shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0.00
View Cart Check Out

Article

Do novej sezóny aj s tímom Black Dogs Budweis! Príchod na scénu hlásia České Budějovice

Od nového ročníka pribudne na hokejovú mapu EUHL nový tím. Myšlienku univerzitnej hokejovej ligy si osvojila Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějoviciach – VŠTE. Študenti tejto školy na juhu Čiech budú môcť popri štúdiu hrať hokej, čo im otvorí nové možnosti. O vzniku nového tímu Black Dogs Budweis sme sa porozprávali s bývalým hokejistom Davidom Oulíkom. Ten je vlastníkom profesionálnej trénerskej licencie a je aj zakladateľom centra Crazy Hockey. Prezradil nám prečo sa rozhodli prihlásiť do EUHL a v čom vidí najväčšie výhody. Taktiež nám porozprával o budovaní mužstva a čo nových hráčov pod jeho vedením čaká. Verí, že urobia dobré meno škole, ktorá tomuto projektu prejavila veľkú podporu.

Najdôležitejšia je podpora školy

Sám David Oulík vie, že dostať sa na profesionálnu úroveň je náročné. „Keď som sa pozrel okolo seba, tak som zistil, že som sa nedokázal prebojovať do profesionálneho hokeja a tento problém má množstvo hokejistov, ktorí hrajú ešte juniorský hokej.“ Aj preto sa mu myšlienka EUHL veľmi pozdáva. „Nápad univerzitnej hokejovej ligy sa mi veľmi páči, pretože sám som bol v Amerike a mal som možnosť zahrať si tam proti univerzitným tímom, takže myšlienke spojiť hokej so štúdiom som naklonený. Myslím si, že je to obrovská príležitosť do budúcna, pretože ak sa to uchytí, tak to má veľkú silu a perspektívu. Bude to síce trvať dlhšie, no ani Rím sa nepostavil za deň, ale nápad hrať hokej popri štúdiu je správny a má to mladým hokejistom čo ponúknuť.“

Nad prihlásením sa do ligy uvažovali v Českých Budějoviciach už dlhší čas. „Osobne som mal tento nápad v hlave už dlhšie, pretože poznám chlapcov z Plzne a poznám aj ich trénera, takže viem, do čoho ideme. Rozhodol som sa osloviť školu, ktorej som predostrel tento nápad a tá ho okamžite podporila. Od samého začiatku nám vedenie školy vyjadrilo obrovskú podporu a taktiež aj pán rektor Marek Vochozka, ktorý je veľký fanúšik hokeja a športu celkovo, takže sa mu to ihneď zapáčilo. Dal nám zelenú a dohodli sme podmienky celej prípravy a organizácie. Škola má obrovský podiel na tom, že dokážeme nastúpiť už v budúcej sezóne,“ dodáva s veľkou vďakou.

Príchod do súťaže podporila aj samotná liga. „Ďalší krok bol, že sme sa skontaktovali s ligou a rovnako aj  s pánom Ľubomírom Sekerášom, ktorý je tvárou tohoto projektu. Dospeli sme k dohode a súhlasili s našim prijatím do súťaže. České Budějovice patria k najväčším mestám v Českej republike, takže aj z tejto strany je dobré, že do ligy naskočí ďalšie veľké mesto. Verím, že ho rovnako ako aj školu budeme hrdo reprezentovať,“ zhrnul proces prihlasovania David.

Cieľom prilákať budúcich študentov a hokejistov

V premiérovej sezóne má tím z juhu Čiech jeden hlavný cieľ. „Prvý rok je vždy veľmi ťažký a dôležité pre nás bude prehovoriť chalanov, aby túto možnosť hrať hokej zobrali za svoju, pretože nie všetci sa s tým stotožňujú. Existuje tu aj druhá narodná liga, ktorá je podľa mňa bez akéhokoľvek zmyslu. Chlapci však majú stále nejakú vidinu, že ešte budú hrať profesionálny hokej a nastupujú v nižších súťažiach. Ak nastúpia v druhej lige, tak nemôžu hrať EUHL a je pre mňa zložité v tomto prvom ročníku presvedčiť ich a vysvetliť im, že je pre nich do budúcna lepšie, aby išli študovať a hrať hokej, než sa trápiť v druhej lige, odkiaľ sa už ťažko niekam dostanú,“ myslí si bývalý hokejista.

Preto tím Black Dogs Budweis čaká náročná úloha a chcú postupovať krok po kroku. „Našim cieľom je, aby sme stabilizovali káder a vytvorili dobrú partiu. Chceme urobiť dobré meno a reklamu škole, taktiež hrdo reprezentovať mesto a prilákať nových študentov, ktorí sa budú do budúcna hlásiť priamo za účelom ísť hrať hokej a študovať na našej vysokej škole.“

Pred začiatkom novej sezóny treba vyriešiť ešte otázku zázemia a financií. Pracujeme na tom, aby sme mohli hrať v hokejovom centre Pouzar. Je to taký menší štadión v Českých Budějoviciach, takže sa tam snažíme vybaviť si zázemie, aby sme dostali priestory so všetkým čo potrebujeme. Už máme pripravené zhruba tri štvrtiny rozpočtu, takže sa nám podarilo zohnať partnerov, ktorí idú do toho s nami, dodáva na margo rozpočtu.

Chlapci si všetko musia vybojovať                                                              

Skladá sa už aj realizačný tím, ktorý sa bude postupne rozširovať. „Čo sa týka realizačného tímu, tak ja budem hlavný tréner a mojim asistentom bude Jiří Irra. Určite  v priebehu sezóny rozšírime naše rady o kustóda a ďalších ľudí ako napríklad fyzioterapeuta. Najskôr sa ale musíme rozbehnúť a niečo ukázať na ľade. Nemyslím si, že je dobré, aby chlapci prišli a mali hneď všetko pripravené ako v rukavičkách. Bude to boj a záležať bude aj na chalanoch ako sa k tomu postavia,“ aj tak znie filozofia nového trénera.

Študentom VŠTE bude v ústrety vychádzať aj samotná škola. „Škola nemá problém pomôcť hrajúcim študentom s podporou štúdia alebo s inými vecami ohľadom vzdelania. Ak by sa vyskytli problémy, tak im je samozrejme ochotná so všetkým pomôcť, ale chlapci si to musia odmakať na ľade a ja chcem, aby si to zobrali za svoje. Môžu hrať kvalitný hokej a popri tom vyštudovať vysokú školu, čo im môže otvoriť ďalšie dvere do budúcna pri hľadaní pracovných príležitostí.

Black Dogs Budweis má už za sebou aj niekoľko zápasov. Dôležité bude dostať sa do povedomia verejnosti. „Stále sme len na začiatku. Odohrali sme pár prípravných stretnutí a boli sme aj na Českých akademických hrách, kde sme odohrali winter classic proti Plzni. Úplne v tom povedomí ešte nie sme, ale keď sme obchádzali sponzorov, tak sa im tento nápad páčil a je len na nás ako sa predvedieme. Je to pre nás výzva a veľmi sa na to tešíme,“ uzatvára náš rozhovor David.

Podrobnejšie informácie o lige na www.euhl.eu