shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0.00
View Cart Check Out

Article

FINAL EUHL game # 1

Víťazstvo po napínavom prvom zápase finále play off si domov odniesol tím UK Praha

Paneuropa Kings Bratislava vs. UK Praha 2:3 (0:0, 1:0, 1:2 – 0:0, 0:1)

Zostavy:

Paneuropa KINGS Bratislava: Orlík (Bziňák) – Vojsovič, Kubic, Szabó, Marušiak, Štorcel – Kuták, Pečimut, Aschenbrier, Bobocký, Zvara – Simon, Nemec, Fabo, Hanák, Jančovič – Bolcs, Kovalčík, Slovík, Jankovský, Klein

UK Praha: Vokatý (Srb) – Slavíček, Pípal, Krátký, Vošahlík, Brem – P. Novák, Hučko, Macenauer, D. Novák, Hložek, Baláž, Fuks, Alexa, Rovný, Polák.

Dnes sa odohral historicky prvý zápas finále play off Európskej Univerzitnej Hokejovej Ligy. Tak ako semifinále, aj boj o prvé miesto sa nesie v znamení česko-slovenského derby. Tentoraz medzi „kráľmi“ z Paneuropa Kings Bratislava a tímom UK praha, ktorý aj po prvom zápase finálovej série zostáva zatiaľ neporazený.

Od začiatku prvej tretiny si puk držal najmä domáci tím Paneuropa Kings. Napriek tomu však v prvých piatich minútach hry mali niekoľko šancí aj hosťujúci hráči, no brankár Orlík vždy pohotovo zareagoval. Prvá väčšia šanca prišla v tretej minúte na strane hostí, kedy sa kapitán českého tímu Hučko ocitol sám pred brankárom Kings. Ten však reagoval veľmi rýchlo a jeho strelu do ľavého horného rohu v rýchlosti vychytal a následne skryl puk do bezpečia pod svoju lapačku. O tri minúty neskôr sa do šance dostali aj domáci hráči, ktorých pekne rozohratú hru ale ukončila nepresná prihrávka od Simona. Vzápätí v siedmej minúte opäť útočili hostia a puk sa po Novákovej strele, na ktorú nahrával Hučko, odrazil od pravej žŕdky bránky Kings. V desiatej minúte prišla prvá presilovka v prospech tímu UK Praha. Presadiť sa im v nej nepodarilo, práve naopak, viac sa darilo oslabenému tímu Kings. Následne sme mali možnosť opäť niekoľko pokusov o útok na jednu, či na druhú bránku, všetky však bez úspešného zakončenia. Gól neprišiel ani v 16. minúte, kedy Zvara z tímu Kings nadvihol puk pred bránkou a prehodil ho poza chrbát českého brankára. Tomu pomohla rýchla reakcia obrancu, ktorý z bránkoviska puk odpálil. Králi mali do konca prvej tretiny ešte jednu veľkú šancu, kedy sa do prečíslenia dvoch na jedného dostali Jančovič a Fabo. Brankára Vokatého sa im však ani tento krát prekonať nepodarilo a tak sa po prvej časti zápasu vybrali hráči do šatní za stavu 0:0.

V druhej tretine sme mali možnosť vidieť opäť veľké množstvo nepremenených šancí. Prvú mali hostia už v 23. minúte, kedy však ľavý horný roh bránky tesne minul Slavíček. Hra sa po tejto strele okamžite presunula na opačnú stranu, kde si po nahodení puku a jeho nebezpečným odrazením sa brankár Vokatý takmer sám dotlačil puk do brány. O dve minúty na to útočil Marušiak, ktorý po krásnej individuálnej akcii prihral puk Szabóvi, a brankár Vokatý mal opäť raz šťastie, keď zachránil puk tesne na bránkovej čiare. Prvý gól zápasu prišiel už o 30 sekúnd neskôr, kedy presne v 26. minúte vystrelil na bránu Aschenbrier a jeho strelu dorazil za čiaru Rastislav Zvara (1:0). V priebehu nasledujúcich piatich minút mali veľké šance oba tímy, najskôr v 29. minúte hráč UK Praha Macenauer a o minútu neskôr Jančovič z Paneuropa Kings. Ani jednému sa však premeniť nepodarilo. Následne sme až do 37. minúty zápasu mohli vidieť pokusy o útok na oboch stranách, všetky však bez úspešného zakončenia. V 38. minúte po strele Fuksa opäť dorážal kapitán pražského tímu Hučko, Orlíkovi sa však podarilo puk na bránkovej čiare zastaviť. Vzápätí útočili Kings, ktorí mohli zvýšiť skóre na 2:0, ale Kubicova strela bola zblokovaná a následná Jankovského dorážka tesne minula pravú žrď. Po druhej tretine bol stav 1:0.

