shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0.00
View Cart Check Out

Article

Banská Bystrica odhodlaná zopakovať majstrovský úspech! V klube sa tvrdo pripravujú na štart nového ročníka.

Po dvoch neúspešných finálových ťaženiach sa v Banskej Bystrici konečne dočkali úspechu. Piaty ročník EUHL sa stal nezabudnuteľný pre hokejistov z UMB Hockey Team. Mesto spod Urpína tak okrem víťazstva v najvyššej slovenskej hokejovej súťaži oslavovalo aj zisk Sekeráš Trophy a hokej v Banskej Bystrici tak zažil fantastický rok. V rozsiahlom rozhovore sme sa obzreli za majstrovskou sezónou s prezidentom klubu Lukášom Opáthom a generálnym manažérom Milanom Kyseľom. Dozviete sa tiež, ako prebiehali majstrovské oslavy a čo nové sa počas prestávky udialo v UMB Hockey Team. Bystričania majú do nasledujúcej sezóny opäť vysoké ambície a v klube nastalo množstvo noviniek. O aké novinky ide, sa dočítate v článku.

Ako prvý dostal slovo prezident klubu, s ktorým sme zaspomínali na nedávny úspech. „Minulú sezónu rozhodlo viacero dôležitých faktorov. Do tímu pribudol navrátilec Martin Indrych, ktorý tak zažil víťaznú rozlúčku. Počas celého ročníka sa nám vyhýbali zranenia, aj keď pred finále sme stratili dvoch hráčov z prvých dvoch formácií. V play-off sme trošku zariskovali a zamiešali so zostavou, čo sa nakoniec ukázalo ako dobrý ťah. Najdôležitejší bol azda druhý finálový zápas, keď sme vyrovnali v poslednej minúte a v predĺžení strhli víťazstvo na svoju stranu.“ Bystričanom sa podaril dokonalý obrat a rázom boli krôčik od historického úspechu. „Na domáci ľad sme sa vracali s dvomi víťazstvami, čo bolo pre nás veľmi pozitívne. Mužstvo bolo prakticky celé zložené z hráčov, ktorí boli v tíme už od zrodu UMB Hockey Team. Väčšina z nich zažila už dva neúspešné finálové pokusy a bolo na nich vidieť obrovské chcenie. Uvedomovali sme si, že ak nevyhráme teraz, tak už nikdy. V predošlých rokoch sme nabrali cenné skúsenosti a poučili sme sa z finálových porážok. Keď chcete vyhrať titul, tak vám musí všetko zapadnúť ako má a nám sa to konečne podarilo. Až teraz nám dochádza, že dve predošlé finálové prehry neboli na škodu, pretože všetko chce svoj čas,“ zhodnotil majstrovskú sezónu Lukáš Opáth, ktorý zároveň zastáva aj funkciu hlavného trénera a športového riaditeľa.

Klub spod Urpína má vždy len tie najvyššie ambície. To nám potvrdil aj generálny manažér Milan Kyseľ. „Našim dlhodobým cieľom je patriť medzi najlepšie tímy EUHL. Herne by sme chceli patriť určite do top trojky. Na manažérskej úrovni sa snažíme budovať profesionálne fungujúci tím a rozvíjať ľudí, ktorí v ňom fungujú. Teda nie len hráčov, ale rovnako aj realizačný tím. Každoročne v medzisezónnom období prechádzame krátkodobým plánovaním. Kumulatívne trvá viac ako týždeň, kým pripravíme plán na ďalšiu sezónu, vrátane toho finančného. Následne sa aktualizuje aj dlhodobý plán. Našim hlavným cieľom pre každý rok je vyhrať EUHL a získať Sekeráš Trophy.  Mimo tohto sa zameriavame aj manažérske ciele ako napríklad návštevnosť zápasov, rozvoj a práca s realizačným tímom. Každý rok zároveň pripravujeme nové a inovatívne projekty, ktoré majú tiež svoje opodstatnenie, ako sú akcia Zo školy na zimák, Klubová karta a podobne. Našim úplne najdlhodobejším cieľom je postaviť vlastný zimný štadión.“ Naplnenie tohto cieľa by bola určite veľká vec, žiada si to ale dlhší čas.

V UMB Hockey Team sa tvrdo pripravujú na náročnú sezónu. „Liga je každým rokom kvalitnejšia a náročnejšia čo ukázalo aj finále, ktoré bolo na vynikajúcej úrovni. Súper bol kvalitný a rozhodli maličkosti. Je ale veľmi dôležité, aby sme vnímali, že všetky tímy spoločne budujeme tento úžasný projekt.“ Ambície zostávajú stále vysoké, čo potvrdil aj tréner Lukáš Opáth. „Samozrejme, že chceme obhájiť titul, ale cesta bude dlhá. Síce sa hovorí, že obhájiť je náročnejšie, čo je pravda, ale musím povedať, že nám konkrétne sa dýcha omnoho ľahšie. Získať prvý titul je veľmi náročné, pretože sa obávate, že sa vám to nemusí nikdy podariť. My už ho ale máme a nikto nám ho nezoberie. V histórii sme už navždy zapísaní. Ako hovorím, chceme titul obhájiť, ale máme v pláne rozvíjať aj mnoho ďalších vecí spolu s univerzitou.“ Predostrel plány na ďalšie obdobie.

 

Obhájiť majstrovský titul nebude ľahká úloha. Realizačný tím však po úspechoch dostáva dôveru aj v nasledujúcom období. „Realizačný tím zatiaľ zostáva v rovnakom zložení. Naše rady rozšíril len Dávid Primus, ktorý bude zastávať pozíciu druhého asistenta trénera. Čaká ho posledný rok na univerzite a po tejto sezóne nastúpi na túto pozíciu už naplno. Dávid sa bude starať s Prandi Fit Academy o kondičnú prípravu spolu s trénermi Andrejom Prandorfym a Matejom Majlingom. Pred nami je však ešte séria stretnutí, kde si v ideálnom prípade potvrdíme úlohy a zodpovednosti našich členov na ďalšiu sezónu. Čaká nás veľa tvrdej práce, tak verím, že sú všetci dostatočne pripravení a odhodlaní.“ Zhodnotil stav členov tímu generálny manažér.

Otázka hráčskeho kádra smerovala na hlavného trénera Lukáša Opátha. Ten nám priblížil príchody a odchody z kabíny. „Tím opustili Indrych, Majling, Janečko, Kováčik a Juraštík. Do tímu pribudol Adam Haščič, ktorý k nám prestúpil z Trenčína. Verím, že bude veľkým prínosom pre tím a ukáže naozaj odhodlanie vyhrávať a pracovať pre mužstvo. Ďalej sme do tímu zaradili aj Viszkocsila,  Pavlikovského a brankára Gašparoviča. Ďalšie mená nebudem špecifikovať, keďže máme prihlásených na špecializáciu ľadový hokej takmer 25 prvákov a veľa z nich pochádza aj z juniorky HC ´05 iClinic Banská Bystrica. Keďže spolupracujeme aj s extraligovým klubom, tak možno k nám pribudnú aj niektorí ďalší juniori. Sme však len na začiatku prípravy, takže súpiska sa vykryštalizuje až v najbližších dňoch.“ Tak znejú slová trénera predprípravky v klube minuloročného víťaza najvyššej slovenskej hokejovej súťaže.

Hráči sa už naplno pripravujú na štart nového ročníka. „Prípravu sme oficiálne začali 17. augusta. V týždni absolvujeme minimálne tri tréningy na ľade a jeden v telocvični. Pomaličky však budeme pridávať a stupňovať tempo. Riešime aj jeden prípravný zápas s Budapešťou. Ak sa nám to podarí, tak stretnutie by sa malo hrať v Lučenci pri príležitosti mestských dní. Čaká nás aj turnaj v Rusku, ktorý je samozrejme pre nás vynikajúca skúsenosť, ale zároveň to vnímame hlavne ako prípravu, keďže tam odohráme minimálne päť stretnutí. Už minulý rok sa nám to potvrdilo ako správna voľba. Dokonca sa nám podarilo obsadiť druhú priečku. Porazili sme  Moskvu a aj neskoršieho víťaza Jekaterinburg.“ Bystričania v Rusku potvrdili, že sa dokážu vyrovnať aj súperom na medzinárodnom fóre.

Pred spomínaným turnajom v Rusku však príde na rad ešte niekoľko akcií. „Pred turnajom pripravujeme v spolupráci s našim partnerom Open semester party, kde chceme neoficiálne otvoriť novú sezónu. Mimo štandardných zápasov nás počas sezóny čakajú dve respektíve tri edície zápasov v rámci projektu Zo školy na zimák. Určite budeme ako každý rok organizovať dražbu špeciálnej edície dresov, z ktorej výťažok pôjde na Svetielko nádeje. Samozrejme veríme, že budeme opäť na konci sezóny organizovať majstrovské oslavy. Pre fanúšikov sa ale pripravujú aj mnohé iné veci, ktoré budeme postupne pred aj počas sezóny zverejňovať.“ Fanúšikovia sa tak môžu tešiť na širokú ponuku akcií smerované priamo k nim.

Dobré správy hlási generálny manažér aj čo sa týka sponzorov. „Veľká väčšina sponzor z uplynulej majstrovskej sezóny zostáva, za čo sme im veľmi vďační a vážime si ich podporu. Fáza oslovovania a uzatvárania partnerstiev stále prebieha. Niekoľkí sponzori už pribudli a ďalšie veľké partnerstvá sa črtajú. Je ale skoro menovať ich. Všetko chceme mať uzatvorené pred začiatkom sezóny do odchodu na spomínaný turnaj v Rusku.“ V klube sa už na Student Hockey Challenge 2018 veľmi tešia.

Podľa slov hlavného trénera nastalo v klube množstvo vylepšení. „Pokračujeme a rozširujeme kompletné evidovanie štatistík zo zápasov vďaka programu, ktorý sa nám podarilo zakúpiť zo Švajčiarska. Máme s týmto systémom v pláne aj ďalšie veci, samozrejme video analýza hneď po tretinách v šatni je už súčasťou. Od novej sezóny budeme realizovať vstupné, priebežné a výstupné testovania korčuliarskych zručností. Chceme mať podrobnejšie informácie o našich hráčoch.“ Tréneri si chcú takto bližšie posvietiť na schopnosti jednotlivých hokejistov.

Prišlo aj k vylepšeniu zázemia. „Podarilo sa nám ešte viac skrášliť našu šatňu, a čo je veľmi dôležité, tak náš kustód Jarko Jagoš sa stal našou plnou súčasťou. Dá sa povedať, že už na full-time, pretože bude mať k dispozícií vlastnú miestnosť na zimnom štadióne. Dokonca rokujeme s našim novým partnerom ELBE o brúske, ktorú by sme mali mať na novú sezónu plne k dispozícií na domáce, ale aj vonkajšie zápasy.“ Hráči tak budú mať skvelé podmienky a môžu sa naplno venovať hokeju.

„Azda najväčšou novinkou je vytváranie tréningových plánov a tréningových jednotiek na novom systéme Vision, ktorý podľa našich informácií nepoužíva nikto na Slovensku. Videli sme to u trénerov z Fínska v Lige majstrov. Je s tým samozrejme veľmi veľa práce, ale bude to stáť za to. Dokonca debatujeme aj s Vladimírom Országhom, ktorý by to chcel mať v Slovane. Ide o to, že mnoho situácií a cvičení si hráči nevedia dobre predstaviť a tento systém im to všetko ukáže v pohybe. Výrazne to zefektívni tréningový proces.“ Lukáš si spolu so svojimi asistentmi od tohto systému veľa sľubujú.

Mesto zo stredu Slovenska v uplynulom roku doslova žilo hokejom. „Banská Bystrica mala v uplynulej sezóne dvoch hokejových majstrov. Okrem nás sa majstrovskému titulu tešili aj hráči z HC ´05 iClinic Banská Bystrica. Majstrovské oslavy boli skutočne nezabudnuteľné. Patrične sme to oslávili spolu s našimi fanúšikmi, partnermi a podporovateľmi. Hokej je v našom meste veľmi populárny a vnímame to aj na našich zápasoch. Sme radi, že sa nám postupne darí zvyšovať návštevnosť. Mnohí z divákov sú už našimi skalnými fanúšikmi, čo je pre nás obrovská pocta. Minulú sezónu sa začal formovať aj fanklub, ktorý v play-off vycestoval samostatným autobusom aj na zápasy do Prahy či Bratislavy. Túto aktivitu chceme určite podporiť aj v nadchádzajúcej sezóne a vytvoriť fanúšikom čo najlepšie podmienky.“ Milan verí, že v nasledujúcom ročníku sa fanklub ešte rozrastie.

Krásnu bodku za sezónou dali Bystričania noblesnou akciou. „Každoročne po skončení sezóny vychádza o nás aj video-dokument. Tento rok bol vydaný v troch častiach a zachytával našu cestu za úspechom. Premiéru mal na slávnostnom Galavečeri, kde sme spolu s našimi partnermi a rodičmi hráčov spravili vo veľkom štýle bodku za sezónou, aká snáď nemá obdobu nielen v slovenskom športe.“  Dokument či Galavečer si môžete pozrieť v priložených odkazoch.

Trojdielny video-dokument:
https://www.youtube.com/watch?v=rdXAw7-WZkA&list=PLC6U1alDlrgbzW2SnIy8K8MZBFzqZeSgS

Galavečer:
https://www.youtube.com/watch?v=dvqx_h8DaDc&list=PLC6U1alDlrgaKKk8jPjO7BEwrY2GXOY2p

V UMB Hockey Team si veľmi vážia podporu fanúšikov a predovšetkým podporu zo strany školy. „My sa hrdo hlásime k Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Bez pána rektora a šikovných ľudí na univerzite by sme jednak ani nevznikli, ale ani by sme nedokázali realizovať naše aktivity. UMB nám vytvára podmienky na realizáciu aktivít a mnohé z nich prepájame pri každej príležitosti. Šport a vzdelanie je niečo, v čom vidíme obrovskú budúcnosť. Vytvára to neuveriteľné príležitosti a to nie len pre študentov. Spolu so správnymi partnermi má univerzitný šport obrovské predpoklady na úspech v celom európskom priestore.“ Uzavrel náš rozsiahly rozhovor Milan.

Podrobnejšie informácie o lige nájdete na www.euhl.eu