shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0.00
View Cart Check Out

Article

UMB priviezla z východu zlaté striebro, v Rusku na jej hráčov nezabudnú: „Urobili sme si skvelé meno,“ hovorí Opáth

Hokejisti UMB Banská Bystrica a UK Praha sa predstavili na prestížnom univerzitnom turnaji v ruskom Krasnojarsku, kde sa darilo hlavne hráčom úradujúceho šampióna EUHL spod Urpína pod vedením trénera Lukáša Opátha. Práve s týmto mužom sme sa porozprávali o samotnom Student Hockey Challenge, ako aj o blížiacom sa štarte sezóny pre UMB.

Na turnaji sa zúčastnilo dohromady osem celkov. Okrem UMB a UK Praha to bol výber SHL (ruská univerzitná liga) East, výber SHL West, výber ACHA (USA), majstri D2 Floridská univerzita, aktuálny majster SHL Dinamo Altai, vicemajster SHL Dergava.

Hralo sa v dvoch štvorčlenných skupinách, odkiaľ prví dvaja postupovali do semifinále a následne sa išlo do finále. „Opáthovcov“ čakal na úvod ruský tím z Deržavy: „Bol to vstup do turnaja, takže to bolo dôležité víťazstvo. Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, aj bol. Podržal nás brankár Vladko Korytár, ktorý celý turnaj chytal fantasticky, veď aj vyhral cenu pre najlepšieho brankára. Od tohto stretnutia sme sa odrazili, pretože chalani zistili, že môžu vyhrávať. Keby si niekto pozrel prenos, tak by videl, že to stretnutie malo kvalitu ako nejaké extraligové čo sa týka kvality priameho prenosu, hokeja aj návštevnosti,“ povedal Lukáš Opáth o výhre 3:0.

Banskobystričania neinkasovali ani v druhom prípade, americký výber porazili ešte vyšším pomerom a síce 5:0, aj keď priebeh hry tomu nenasvedčoval: „ACHA prišla s najlepším výberom, aký som za štyri roky videl. To bol tak vyrovnaný zápas, že ten výsledok to vôbec neukazuje. Do polky stretnutia to bolo neskutočne vyrovnané. Nám sa podarilo dať gól v oslabení a ono to potom tak vyzerá, že 5:0, ale ako som povedal, hra sa neodzrkadľuje na konečnom skóre. Bol to však najdôležitejší zápas, pretože nás dostal do semifinále. Vedeli sme, že už je dobre,“ obzeral sa pár dní dozadu bývalý brankár.

V treťom zápase potom síce išlo o prvé miesto v skupine, to ale rozhodujúce nebolo. Aj preto si hokejisti UMB-čky „mohli dovoliť prehrať“ 3:4 na úkor východnému ruskému výberu: „Chceli sme vyhrať skupiny, takže vyhrať stretnutie sme išli aj do tretieho stretnutia. Nakoniec sme prehrali, no mali sme trochu smolu. Dostali sme taký hlúpy gól spoza brány, ale v podstate bolo jedno, či postúpime z prvého alebo druhého miesta, takže možno to chalani mali kus v hlavách a to sa prenieslo aj na ľad,“ pokračoval Opáth.

Na „lámanie chleba“ prišlo v semifinále, v stretnutí s ďalším výberom. Opäť bol ruský, tentoraz zo západu: „Bol to adept na víťazstvo. Odohrali sme ale super zápas, vyhrali sme 4:1, kedy sme dávali gól do prázdnej brány,“ zhrnul. Najdôležitejší duel prišiel na záver. UMB sa dostala až do finále. Na Dinamo Altai však tesne nestačila. Zápas bol navyše hlavne v závere sprevádzaný niekoľko nejasnými verdiktmi rozhodcov: „Bol to majster ruskej univerzitnej ligy. Bolo pekné, že sa stretli majstri proti majstrom. Pred zápasom bolo vidieť, že Rusi chceli ruské finále, ale stretnutie bolo neuveriteľné. Dokonca ho vysielala celoruská televízia, zimák bol vypredaný. Ja sa nikdy nevyhováram, už vôbec nie na rozhodcov, pretože keby sme dali brejk za stavu 3:1, tak je rozhodnuté. Možno nás rozhodca trochu zarezal, keďže hrať 28 minút v oslabení, dvakrát traja proti piatim, je dosť, ale najviac nám ublížilo za stavu 2:3 vylúčenia Kocha na päť plus do konca zápasu, čiže my sme záver hrali neustále s menším počtom hráčov. Súper vyrovnal, potom sme dokonca dostali zásah na 3:4. Síce sme vyrovnali tridsať sekúnd pred koncom a veľa ľudí sa zhodlo, že to bol regulárny gól, ale pán rozhodca to neuznal. Je to proste Rusko, tam urobia čokoľvek pre to, aby domáci vyhrali. Po stretnutí to bolo cítiť, nakoľko ľudia bučali, tritisíc ľudí nás vytlieskalo. V médiách to možno tak nie je, ale aj deň po tom sa hovorili, že nás ako Slovákov zarezali. Nechcel by som však toto nadniesť nad nesmierne úspešní turnaj, veď sme skončili strieborní, čo v takej konkurencii nečakal nik. Dokonca nám chýbal iba kúsok šťastia, aby sme to celé vyhrali. Je to šport, stáva sa to, ja som aj na tlačovke povedal, že by sa to nemalo, pretože je to univerzitný hokej, kde by malo byť fair-play úplne všetko. Mňa teší hlavne to, že sme si urobili meno, pretože toto bol odkaz do sveta. Tu na Slovensku a Česku sme vyhrali, čo je tiež super, ale teraz o tom rozpráva veľa ľudí zo zahraničia. Sme malé mesto a malá univerzita, ale dosiahli sme veľký výsledok. Mohli by sme to nazvať zlaté striebro,“ spokojne konštatoval Lukáš Opáth.

