský statut hráče. Studenti-hokejisti tak nehrají za plat, ale pro jméno školy a za své spolužáky. EUHL tak umožňuje již sedmým rokem skloubit sport se studiem na vysoké škole. Jako historicky první se do soutěže zapojil hokejový tým Univerzity Karlovy.  Univerzita Karlova v Praze je také jednou z prvních univerzit, se kterou byla v červnu 2019 podepsána smlouva o vstupu jejich týmu do sezony 2019/20.


„Jsem velmi potěšen, že se Univerzita Karlova již od roku 2013  zapojuje do projektu Evropské univerzitní hokejové asociace a účastní se Evropské univerzitní hokejové ligy. Myšlenka spojení vzdělávání a hokeje je velmi dobrá a prospěšná pro studium a rozvoj sportovních aktivit  na vysokých školách. Všem členům hokejového týmu, kteří přispívají  k příkladné reprezentaci Univerzity Karlovy, děkuji za jejich zájem a zapojení do projektu a doufám, že v  hokejových kláních budou stejně úspěšní, jako tomu bylo doposud,“uvedl rektor UK Tomáš Zima.

Podpisem memoranda s americkým a ruským sdružením se EUHA navíc stala jedinou mezikontinentálně akceptovanou organizací v oblasti rozvoje univerzitního hokeje v Evropě.

Sesterská Asociace Českého Univerzitního Hokeje (ACUH) zastupuje jako jediná univerzitní hokej  ČR v rámci  Evropské univerzitní hokejové asociace.

 

Karlova univerzita je již roky příkladem dobré praxe univerzitního sportu. V České republice, ale stále chybí systém pro rozvoj univerzitního amatérského sportu. Nejde přitom jen o peníze, ale také změny v zákonech, které potřebujeme pro odstranění bariér v získání kvalitního vzdělání a současně rozvoje sportovního nadání na vysokých školách a univerzitách,“ uvedla  místopředsedkyně Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PSP ČR Kateřina Valachová.

Na tiskové konferenci zazněla řada příspěvků rekapitulujících historii a současnost univerzitního hokeje, jeho vize, cíle a program včetně legislativního ukotvení v naší zemi. K tématu pohovořili:  místopředsedkyně Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PSP ČR Mgr. Kateřina Valachová, Ph.D., předsedkyně ČAUS PaedDr. Ivana Ertlová, rektor Univerzity Karlovy Prof. MUDr. Tomáš Zima DrSc., MBA,  spoluzakladatel a viceprezident EUHL Ľubomír Sekeráš,  prezident ACUH (Asociace Českého Univerzitního Hokeje) Aleš Bachánek,  prezident EUHA (Evropská univerzitní hokejová asociace) Jaroslav Straka a bývalý reprezentant ČR a trenér hokejového týmu Univerzity Pardubice Mgr. Pavel Marek.

VIDEO: