V Praze viděli diváci gólovou přestřelku mezi UK Praha a Academics Pilsen

Přestřelka mezi Univerzitou Karlovou a Akademiky z Plzně skončila vítězně pro domácí tým. Utkání plné zvratů a hlavně skvělého hokeje, který se musel líbit všem přihlížejícím, pro sebe rozhodl domácí tým až 4 minuty před koncem utkání gólem z hole kapitána Tobiáše Slavíčka a prodloužil tak letošní neporazitelnost v rámci Evropské univerzitní hokejové ligy.

Do utkání lépe vstoupili Akademici Plzeň. V první minutě dvakrát vyzkoušeli pozornost Matěje Olivy střežícího branku Univerzity Karlovy a už v čase 1:26 otevřel skóre Václav Polívka po přihrávce lídra kanadského bodování soutěže Jakuba Faschingbauera 0:1. První gól v síti rychle probral domácí hráče a ti se dokázali opakovaně dostávat ke střeleckým pokusům. Jenže Jakub Frček v brance Akademiků, všechny střeli dobře viděl a nenechal se překvapit. Jeho kouzlo ale v 16. minutě odčaroval domácí Marek Pulkrab, když využil zmatku před branku hostí a zakončil do horní poloviny branky 1:1. O minutu později otočil skóre Petr Novák, jenž dorážel střelu Aleše Hyršla, který předvedl krásnou individuální akci 2:1. Takovým výsledkem také 1.třetina skončila.
Do druhé třetiny vstoupily oba týmy ve stejném rozpoložení, v jakém končili první část. Univerzita Karlova tlačila, vytvářela si šance a Akademici čekali na rychlé brejky, ze kterých by trestali nepozornost domácí obrany. Taková situace nastala ve 25.minutě. Rychlý protiútok dvojice ve složení Jakub  Faschingbauer,  David Krajhanzl zakončoval druhý jmenovaný a vyrovnal na 2:2. Po 45 vteřinách přišla další branka v síti domácího Matěje Olivy. Navíc byl potrestán na 2 minuty domácí Jan Valder za napadení skórujícího Davida Krajhanzla. Po pěkné individuální akci plzeňského Tomáše Kučery a hákování Libora Bartoše bylo nařízeno trestné střílení ve prospěch Akademiků Plzeň. Tomáš Kučera na Matěje Olivu vyzrál a střelou mezi betony poslal opět Akademiky do vedení 2:3. Hostující tým si v pokračující přesilové hře vypracoval i další slibné pozice ke skórování, ale nepodařilo se jim brankáře Matěje Olivu překonat. Napětí stoupalo a na ledě se začalo přiostřovat. To mělo za následek častější vylučování na obou stranách. Přesilovky však ani jeden z týmů nevyužil. Ve 33. minutě se opět podařilo vyrovnat domácímu týmu stav utkání na 3:3 když dvojice Štěpán Veselý a Aleš Steklík úspěšně zakončili rychlý protiútok. Ve 35.mintě dostal tým UK výhodu početní výhodu 5 proti 3, ale nedokázal významněji ohrozit hostujícího Frčka. Po druhé třetině se obě mužstva rozešla smírně 3:3.

Do třetí třetiny vstoupil domácí tým UK přesilovkou 5 proti 4. Tato početní výhoda však dopadla stejně jako všechny předchozí. Další možnosti početní výhody dostal tým Univerzity Karlovy po zásahu vysokou holí Jonatana Sequence do obličeje Štěpána Veselého. Opět bez využití. A opět přišel trest. Z první velké šance Akademiků se dokázal střelou z mezikruží prosadit Matyáš Kubik 3:4. O tři minuty později bylo opět srovnáno po nádherné akci Krištofa Špičana, který vjel osamocený mezi 4 plzeňské bránící hráče a dokázal úspěšně zakončit akci přes celé hřiště 4:4.  Minutu po vyrovnání se provinili proti pravidlům hned dva hráči domácí karlovky a Akademici Plzeň hráli přesilovky. V 53. minutě dokonal obrat domácího týmu střelou z vrcholu kruhu Lukáš Kukačka 5:4. Akademikům Plzeň se ale o minutu později znovu podařilo vyrovnat. Perfektní střelou do levého horního rohu Olivovi brány se druhým gólem v utkání prosadil Václav Polívka 5:5. Uběhly 3 minuty a skóre se znovu měnilo. Po aktivním napadání Petra Nováka a Aleše Hyršla dostal naservírovaný puk před prázdnou branku kapitán domácích Tobiáš Slavíček a dostal svůj tým zpět do vedení 6:5. Akademici se snažili opět vyrovnat a vrhly veškeré síly do útoku. V 58. minutě ale využil chyby na modré plzeňského obránce Krištof Špičan a řítil se sám na brankáře Frčka, kterého překonal a zařídil tak v rozhodujících minutách poprvé svému týmu vedení o dvě branky 7:5. Dvě minuty před koncem byli vzájemně vyloučeni domácí Václav Krudenc a hostující Martin Muchka a utkání se dohrávalo ve čtyřech hráčích na obou stranách. Utkání pečetil 4 vteřiny před koncem střelou do odkryté branky Marek Pulkrab 8:5.

Ohlasy trenérů

Pavel Brendl (UK Praha)

Zápas byl divácky velmi atraktivní. Začátek utkání byl z našeho pohledu velmi špatný, nevstoupili jsme dobře do zápasu, ale od půlky první třetiny jsme se zvedli a začínali jsme to pomalu otáčet. Začátek druhé třetiny znovu nebyl dobrý, znovu jsme dostali zbytečné dva góly. Ale jinak si myslím, že jsme byli lepším týmem a zaslouženě jsme vyhráli.

Jakub Koreis (Academics Pilsen)

Tým Univerzity Karlovy byl dnes nejlepším mužstvem s jakým jsme se v této sezóně zatím potkali. Má velikou kvalitu. Dnes jsme předvedli náš nejlepší výkon v sezóně a ukázali si cestu jak bychom chtěli hrát. Když dokážeme přenést hru z dnešního utkání do těch následujících, tak dokážeme hrát s kýmkoliv.

UK Praha x Academics Pilsen 8:5 (2:1, 1:2, 5:2)

Branky: 16. Pulkrab (Krudenc), 17. Novák (Hyršl, Slavíček), 33. Steklík (Veselý, Hyršl), 48. Špičan (Černý), 53. Kukačka (Březák), 57. Slavíček (Novák, Hyršl), 58. Špičan (Březák), 60. Pulkrab (Kukačka) – 2. Polávka V. (Faschingbauer, Setikovský), 25. Krajhanzl (Faschingbauer, Blumentrit), 25. Kučera, 46. Kubik (Kučera), 54. Polívka V. (Kučera)

Vyloučení 5:7, Využití 0:0, Oslabení 0:0, počet zásahů 37:14

Diváci: 130

UK Praha: Oliva, Jelínek – Slavíček, Knobloch, Pastier, Baláž, Bartoš, Klinger, Březák, Černý – Kruden, Steklík, Slánský, Kasala, Valder, Hyršl, Veselý, Špičan, Novák, Svoboda, Pulkrab, Kukačka

Academics Pilsen: Frček, Smejkal – Malota, Beer, Červenka, Kubik, Muchka, Pokorný, Blumentrit, Polívka O. – Polata, Kala, Škarka, Sequens, Setikovský, Faschingbauer, Hřebík, Polívka V., Krajhanzl, Baxa, Franěk, Kučera

Autor: Josef Vošahlík