UMB vs. UHT DUKES

Hokejisti UMB porazili rakúsky Graz rozdielom triedy Po dvoch odohratých zápasoch na klziskách súperov sa vrátili hokejisti UMB na domáci ľad. V súboji s rakúskym Grazom boli papierovým favoritom, čo chceli pretaviť do zisku plného počtu bodov. UMB Banská Bystrica – UHT Dukes Graz 6:2 (1:1, 5:0, 1:1) Góly: 2. Máľus, 26. a 34. Plešavský, 36. Majling, 39. Ferleťjak, 40. Akantis – 12. Innerkofler, 59. Laritz Už v úvodnej minúte sa do sľubnej šance dostal hráč rakúskeho tímu Florian Weihs, ale svoj nájazd nezužitkoval. O pár sekúnd neskôr sa zrodila akcia na druhej strane. Domáci Patrik Trnka našiel vpravo Mareka Maliňáka. Ten si obhodil súpera a spoza brány vyslal prihrávku ako na zlatom podnose na Tomáša Máľusa, ktorý otvoril skóre pohotovou strelou pod brvno. Od druhej minúty teda hokejisti UMB viedli a naďalej pokračovali v aktivite, brankár Zeugswetter musel lapačkou zlikvidovať strelu z ľavého kruhu od Andreja Prandorfyho a vzápätí aj situáciu, keď sa natlačil pred jeho bránu Marek Maliňák. Gólman hostí sa na nedostatok práce sťažovať nemohol. Bežala len šiesta minúta, keď Martin Indrych našiel spoza brány voľného Trnku a Zeugswetter zneškodnil jeho pokus rozkľakom. Prvé vylúčenie v zápase, konkrétne Bystričana Mária Ramaja, hostia nevyužili a neboli v ňom nebezpeční. V 12-tej minúte však hostia z ničoho nič dokázali vyrovnať. Po vyhranom buly Manuela Brentera sa ocitol pred brankárom Juraštíkom jeden z množstva Florianov v tíme Dukes Graz a Innerkofler využil šancu, ktorá sa mu naskytla. Domáci Ramaj mohol prinavrátiť vedenie domácim, ale po obhodení si Erlachera nepremenil svoj samostatný únik.

BBO_0579

Prvá presilovka bystrickému celku nevyšla,3 sekundy hrali 5 na 3 ale ani počas druhej početnej výhody si nevytvorili tlak. V závere sa kvôli šiestim hráčom na ľade museli brániť, zvládli to, no v poslednej minúte im zavaril Matthias Florian, ktorý zaviezol puk do útočnej tretiny. Následne prihral Sternatovi, ktorý vypálil, Juraštík vyrazil pred seba a nastal zmätok. Z neho takmer profitoval Innerkofler, ale napokon z dorážky gól do šatne nedal. V prvej tretine bola UMB strelecky aktívnejšia. Táto štatistika platila aj v druhej časti, aj keď rakúska univerzita sa smerom dopredu osmelila. Avšak na jej začiatku pohrozil hneď dvomi strelami azda najlepší hráč Grazu Matthias Florian. V piatej minúte vyslal do brejku Maliňák Ferleťjaka a ten mal pred sebou prázdnu bránu, no svoj blafák nedotiahol. To ho až tak nemuselo mrzieť, pretože jeho tím prebral iniciatívu a o minútku neskôr sa natlačil pred bránkovisko Sebastian Akantis a jeho pokus vyrazil rakúsky brankár pred seba. Tam číhal Lukáš Plešavský a strelou do odkrytej brány poslal bystrickú UMB do vedenia. O dve minútky mohlo byť opäť vyrovnané, keď zblízka pálil Riedmann a proti dorážke Floriana musel fantasticky ľavým betónom zasiahnuť Juraštík. Výborný Florian bol pri svojom nájazde faulovaný, no jeho tím presilovú hru nezahral dobre. Plešavský vysunul v oslabení Petra Kováčika a ten síce nevyužil svoju šancu, ale za to nazbieral cenné sekundy a poriadne povyzvŕtal obranu hostí.Po šarvátke za bránou, ktorej aktérmi boli Maliňák a Panger sa hralo 4 na 4. Aj vtedy mali viac z hry zverenci Lukáša Opátha, no proti nebezpečnej strele Indrycha výborne zasiahol pravým betónom rakúsky gólman. Pri signalizovanom vylúčení hostí sa ale dokázal presadiť opäť Lukáš Plešavský, keď v rýchlosti namieril backhandom presne do ľavého vinkla. O necelé dve minúty lovil puk zo siete Zeugswetter po štvrtýkrát. Pri pokuse Ferleťjaka predviedol skvelý postreh, , no na dorážku Mateja Majlinga bol prikrátky. Aktívny Florian na druhej strane opäť zamestnal Juraštíka, ktorý dobre pokryl ľavú žrď. Následne sa potvrdilo nedáš-dostaneš, keď na 5:1 necelé dve minúty pred koncom zvýšil Ferleťjak. Exhibíciu uzavrel v druhej tretine, po nádhernej výmene puku s Plešavským, Sebastian Akantis, ktorý prázdnu bránu nemohol minúť. Druhú časť ovládla UMB a vďaka efektivite v zakončení ju vyhrala 5:0. Poslednú tretinu si vyskúšal druhý brankár Nam Van Nguyen, ale príliš sa nezapotil. Úvod záverečnej tretiny bol plný nepresností na oboch stranách, ktorých výsledkom bolo množstvo zakázaných uvoľnení a ofsajdov. Vzruch prišiel až v piatej minúte, keď Plešavského projektil narobil poriadne problémy strážcovi svätyne Grazu. O chvíľu neskôr musel na dvakrát hasiť požiar, keď Kováčik bol pred jeho bránou nikým nestrážený. Zeugswetter nevedel kde mu hlava stojí, no výborne zasiahol aj proti dorážajúcemu Majlingovi po strele Ramaja. Hostia mali večne otvorené dvierka v obranných radoch a to využíval tím zo stredu Slovenska na rýchle a nebezpečné protiútoky a prečíslenia.

BBO_0647

Taký jeden si dovolili dokonca v oslabení. Predviedol ho po nahrávke Kováčika Majling, no tiesnený svoj samostatný únik nedotiahol do úspešného konca. Výborne hrajúci Ferleťjak našiel úplne voľného Majlinga v polovici tretiny, ten neuspel a vzápätí ani všadeprítomný Ferleťjak prízemnou strelou z medzikružia. Neskôr krásne našiel osamoteného Máľusa Maliňák a jeho šikovnému teču veľa nechýbalo. Jednu z mála ofenzívnych akcií rakúskeho tímu predviedol opäť vynikajúci Florian, keď mu naservíroval puk Riedmann. Florian sa natlačil pred bystrického brankára, ale znovu nevyšiel z tohto mikrosúboja víťazne. V závere ešte došlo po strele od Erlachera k zraneniu Mateja Dolníka, ktorého trafil puk do tváre. Vysokú prehru v závere dokázal zmierniť Rakúšan Manuel Laritz, keď odrazený puk potiahol a utešenou strelou vymietol pavučinu v ľavom rohu brány. Bystričania však zaslúžene zvíťazili, pretože ich súper im nechával v útočnej tretine množstvo priestoru, kombinovali lepšie, boli kreatívnejší a hlavne efektívni.

BBonline.sk (Andrej Masarik), foto: Ivan Golembiovský, video: huste.tv | 4.12.2014 FOTO+VIDEO: