Vítězství nad Technikou Praha vystřelil Akademikům Filip Malota!

Evropská univerzitní hokejová liga odstartovala sezónu 2016/2017 zápasem Akademiků PlzeňTechnikou Praha. Na úvodní duel si našel čas i Pavel Horváth, který je největším fanouškem plzeňského univerzitního týmu. Zápas měl obrovské tempo, které doprovodilo množství osobních soubojů a šarvátek. Akademici se čtyřikrát ujali vedení, Technika čtyřikrát dokázala vyrovnat. Zápas tak došel do samostatných nájezdů. V nich zvítězili Plzeňští zásluhou Filipa Maloty.

Akademici Plzeň – Technika Praha 5:4 po sam. náj. (3:2, 1:1, 0:1 – 0:0)

Góly a asistence:  6. Škarka (Fiala, Kašpar), 18. Baxa (Faschingbauer), 20. Blumentrit (Kašpar, Faschingbauer), 25. Muchka (Dědič), rozh. náj. Malota – 16. Kratochvíl (Pálka), 18. Urbánek (Kordík), 22. Ujfaluši (Hyršl, Tobola), 58. Bazgier (Sem, Fiala).

Vyloučení: 11:9 na dvě minuty, přesilovky: 1:1, oslabení: 0:0, počet střel: 24:29

Rozhodčí: L. Suchánek – J. Zimmermann, M. Němec

Akademici Plzeň: Frček – Kašpar, Blumentrit, Tichý, Malota, Muchka, Linhart, Prachař – Polívka, Pech, Faschingbauer – Franěk, Svoboda, Baxa – Sedláček, Dědič, Pondělík – Škarka, Fiala, Sequens – Kala.

Technika Praha: Příhoda (Matuna) – Kordík, Kuruc, Pelc, Vostracký, Zilcher, Herna, Pálka, Sem – Bazgier, Dulovec, Hlaváč, Hyršl, Kratochvíl, Popek, Potocký, Tobola, Ujfaluši, Urbánek, Fiala, Kolář.

Hosté nechtěli ponechat nic náhodě a hned od úvodních minut tlačili Akademiky do defenzivy, ale byl to domácí celek, který jako první zdvihl ruce nad hlavu. V šesté minutě se Akademici z gólu radovali zásluhou Karla Škarky, který po přihrávce Jana Kašpara zamířil přesně do místa nad ramenem brankáře Příhody. První dvacetiminutovka byla ve znamení ostřejších výměn názorů, které se neobešly bez trestů. Z přesilové hry také vzešel vyrovnávací gól Pražanů, o nějž se tvrdou střelou postaral Jiří Kratochvíl. O dvě minuty později již bylo vedení opět na straně Akademiků. Po rychlé souhře s kapitánem Faschingbauerem dostal puk do sítě Jan Baxa. Technika však srovnala hned z následující akce. V samostatném úniku dotlačil puk do branky, včetně brankáře Frčka, Petr Urbánek. Čtyřicet pět sekund před koncem dokázal vrátit plzeňskému týmu vedení Tomáš Blumentrit.

I druhá třetina nabídla velmi rychlý gól. Po minutě a deseti sekundách vyrovnával na 3:3 Petr Ujfaluši, který se před akademickou brankou objevil zcela nečekán a nebráněn. Ačkoliv se brankář snažil, byl na střelu krátký. Ve 25. minutě šli Plzeňští opět do vedení. Premiérový gól v dresu Akademiků si připsal Martin Muchka, který propasíroval puk za Příhodova záda. V prostředním dějství se Technice již vyrovnat nepodařilo, ačkoliv k tomu měla několik příležitostí. Diváci byli svědky rychlého hokeje, a také jednoho pěstního souboje. Gólovou radost si již ale neužili.

Závěr zápasu byl opět ve velmi dobrém tempu. Týmy měly možnost vyzkoušet si hru ve čtyřech po souběžném vyloučení Fialy a Muchky. Po následujícím vyloučení obránce Maloty byla Technika v obrovské šanci na vyrovnání. Puk se po jedné ze střel povaloval na brankovišti mimo dosah ležícího Frčka, který však zachoval chladnou hlavu a koncem hole odklidil puk z nebezpečného prostoru. I na druhé straně kluziště mohli Akademici pojistit vedení. Vilém Franěk se dostal za obránce a těsně před brankářem nedokázal zvednout svůj pokus nad Příhodův beton. Dvě minuty před koncem zdvihl rozhodčí pravici a Pražané dokázali nabídnutou výhodu využít. Do prodloužení poslal zápas Vojtěch Bezgier.

Prodloužení 3na3 ve stylu NHL přineslo několik šancí na obou stranách, ale oba maskovaní muži si byli jistí celých pět minut. Musely tedy rozhodnout nájezdy, které otevřel přesným pokusem Dulovec. Také na druhé straně byl úspěšnější střelec. Václav Polívka předvedl brzdu těsně před brankářem a poté mu nic nebránilo zasunout puk do opuštěné branky. Druhá ani třetí série nenabídla úspěšný pokus, zatímco čtvrtá byla tou rozhodující. O druhém bodu pro Akademiky rozhodl Filip Malota, který našel mezírku pod betonem pražského brankáře. Domácí Akademiky skvěle podržel brankář Jakub Frček, který s ledovým klidem zmařil tři nájezdy ze čtyř.

Autor: Věra Novotná