Academics Pilsen vs. UHT Dukes Graz

Franěk vystřelil Akademikům bod za remízu!

V pátém kole Evropské univerzitní hokejové ligy se plzeňští Akademici představili podruhé za sebou před domácím publikem, jejich soupeřem byl tentokrát tým složený ze studentů vysokých škol z rakouského Grazu. Před samotným utkáním na tom byli lépe domácí hráči, kteří si v minulém zápase s Bánskou Bystricou připsali své první vítězství a po remíze v Bratislavě tak na svém kontě měli 3 body. Jejich soupeř Dukes Graz získal doposud jen jeden bod za domácí remízu s bratislavskou Slávií.

10856056_1406339176323864_1534165779_o

Do utkání vstoupili lépe domácí, lépe bruslili a dostávali se do dobrých střeleckých pozic, první příležitost otevřít skóre měl Ingriš, ale brankáře hostí nepřekonal. Brankové světlo se tak poprvé rozsvítilo v čase 9.00, kdy Fiala dorazil vlastní střelu a dal tak domácím fanouškům první příležitost k oslavám. Právě tato branka odstartovala tzv. „plyšákovou bouři“ – benefiční akci organizovanou západočeským klubem. Na ledě přistály desítky plyšových hraček, které následně poputují na dětské oddělení zdejší nemocnice a přinesou radost těm, kteří nemohou trávit Vánoční svátky se svými rodinami. Po úklidu ledového plochy se k protiútoku nadechli hosté a jejich tlak vyústil ve vyloučení domácího obránce Děkana. Místo očekávaného přesilovkového zámku však ujela dvojice Kodýtek – Fišer a druhý jmenovaný prostřelil brankáře Koflera podruhé. Ještě v témže oslabení mohl zahrozit domácí kapitán Malota, ale na pozorného gólmana hostí si tentokrát nepřišel. Na druhé straně se sám před Smejkalem ocitl Weihs, ale z bezprostřední blízkosti přestřelil. Hosté se však přeci jen před přestávkou dočkali kontaktní branky, po průniku po levém křídle nahazoval puk na branku Florian a nikým nehlídaný Meixner krásnou tečí do horního růžku stanovil konečné skóre první třetiny na 2:1.

Druhé dějství začaly oba týmy opatrněji a převážně sváděly boj o střední pásmo. V přesilovce hostů nebezpečně pálil od modré Kerezovic. Následně Děkan podruhé v utkání fauloval a Rakušanům se tak naskytla příležitost více jak minutu dlouhé přesilové hry 5 na 3. Nabízenou příležitostí tým ze Štýrské metropole nepohrdl a po přihrávkách Floriana a Meixnera vyrovnal z hranice brankoviště na 2:2 Innerkofler. Hra se přelévala ze strany na stranu a oba brankáři drželi svým týmům šance na dobrý výsledek. Zákrok večera předvedl v 28. minutě Kofler, když lapačkou vytáhl z odkryté klece backhandovou dorážku Fraňka. Domácí útočník si částečně mohl spravit chuť o dvě minuty později, když přesnou přihrávkou našel nehlídaného Šimána, který vrátil Akademikům vedení. Do konce třetiny zbývala méně než minutu a Plzeňští šli podruhé v zápase do dvougólového vedení. Pod branku domácích se podepsalo trio Zimmermann, Polívka a zakončující Svoboda. Že se má hrát až do úplného konce však ukázal agilní Florian, který devět sekund před koncem druhé části zmrazil všechny přítomné a snížil na 4:3, připsal si tak po dvou asistencích už třetí kanadský bod v utkání.

Kontaktní branka ze závěru druhé třetiny dodala rakouskému týmu elán a po návratu z kabin se Akademici stále častěji dostávali pod tlak. Byli to však domácí, kdo si vypracovali příležitosti ke vstřelení branky, nejprve měl možnost zvýšit vedení Ingriš, poté svatyni hostí v dobré pozici přestřelil Zimmermann. Otřepané klišé „nedáš – dostaneš“ tak platilo beze zbytku. Po pravém křídle se prohnal Weihs, obešel domácího obránce a střelou nad rameno nedal Smejkalovi šanci. Kalich hořkosti si hráči západočeského týmu museli vypít až do dna, v 53. minutě vypálil Kerezovic a poslal hosty poprvé v zápase do vedení. Akademici se snažili závěr zápasu zvrátit na svou stranu, ale naráželi na zformovanou obranu a spolehlivě chytajícího brankáře. Jinak disciplinovaně hrající Rakušané se teprve dvě a půl minuty před koncem poslední dvacetiminutovky dopustili svého prvního faulu a dopřáli domácím výhodu přesilové hry. Plzeňský lodivod, bývalý extraligový útočník, Pavel Vostřák si vyžádal oddechový čas a po něm poslal do hry hned šest bruslařů. Risk bez brankáře se Akademikům vyplatil, přesnou střelou vymetl horní roh Koflerovy branky Fraňek a stanovil tak konečný výsledek zápasu na 5:5. (ac)

10860283_1406339126323869_645425506_o

Akademici Plzeň – UHT Dukes Graz 5:5 (2:1, 2:2, 1:2)

Branky: 10. Fiala (Šimurda), 12. Fišer (Kodýtek), 30. Šimán (Franěk), 40. Svoboda (Polívka, Zimmermann), 60. Franěk (Radouch, Šimán) – 20. Meixner (Florian), 25. Innerkofler (Meixner, Florian), 40. Florian (Innerkofler, Meixner), 51. Weihs, 53. Kerezovic (Schuller)

Vyloučení: 6:1 Využití: 1:2 V oslabení: 1:0

Akademici: Smejkal (Kudrna) – Šimurda, Charvát, Děkan, Šíma, Malota, Linhart, Tichý, Radouch – Polívka, Fiala, Franěk, Hudák, Svoboda, Kodýtek, Ingriš, Fišer, Šimán, Zimmermann

Dukes: Kofler – Ritzmaier, Scepka, Panger, Pfingstner – Erlacher, Schuller, Kerezovic, Reichard, Zöbinger, Florian, Innerkofler, Weihs, Meixner

autor: Aleš Chlouba

fotograf: Petr Štál10844437_1406339196323862_1738279434_o

10844694_1406339146323867_239873660_o 10860399_1406339159657199_489910816_o 10864127_1406339112990537_746314486_o 10864480_1406339179657197_1500655777_o