Napriek prehre vo finále odchádzalo mužstvo späť na Slovensko s výbornými pocitmi za skvele odvedenú prácu a reprezentáciu ligy, mesta i samotnej univerzity: „Celý turnaj sme hrali neskutočne zodpovedne. Aj keď máme pozmenený nový tím, tak chalani výborne zapadli do systému. Keď dodržiavame systém, tak môžeme poraziť kohokoľvek, pretože my tých hráčov máme na extraligovej úrovni. To už je veľký hokej. Tí Rusi až nechápali, že tím z takej malej univerzity a malého mesta hral taký dobrý hokej. Koniec koncov to aj napísali, že na nás nezabudnú nie len kvôli hre, ale aj vďaka charizme. Bolo vidieť, že sme jedna partia,“ hrdo rozprával Opáth.

„Tú medailu si veľmi vážim, pretože je to z veľkého medzinárodného podujatia. Nie je to síce to, ako keby sa mi podarilo doviesť medailu z Univerziády, ale hlavne pre chalanov je to skvelý úspech, keďže niektorí by nebyť EUHL už hokej nehrali a teraz vyhrali veľké podujatie. To je tá fantázia. Výsledok je jedna vec, veľmi nás teší, ale hlavne sme urobili skvelé meno UMB-čke. Chalani boli desať dní veľkí hokejisti,“ hovorí.

„V našej kategórii to bol turnaj najlepších na svete. Turnaj bol na vysokej úrovni, keďže to bol testovací turnaj na marcovú zimnú Univerziádu. Hrali sme na najnovšom štadióne, ktorý je postavený práve pre túto veľkú udalosť. Mali sme šancu ako v NHL – osem miestností. Pre trénerov, kustódov, sušiareň, všade boli televízory, čiže toto mali neskutočne „zmáknuté“. Postarané o nás bolo na jednotku začínajúc od bezpečnosti, cesty autobusom, všetko proste skúšali na tú Univerziádu,“ pochvaľoval si podmienky tréner UMB Hockey team-u.

Cieľom obhajoba, pracuje sa však hlavne na iných veciach

Čo má UMB Hockey team z hráčskej stránky nové pred štartom sezóny 2018/19?

„Obmenil sa nám káder. Prišiel k nám nový brankár a šiesti hráči, ktorí zapadli dobre, keďže sa nám troch podarilo zobrať aj do Ruska. Káder je dobre zložený, ostáva nájsť už len chémiu v pätkách. Najviac sa mi páči príprava v Rusku, odohrali sme päť brutálne ťažkých zápasov. Síce sme trochu unavení a máme aj nejaké zranenia, tak to chalanov na sezónu namotivovali neskutočne. Mnohí majú motiváciu sa tam dostať opäť. Herne pripravení sme, dolaďujeme skôr tie organizačné veci, pretože sezónu chceme otvoriť veľkolepo, ale čo sa týka toho tímu, tak pripravený je. Uvidíme ale počas sezóny. Máme 25 hráčov, troch zrazených, aspoň to pretočíme. Môže sa stať, že ešte nejaký jeden alebo dvaja pribudnú, no na 95% to máme uzavreté.“

Z predsezónnych posíl najviac zaujal príchod Adama Haščiča. Ako sa javil v príprave a v Rusku?

„Jeho sme chceli otestovať hlavne v tom, či je schopný pracovať pre tím a v Rusku ukázal, že je. Dal sa na tú rolu tímového hráča, ktorý nehral iba sám na seba. Je to kvalitný hokejista, ktorý v predošlom tíme mal inú pozíciu, bol najväčšia hviezda. Teraz stále patrí medzi naj, ale my máme ďalších povedzme päť šikovných hráčov. Som rád, že sa ujal roli, kde to nebude postavené na ňom, ale na tíme. V Rusku ukázal, že nemá problém brániť a stáť tam, kde ho potrebujeme. Jeden hráč titul nevyhrá, ale tím áno.“

Cieľom bude obhajoba titulu?

„Už skôr som hovoril, že to cieľ je, ale vnímame to trochu inak. Pre nás bolo dôležité titul mať, byť šampiónom do nuly, kde sme začali. Obhájiť to bude náročné, ale bolo by to mega. Pracujeme však na iných veciach. Chceme ešte zlepšiť veci mimo hokeja, čo sa týka školy, prepájania študentov s trénerskou praxou pri mládeži v HC ´05 iClinic Banská Bystrica, viacej budeme klásť dôraz na to, ako je to v Amerike, že hokej je jedna vec a život hráča druhá. Snažíme sa ísť do detailov.“

Kto bude po odchode Martina Indrycha kapitánom?

„Momentálne to je Filip Kandra. Budeme k nemu predstavovať asistentov. Nie je to tajomstvo, určite to zverejníme na sociálnych sieťach. Kapitánom teda bude Kandra, asistentmi Koch, Novodomec a Kamzík.“

Matej Kubove