shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0.00
View Cart Check Out

Article

Uspeli aj na akademickej pôde: títo hokejisti EUHL sú čerstvými absolventmi

Popri hraní ľadového hokeja si plnia povinnosti vyplývajúce z role študenta. Táto skutočnosť spája všetkých hráčov Európskej univerzitnej hokejovej ligy (EUHL). Niektorí z nich sa však okrem klasických skúšok na konci semestra, resp. ročníka, museli popasovať aj s napísaním záverečnej práce a so záverečnými štátnymi skúškami. S touto výzvou sa ale dokázali popasovať a podľa informácií, ktoré poskytli samotní manažéri tímov, sa teraz môžu hrdo pýšiť titulom pred menom.

Myšlienka EUHL je postavená na prepojení vzdelania so športom, a je teda potrebné, aby sa hráči sústredili na obe zložky. A hoci môže byť táto predstava na prvý pohľad skutočne náročnou, samotní hráči sú dôkazom, že nie je nemožnou. V akademickom roku 2016/2017 sa hneď viacerým hokejistom pôsobiacim v EUHL, a tiež členom realizačných tímov, podarilo získať titul. Prvý stupeň štúdia úspešne ukončil asistent kapitána z majstrovského mužstva UK Praha Petr Novák, a tiež jeho spoluhráči Jakub Skuhrovec, Zbyněk Karda a Karel Herr. Radosť po záverečných bakalárskych skúškach pocítil aj Filip Okuliar, Dušan Porubský (Gladiators Trenčín), Tomáš Blumentrit (Akademici Plzeň), Denis Pravda, Martin Soltis (Diplomats Pressburg), Vítězslav Pelc, Miroslav Žáček, Josef Vostracký, Petr Hupka, Vojtěch Bazgier, Marek Kordík a Aleš Příhoda (Technika Praha). „Je veľká výhoda EUHL, že tréningy aj zápasy sú večer a plánujú sa s prihliadnutím na štúdium. V mojom prípade to bolo náročnejšie skĺbiť povinnosti z pozície hráča a manažéra klubu so zvládnutím záverečných skúšok a dokončovaním bakalárskej práce, ale našťastie mi kolegovia z tímu veľmi pomohli za čo im ďakujem. Vždy je to o tom, aby si človek zvolil správne priority. Som veľmi rád, že to všetko dopadlo tak ako malo a show môže pokračovať,“ rozosmial sa čerstvý bakalár Příhoda.

Okrem bakalárov sú v EUHL aj úspešní absolventi druhého stupňa vysokoškolského štúdia. Štefan Vystavil z Gladiators Trenčín sa teší z inžinierskeho titulu, rovnako s ním aj Jakub Hudek z Technika Praha a Jan Kašpar z tímu Akademici Plzeň. Titul Mgr. sa podarilo vybojovať Pavelovi Linhartovi  a Karelovi Škarkovi z Plzne a tiež Diplomatom Matúšovi Muchovi a Jergušovi Čánimu. Veľkú radosť mal aj víťaz kanadského bodovania Adam Haščič z Gladiators Trenčín, ktorému sa podarilo úspešne zmaturovať. Od nadchádzajúceho akademického roku bude študentom Vysokej školy manažmentu / City university of Seattle v Trenčíne.

Na akademickej pôde neboli ale úspešní len hráči. Petra Pilbaurová z Technika Praha, ktorá bola vyhlásená za najlepšiu novinárku v ostatnej sezóne, sa už pýši titulom Bc., a magisterský titul si už  píše pred menom manažér Diplomats Pressburg Šimon Vincze.

autor: Janka Danková
foto: Technika Praha