Tým UK Praha podlehl dobře připraveným Diplomatům

Na Pražském zimním stadionu na Hvězdě střetl hokejový tým Univerzity Karlovy s jediným přemožitelem v rámci letošního ročníku EUHL Diplomats Pressburg z Bratislavy. Utkání nabídlo velmi rychlý a atraktivní hokej, ve kterém nechyběly jak pěkné branky, tak ostré střety a zápas byl do posledních vteřin dramatický.

Pozvání ke vhození úvodního buly přijal prorektor Univerzity Karlovy prof. Martin Kovář. První sekundy utkání naznačily, že se utkání nebude hrát úplně v rukavičkách. Zatímco obránce hostí předvedl čistý hit, domácí kapitán Tobiáš Slavíček si pomohl nedovoleným zákrokem a už v 1.minutě utkání oslabil svůj tým. Přesně po 30ti sekundách využil první přesilovou hru v utkání po nacvičené kombinaci Kraus 0:1. Šok pro domácí přišel po necelé minutě, když střelu od modré obránce Justa tečoval před brankářem Olivou Jánoš a brzy navýšil skóre na 0:2. Domácí tým se po dvou obdržených brankách hned v úvodu utkání probral zatlačil Diplomats do obranného pásma. V 8. minutě z tohoto tlaku dokázal vytěžit snížení na 1:2 Marek Pulkrab, který dorazil s asistencí Václavu Krudence střelu Jakuba Březáka. Dvou brankové vedení si vzali zpět Diplomati za necelé 2 minuty. Po pěkné individuální akci Kalináče zvyšoval na 1:3 pro hosty do prázdné branky Liptovský. V čase 15:03 snížil po souhře celého útoku kanonýr Martin Slánský střelou do odkryté branky 2:3. O minutu později vyrovnal skóre druhou brankou v utkání Martin Slánský po přihrávkách Aleše Steklíka a Petra Malého 3:3. V 19. minutě do domácího brankáře Matěje Olivy nešťastně narazil vracející se Tobiáš Slavíček a ten musel místo v brance přenechat náhradnímu brankáři Janu Hamalčíkovi. V posledních vteřinách první třetiny nový muž v brance Univerzity Karlovy zachránil nerozhodný stav, když si dokázal poradit jak s prudkou střelou z mezikruží, tak s rychlou dorážkou.

Druhá třetina začala o poznání opatrněji. Oba týmy dostali pravděpodobně pokyny soustředit se více na obranu. Nerozhodný stav NARUŠIL v přesilové hře nechytatelnou střelou z první Libor Bartoš a dostal domácí tým do vedení poprvé v utkání 4:3. Tato branka, jako by Diplomaty přibrzdila v jejich aktivní hře, a tlak UK Praha narůstal a vyústil o 2 minuty později v navýšení náskoku na 5:3. Hat-trick završil v polovině utkání Martin Slánský a vyhnal hostujícího brankáře Somošiho na střídačku. Do branky Diplomats Pressburg se postavil Neuman. Ve 33. minutě potrestal nepozornost obrany Ukáčka hostující Demo, který upláchl obráncům a prostřelil Jana Hamalčíka, na kterého šli do této chvíle pouze 3 propagační střely. Následně se strhla vlna nedovolených zákroků. To dospělo dokonce do stavu, kdy proti sobě nastoupili obě mužstva pouze ve třech hráčích. Následnou přesilovku 4 proti 3 dokázali hosté využít. Přesnou střelou vyrovnal stav utkání na 5:5 Kalináč. A o 3 minuty dostal zpět do vedení hostující tým Holeš po šikovné přihrávce Kalináče. Hráči UK Praha šli tedy po 2.třetině do šaten za nepříznivého stavu 5:6.

Ihned po začátku 3.části zabrzdilo snahu o vyrovnání domácích hráčů vyloučení Petra Svobody za sekání. Hosté přesilovou hru ke zvýšení náskoku nevyužili, ale ihned po jejím skončení se do samostatného úniku dostal Diplomat Kraus a kličkou do forhendu překonal Jana Hamalčíka 5:7. V průběhu 3. třetiny mělo domácí Ukáčko obrovskou střeleckou převahu i díky přesilovým hrám, které však nedokázalo využít k brzkému snížení stavu utkání. Neuman v brance Diplomats kapituloval až 2 minuty před koncem utkání z hole Lukáše Lojky. To však bylo už příliš pozdě a ani hra bez brankáře nepomohla k vyrovnání. Naopak v poslední minutě vstřelil pojišťovací gól Kalináč a uzavřel skóre utkání na 6:8.

Hodnocení utkání: Jan Hamalčík

Zápas s Diplomaty byl z pohledu brankáře obtížný, neboť na nás šlo málo střel. To může vyznít velmi zvláštně, ale když se brankář většinu zápasu pouze dívá na to, co se odehrává v útočné třetině, a najednou musí řešit rychlý únik soupeře na branku, snadno se stane, že ho soupeř překoná. Je to vskutku velká škoda, prohrát i s šesti vstřelenými góly, věřím ovšem, že když na Diplomaty příště vlítneme hned od začátku a nenecháme se tolik vylučovat, dosáhneme vytouženého vítězství.

UK Praha : Diplomats Pressburg 6:8 (3:3; 2:3;1:2)

UK Praha: Oliva, Hamalčík – Černý, Knobloch, Slavíček, Baláž, Pastier, Březák, Klinger, Bartoš – Krudenc, Lojka, Malý, Valder, Hyršl, Novák, Steklík, Pulkrab, Svoboda, Kasala, Slánský

Diplomats Pressburg: Neuman, Somoši – Múčka, Loydl, Just Šimičák, Michalička, Rutkovský, Demo – Kojda, Lipovský, Kalináč, Winkler, Mucha, Kraus, Hajský, Šimonič, Holeš, Janos

Branky: 8. Pulkrab (Krudenc, Březák) 15. Slánský (Kasala, Svoboda) 16. Slánský (Steklík, Malý) 28. Bartoš (Březák) 30. Slánský (Kasala, Svoboda) 58. Lojka (Pulkrab) – 2. Kraus ( Winkler, Demo) 2. Jánoš (Just, Hájský) 10. Liptovský (Kalináč) 33. Demo (Šimonič) 36. Kalináč (Demo, Winkler) 39. Holeš (Kalináč) 44. Kraus (Winkler) 60. Kalináč (Holeš)

Vyloučení: 8 : 11 + Lojka UKP 10 min nesportovní chování, Kraus DIP 10 min. nesportovní chování, Múčka DIP 10 min. nesportovní chování
Využití: 1 : 1
Počet střel: 52 : 19

Autor: Josef Vošahlík, Foto: Aneta Procházková