 

V tretej tretine nabrala hra na tempe aj útočnosti. Už od začiatku sme mali možnosť vidieť útočné akcie najmä na strane domáceho tímu. Najskôr sa po strele Vojsoviča snažil dorážať Marušiak, a o dve minúty neskôr mal šancu skórovať do odkrytej brány Jančovič. Vokatý však obe strely bezpečne vychytal. V nasledujúcich sekundách sa však hra presunula na opačnú stranu ľadovej plochy a po peknej akcii Nováka a Rovného sa podarilo krásnou strelou do ľavého horného rohu zakončiť Krátkemu (1:1). Domáci sa v ďalších minútach snažili čo najrýchlejšie odpovedať na inkasovaný gól, no napriek tomu, že pražania po vyrovnávajúcom góle trochu poľavili, Kings sa úspešne zakončiť veľmi nedarilo. Šancu dostali až v 55. minúte, kedy Jančovič pekne obkrúžil bránu a následne zakončoval z otočky. Jeho strela však opäť tesne minula Vokatého bránku. Ako sa však hovorí: nedáš – dostaneš. A to platilo aj v tomto prípade. Presne o dve minúty potrestal obrovskú chybu domácej obrany, pri ktorej rozhodca signalizoval faul na českého hráča, Rovný, ktorý sa vo výhode ujal voľného puku a presnou strelou nedal brankárovi Orlíkovi žiadnu šancu (1:2). Presne o desať sekúnd sme však boli svedkami neuveriteľne rýchlej odpovede bratislavského tímu, kedy sa po vyhranom buly ujal puku Jozef Fabo a vyrovnal stav zápasu na 2:2. Tento stav sa až do konca tretej tretiny nezmenil, takže nasledovala presilová hra.

Presilovka jednoznačne patrila tímu Paneuropa Kings, ktorého hráči každú chvíľu vysielali nebezpečné strely k brankárovi Vokatému. Ten však počas týchto piatich minúť opäť potvrdil svoje kvality, a ani jednému z hráčov domáceho tímu nedal šancu skórovať. Po nepremenených šanciach Jankovského, Vojsoviča a Hanáka sa tak skóre ani po presilovej hre nezmenilo a hráči sa mohli pripraviť na samostatné nájazdy.

Samostatné nájazdy začínali domáci. Ako prvý sa proti brankárovi Vokatému postavil Jankovský. Ten však v tomto zápase nemal veľa šťastia, a ani teraz sa mu skórovať nepodarilo po tom, ako sa mu v rozhodujúcej chvíli puk pošmykol z hokejky. Za ním nasledoval český tím, konkrétne kapitán Hučko. Ten predviedol nádhernú akciu, ktorú úspešne zakončil a puk zavesil pod hornú žrď (0:1). Za domácich teraz nastúpil Jančovič. Ani jemu však šťastie neprialo a jeho strela sa odrazila od bránky a puk spadol naspäť do klziska. Novák, ktorý mal možnosť potvrdiť svojou strelou víťazstvo hostí, však takisto neuspel. Prišiel teda opäť rad na domáceho hráča. Strelu Jozefa Faba Vokatý bez väčších problémov vychytal a o víťazovi zápasu teda bolo rozhodnuté. Hostia z UK Praha si tak po prvom zápase série odniesli domov dôležité víťazstvo.

Ľudovít Jurínyi, tréner Paneuropa Kings: „Aj keď sme prehrali, musím chlapcov pochváliť, bol to naozaj fantastický zápas. Dodržiavali sme taktické pokyny, ktoré sme si povedali a dlho sme držali Prahu v šachu, nevedeli dať gól, boli z toho nervózni. Potom im to tam ale z takých nevinných akcií padlo. Ale my sme sa snažili hrať ďalej, čo sme si povedali. Mali sme na nich, chlapci si verili, ale je to finále. Je to o tom, že sa hrá hore-dole, góly padajú a žiaľ rozhodlo sa až v nájazdoch, kde nám to nepadlo, ale nevadí. Ideme do nich ďalej vo štvrtok a v piatok.“

Jan Kregl, tréner UK Praha: „Myslím si, že Bratislava bola dnes o dosť lepšia. Prvých 30 minút zápasu lepšie korčuľovali, mali lepší pohyb. Naopak my sme akoby čakali kto to tak individuálne vezme na seba, a to nie je asi štýl hokeja, ktorým by sme sa chceli prezentovať. To ma trošku mrzelo, povedali sme si ale s chalanmi, že takto to nejde a pokúsili sme sa ten priebeh zvrátiť. Musím však povedať, že priebeh zápasu bol naozaj dobrý, a tým myslím aj pre divákov. Bohužiaľ pre Kings, v niektorých chvíľach sme boli lepší a padlo to na našu stranu, takže sme vyhrali, čo sme samozrejme veľmi radi.“

Autorka: Janka Pšenková

FOTO: Jakub Buza

778700_440735786028948_155595126492959256_o 737135_440737162695477_151588148946094822_o 778700_440735786028948_155595126492959256_o