Paneuropa Kings sa po ročnej prestávke opäť predstaví vo finále. Bystričanov zdolali doma 3:2

Diváci, ktorí si dnes našli cestu na Zimný štadión Ondreja Nepelu, mohli spoznať prvého postupujúceho do finálových bojov o Sekeráš Trophy. Hokejisti Paneuropa Kings pokorili svojho semifinálového súpera z Banskej Bystrice v najkratšom možnom čase a zabojujú o možnosť stať sa víťazom Európskej univerzitnej hokejovej ligy.  Na meno svojho súpera však ešte len čakajú.

Paneuropa Kings – UMB Banská Bystrica 3:2 ( 2:1,1:1,0:0)

Góly a asistencie: 16. Takáč (Krahulec, Barták), 18. Jankovský (Szabó,Zvara), 37. Holeša (Adamík) – 14. Nociar (Kováčik), 22. Majling (Kandra,Indrych)

Vylúčení: 7:6 na dve minúty, presilovky 0:1, oslabenia: 0:0, počet striel: 38:28

Rozhodovali: V. Goga – J. Babellak – T. Regec- M. Stanzel

Paneuropa Kings:  Orlík, Ketner, Holeša, Barták, Takáč, Krahulec, Tarabík, Kopecký, Jankovský,  Szabó, Podgorski, Hronec, Šotek, Fabo, Jonášek, Barilla, Findura, Pečimut, Adamík, Hubek, Zvara.

UMB Banská Bystrica: Likavčan, Kasaický, Málus, Akantis, Kováčik, Knut, Rajčan, Mendel, Primus, Šeliga, Majling, Studený, Koch, Nociar, Tenkel, Kamzík, Kandra, Ferletjak, Mančak Michalčík,Hanzel.

Od úvodného buly sledovali diváci dynamické stretnutie plné osobných súbojov. Hosťujúci tím mal nôž na krku a od začiatku chcel mať zápas pod kontrolou. Domáci už po dvoch minútach dostali hokejistov z Banskej Bystrice na koňa, keď si trest za hákovanie odsedel Jonášek. Hostia si vypracovali pár sľubných šancí, avšak Orlík nekapituloval. Priebeh prvej tretiny bol opatrný, bratislavskí vysokoškoláci vyčkávali na to, čo urobí súper. V jedenástej minúte dostali presilovú hru aj domáci, keď za podrazenie pykal Tenkel, no otvárací gól nepadol a Likavčan v bránke hostí kryl všetky šance domácich. Vedúci gól diváci videli v 14. minúte, keď po krásnej prihrávke Kováčika pohotový Nociar prekonal brankára domácich a bolo 0:1. Paneuropa Kings to však nezlomilo a o dve minúty sa presadil Filip Takáč, ktorého bolo v prvej tretine naozaj vidieť. Asistencie si pripísali dobre hrajúci Krahulec a Barták. Keď sa zdalo, že do konca prvého dejstva gól nepadne, do pásma sa vrútilo legendárne trio domácich Jankovský, Szabó a Zvara. Prudkou strelou skóroval prvý menovaný a Králi tak viedli o jediný gól, 2:1.

V prostrednej časti hry boli diváci svedkami rozkúskovanej hry plnej vylúčení.  Už po štrnástich sekundách si domáci nedali pozor na zlé striedanie a trest za príliš veľa hráčov na ľade si na trestnej lavici pretrpel Jankovský. O pár desiatok sekúnd sa k Jankovskému pridal aj Barilla, ktorý inkasoval trest za sekanie. UMB Banská Bystrica výhodu presilovky o dvoch hráčov využila dokonale. Na vyrovnaní sa podieľal tvorca hry hostí Indrych, ktorý nahral Kandrovi a druhý menovaný našiel prihrávkou Majlinga, ktorý bombou vyrovnal na 2:2. Po tomto vyrovnaní prebrali iniciatívu opäť Králi a poriadne zamestnávali skvelého Likavčana v bránke hostí. Domáci sa tešili z gólu ešte pred koncom prostrednej časti hry. Vzali to na seba Roman Adamík a Matúš Holeša. Spoločnými silami pretlačili puk za Likavčana a prinavrátili vedenie na domáce hokejky. Domácich tak delilo od postupu do finále iba dvadsať minút za stavu 3:2.

V záverečnom dejstve sa hostia z Univerzity Mateja Bela snažili vyrovnať, ale proti bol spoľahlivý Orlík. Paneuropa Kings, vedomí si náskoku a dôležitosti poslednej tretiny, nastúpili do záverečnej dvadsaťminútovky koncentrovane a obetavo. Napriek tomu začali tretinu zbytočným vylúčením Holešu, no UMB sa však neradovalo. Hra mala rýchle tempo a hralo sa takmer bez prerušenia. Králi dostali šancu zvýšiť svoje vedenie pri vylúčení Mančáka, no ponúknuté nevyužili.  Štyri minúty pred sirénou si za bránenie v hre išiel na dve minúty sadnúť na trestnú lavicu Jankovský. Bystričania vytvorili enormný tlak, no stopercentú šancu  hostí zmaril Lukáš Orlík a pochoval ich nádeje na vyrovnanie.

Potešenie z hry mal určite divák tohto duelu,ktorý nebol ochudobnený o nič z hokejovej učebnice. A tak poďakovanie z peknej hry patrí obom tímom.

Králi sa prebojovali do finále tohto ročníka a vyzvú jedného z dvojice UK Praha – PPWSZ Podhale Nowy Targ.

Autor: Matej Čalfa

Foto : Emily Púpalová