V úvodnom dramatickom finále šťastnejšia UK Praha

Diváci na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu sa dočkali. V Bratislave sa rozohralo finále Európskej univerzitnej hokejovej ligy v ktorom sa rozhodne bolo na čo pozerať. Finále poctili svojou návštevou Jaroslav Straka a Ľubomír Sekeráš, ale aj legenda Slovana Bratislava Richard Kapuš Čestné buly vhadzoval rektor Paneurópskej vysokej školy Prof. JUDr. Ján Svák, DrSc.

Paneuropa Kings – UK Praha 3:4.sn(0:0, 2:1,1:2)

Góly a asistencie : 28 Fabo (Kabát), 35 Jankovský (Zvara) 42 Krahulec (Takáč) – 27 Krátký (Slánský, Alexa), 52 Herr (Vyšín), 53 Bícha

Vylúčení:8:6 na dve minúty, navyše Takáč (PAN) 2+10 za údery a napadnutie zo zadu, Bartoš -(UKP) 2+10 za údery a napadnutie zozadu. Presilové hry: 0:0, oslabenia :0:0 počet striel 30:38

Rozhodovali: P. Števíček-V.Fridrich-T. Regec-M.Stanzel

Paneuropa Kings: Orlík – Krahulec, Takáč, Barták, Kabát, Ketner, Jankovský, Szabó, Zvara, Kopecký, Tarabík, Fabo, Hubek, Barilla, Hronec, Holeša, Hanták, Jonášek, Podgorski, Pečimut, Šotek, Porubský.

UK Praha: Oliva, Krátký, Veber, Vyšín, Hučko, Slánský, Baláž, Hybner, Švaříček, Bartoš Hložek,Kasala, Herr, Bícha, Alexa, VošáhlikGremlica, Valder, Rovný.

Finále Európskej Univerzitnej hokejovej ligy ročníka 2015/2016 spĺňalo od úvodu všetky prísne kritériá. Oba tímy sa prezentovali fyzickým, tvrdým a rýchlim hokejom, čo sa divákom páčilo a dávali to jasne najavo skandovaním. Mužstvá pozorne strážili stredné pásmo a čakali, kto urobí prvú chybu. Diváci sledovali viaceré dlhšie úseky bez prerušenia hry. Zápas mal výborné tempo. Brankári oboch tímov zlikvidovali všetky šance a boli tak ústrednými postavami v zostavách obidvoch družstiev. Napriek dynamickosti a rýchlosti hokeja u oboch súperov sa hralo pomerne tvrdo. Prvé vylúčenie však prišlo až v 15. minúte, keď si na trestnú lavicu sadol domáci obranca Ketner za bránenie v hre. Hostia si chceli vytvoriť patričný tlak ale obranné rady na čele s brankárom Orlíkom fungovali bezchybne. Preto sa úvodná tretina finále skončila bez gólov.

Po zmene strán išlo obom finalistom o rovnakú vec a to dostať sa, čo najrýchlejšie do vedenia. Ideálnu možnosť na otvárací gól spálil hosťujúci Slánský, keď sa po nedorozumení v domácej obrane pokúšal o prudkú strelu. Tá však skončila mimo Orlikovej bránky. Hra nestrácala na rýchlosti a obaja finalisti sa pretekali vo vytváraní gólových šancí. Hostia však začali byť dôraznejší, hlavne pred bránkou domácich. V 23 minúte dostali šancu na početnú výhodu aj domáci. Bartoš sedel na trestnej lavici. Domáci presilovú hru zahrali naozaj dobre no hosťujúci brankár odolal. Praha po prežití oslabenia zvýšila obrátky a v 27 minúte sa dostala do vedenia. Fantastickú prácu odviedli Slánsky a Alexa, ktorý na seba naviazali domácich obrancov, posunuli puk krátkemu a ten bez problémov skóroval. Hráčov Paneuropa Kings to však nezlomilo. Pridržali sa hesla najlepšia obrana je útok a do útočného pásma sa spoločne vrútili Fabo a kabát Vymenili si puk Fabo preukázal svoje šikovné ruky zamiešal puk a vyrovnal stav stretnutia 1:1. Vyrovnávajúci gól akoby domácich ešte viac naštartoval. Hra sa začala odvíjať v útočnom pásme domácich a tí zasypali brankára hostí niekoľkými nebezpečnými pokusmi. Ten však odolal a predvádzal famózne výkony. Nátlaková hra hostí slávila úspech v 35. minúte keď sa o slovo prihlásili Zvara a znovuzrodený Boris Jankovský, ktorý vrátil pokoj na domáce hokejky. 2:1.

Vývoj stretnutia narúšal plány UK Praha o pokojný priebeh zápasu. Do sirény sa už nič podstatné neudialo a tak Paneuropa Kings po štyridsiatich minútach viedla nad UK Praha tesne, no zaslúžene 2:1

Do záverečnej časti hry vstupovali oba tímy s rovnakým cieľom. Hostia zmazať jedno-gólové manko a domáci starostlivo strážiť vedenie. Úsmev na tribúny priniesol po dvoch minútach hry Krahulec, ktorý zvýšil vedenie domácich na 3:1 asistenciu si po rýchlom prieniku od modrej pripísal Takáč – 3:1.

Nikto z prítomných však nerátal s tým, čo sa stalo. Pražáci výrazne pritvrdili a dohrávali osobné súboje na hranici pravidiel. To hráčov Kings vyprovokovalo a pustili sa do konfrontácií s hráčmi hostí. V 49 minúte do vyústilo do osobných trestov pre Filipa Takáča z domácej strany a naopak za hostí si trest odpykával Bartoš. Spomínané osobné tresty napomohli hosťom k obratu. V 52. minúte aj s veľkou dávkou šťastia skóroval Herr a dielo skazy domácich dokonal o minútu Bícha, ktorý priamou strelou uzavrel na 3:3.

Nasledovalo predĺženie troch proti trom, v ktorom však gól nepadol a prišli na rad samostatné nájazdy. V nich sa ako prvý presadil domáci Jankovský a dostal kráľov do vedenia.

Z následného nájazdu však korigoval Baláž a bolo 1:1. Potom dlho dominovali obaja gólmani. V piatom dejstve nájazdov sa najprv nepresadil domáci Richard Barták. Následne dostal hostí do vedenia Rovný a čierny Peter ostal v rukách Patrikovi Hubekovi, ktorý nepremenil.

UK Praha tak zdolala Paneuropa Kings 3:4 po samostatných nájazdoch a ujala sa vedenia v sérii. Ďalší finálový duel je na programe vo štvrtok 15.4.2015 o 19:00 na pražskej Hviezde.

Autor: Matej Čalfa