shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0.00
View Cart Check Out

Article

Prvý lekár z radu hráčov EUHL – Šimurda s titulom MUDr.

Zvládol reprezentovať svoju univerzitu v EUHL (Európska univerzitná hokejová liga) a súčasne vyštudovať medicínu. Možnosť hrať hokej popri štúdiu, čo je hlavnou myšlienkou spomínanej ligy, ho zachránila pred vzdaním sa veľkej športovej vášne. Nielen, že Ján Šimurda (25) so svojím nováčikovským tímom úspešne zapadol medzi ostatné mužstvá v súťaži, už sa môže i hrdo popýšiť titulom MUDr.

Hokej a vzdelanie. Kým v minulosti si museli mladí hráči vybrať len jedno z toho, v súčasnosti sa dá naplno venovať obom. V EUHL, v ktorej medzi sebou súťažia univerzitné mužstvá, začal v ostatnom ročníku pôsobiť i tím z Plzne. Aj keď im vstup do ligy nevyšiel práve najlepšie, keďže skončili na konečnom siedmom mieste, práve oni sa môžu pochváliť prvým lekárom v súťaži. 25-ročný Jan Šimurda len pred niekoľkými dňami preukázal, že spojiť hokej so vzdelaním sa skutočne dá a to bez toho, aby jedna zložka výrazne obmedzovala druhú. Páve on je totiž čerstvým absolventom medicíny na Lekárskej fakulte v Plzni Karlovej univerzity v Prahe. Jan_Šimurda_02„Skĺbiť hokej s medicínou sa rozhodne dá, je to len otázkou organizácie voľného času. Musel som síce počas sezóny vynechať zopár zápasov, čo mi bolo ľúto, ale prioritou bolo jednoznačne štúdium. Súčasne som ale vedel, že bude ťažké dostávať sa do kondície po troch týždňoch strávených iba doma nad knihami,“ vysvetľuje čerstvý absolvent medicíny. Mládežnícku hokejovú kariéru strávil prevažne v Zlíne, chuť finálových bojov okúsil s juniorským celkom a to hneď dve sezóny po sebe. Avšak v oboch prípadoch sa musel jeho tím uskromniť so striebrom. Vtedy ešte gymnazista Šimurda mal ale túžbu vyhrávať – a to nielen nad súpermi, ale i sám nad sebou a tak sa rozhodol pre neľahké štúdium medicíny. „Počas štúdia na gymnáziu som si uvedomoval, že mi učenie nevadí a vedel som, že mám určitú empatiu voči ľuďom. Pre medicínu som sa definitívne rozhodol pred posledným ročníkom na strednej školy. Dovtedy som uvažoval i nad FTVŠ,“ vysvetľuje mladý lekár so špecializáciou na ortopédiu.

Ako čerstvý absolvent sa pripravuje na prijímacie pohovory. Jan_Šimurda_01„Ak všetko dobre dopadne, rád by som nastúpil na nejakú ortopedickú kliniku v Nemecku. Hokej bude musieť ísť pravdepodobne na bok – avšak to som si vravel i po maturite, že hokej už nikdy hrať nebudem, a dobre vieme ako to dopadlo,“ pousmial sa Šimurda, ktorý sa vďaka EUHL vrátil i počas vysokoškolského štúdia na ľad. „Tejto lige fandím, budem ju sledovať a som vďačný, že som si v nej mohol zahrať. EUHL je veľmi atraktívny a skvelý projekt. Hráči, ktorí dajú po maturite prednosť štúdiu, vedia, že ich kariéra nemusí skončiť. Takto môžu stále hrať a to na veľmi slušnej úrovni; dokonca predpokladám, že spomínaná úroveň bude narastať,“ vyslovil na margo súťaže.

Z úspechu spomínaného hráča nemajú radosť len jeho blízki a spoluhráči, ale i samotní zakladatelia ligy. „Veľmi ma teší, že sa mu podarilo úspešne ukončiť medicínu a súčasne hrať v EUHL. Presne toto je živým príkladom toho, o čo nám ide – spojiť štúdium s hokejom a ukázať tak, že to naozaj ide. Každý máme svoje vášne či sny a nechceme sa ich len tak vzdať; preto som rád, že sa vďaka nášmu projektu mohol i Ján Šimurda vrátiť po niekoľkých rokoch znova k hokeju a teraz v profesijnom živote mu už len držím palce a prajem veľa šťastia,“ vyjadril sa na adresu mladého lekára bývalý slovenský reprezentant a spoluzakladateľ EUHL Ľubomír Sekeráš. „Dúfam, že ho jeho spoluhráči budú ako lekára potrebovať čo najmenej,“ dodal s úsmevom.

autor: Jana Danková