Technika Praha nasázela týmu Gladiators devět gólů a ukončila jeho vítěznou sérii

V posledním domácím zápase základní části Evropské Univerzitní Hokejové Ligy (EUHL) vyzvala Technika Praha tým Gladiátorů z Trenčína. Po nervózním začátku a vyrovnané první třetině domácí tým ve zbytku utkání zabral a na ledě jednoznačně dominoval. Hosté svými góly v závěrečných minutách pak pouze korigovali skóre do jimi přijatelnější podoby. Technici tak potvrdili svou formu a dále živí teoretickou naději na účast v play off.

TECHNIKA PRAHA – GLADIATORS TRENČÍN  (1:0, 4:1,4:4)

Góly a asistence: 5. Dulovec (Urbančík), 26. Žák (Kolář, Herna), 33. Urbančík (Pálka, Sem), 35. Dulovec (Pálka), 37. Hupka (Kolář), 48. Hyršl (Urbánek), 50. Urbančík, 54. Dvořák (Sem), 54. Urbánek (Hyršl, Herna) – 35. Vaněk (Broska), 45. Feranec (Matejka), 52. Broska, 59. Jurenka (Broska, Feranec), 60.Martyčák (Jurenka, Gašparovič)

Vyloučení: 11:10, navíc Herna (TEC) a Martyčák (GLA) 10 min (NESP); Vostracký (TEC) a Porubský (GLA) Do konce zápasu (NESP).  využití: 1:2, v oslabení: 0:1, počet střel: 33:31

Rozhodčí: Rambousek – Ovsík, Fuks

Technika Praha: Příhoda – Pálka, Dvořák, Herna, Pelc, Hupka, Vostracký –  Dulovec, Urbančík, Fiala, Hlaváč, Urbánek, Hyršl, Žák, Sem, Kolář, Polák J.

Gladiators Trenčín: Babják – Babinský, Okuliar, Matejka, Porubský – Broska, Feranec, Buliš, Gašparovič, Jankových, Jurenka T., Martyčák, Vaněk, Varga

Úvodní minuty zápasu přinesly nervózní hru z obou stran. Pětiminutovku plnou nepřesností však ukončil Dulovec, který zamířil svou střelu přesně do levé šibenice. Šlo vůbec o první střelu na branku hostů. A byl to také jeden z mála pohledných hokejových momentů, které v první třetině oba týmy nabídly. Zbytek třetiny přerušovala častá vyloučení, oba týmy se více soustředily na diskuzi s rozhodčími než na svou hru. Po sérii vyloučení hráli hosté přesilovku 5 na 3, ale buď jejich úmysly přečetli obránci nebo je vychytal skvělý Příhoda. K vidění byl i pěstní souboj mezi domácím Vostrackým a hostujícím Porubským. „Na body“ vyhrál jednoznačně hráč Techniky, odměněni byli ale oba  hráči stejně a to trestem do konce utkání. Ve vyhroceném závěru došlo ještě k několika dalším menším šarvátkám a tvrdým střetům. Skóre se však nezměnilo a domácí šli do kabin s jednogólovým vedením.

Starou hokejovou pravdu, že zápasy rozhodují góly a ne diskuze s rozhodčím, potvrzoval průběh druhé třetiny. Domácí se od těchto nešvarů zcela oprostili a od začátku předváděli pohledný útočný hokej, kterým se prezentovali v posledních zápasech. Svou převahu dokázali přetavit i v několik gólů. Nejprve se po dobrém přechodu středního pásma ocitl v samostatném úniku Žák a s klidem zavěsil pod horní tyčku. Hosté poté nedokázali využít několik přesilových her, naopak Technici dokázali svou jedinou přesilovou hru ve druhé třetině proměnit už po 8 vteřinách. Pálka střílenou přihrávkou vybídl ke skórování Urbančíka a ten usměrnil puk za Babjákova záda potřetí. Gladiátoři sice poté v další přesilové hře snížili zásluhou Vaňka, který obkroužil branku a šťastně překonal Příhodu, ale domácí si vzali třígólový náskok po další půlminutě zpět. Dulovec si pohrál s obránci, vystřelil a poté co jeho střelu zastavila až síť v brance, mohl se spoluhráči slavit svůj druhý gól v zápase. Radost domácích byla ještě větší poté, co se Hupka ocitl sám před hostujícím brankářem a milimetrově přesnou střelou do levé šibenice zvýšil již na 5:1. Pro hosty mohlo být ještě hůře. Po pohledné kombinaci měl před sebou odkrytou branku Urbančík a jeho střela se odrazila od vnitřní tyčky. Bohužel pro domácí ale všichni tři rozhodčí tento evidentní gól nepochopitelně přehlédli.

Do třetí třetiny vstoupili hosté s tím, že již nemají co ztratit, přitvrdili a začali se více tlačit před domácího brankáře. Odměnou za jejich aktivitu jim byl gól Feranece, který ve 45. minutě tečoval Matejkovu střelu od modré mimo dosah Příhody. Naděje hostů však definitivně vzaly za své o tři minuty později, když se dorážkou prosadil Hyršl. Dvě minuty po něm byl v úniku faulován Urbančík a v následném trestném střílení si bekhendovou kličkou spravil chuť po neuznaném gólu z druhé třetiny. Hosté definitivně rezignovali a svou frustraci dávali najevo jak verbálně, tak fyzicky. Příkladem může být situace, kdy hostující hráč po nepovedeném hitu nepochopitelně vzal domácímu obránci hokejku a zahodil ji na tribunu, za což vyfasoval trest za nesportovní chování. V následné přesilové hře se však paradoxně prosadili právě hosté. Broska využil zaváhání domácí pětice a v oslabení snížil na 7:3. Technici napravili své zaváhání v 54. minutě kdy se po gólech Urbánka a Dvořáka vyšplhal náskok až na 9:3, ale v posledních dvou minutách polevili a umožnili Jurenkovi a poté Martyčákovi korigovat na konečných 9:5. Utkání v závěru okořenila ještě jedna bitka, ve které se utkal domácí Hlaváč s jedním z hostujících obránců. Stejně jako pěstní souboj z úvodu utkání, i tento vyzněl ve prospěch domácího hráče. Celkem hlavní rozhodčí v zápase udělil  94 trestných minut, což samo o sobě vypovídá o jeho vyhrocenosti.

Technika tak dokázala oplatit Trenčínu prohru z prvního vzájemného zápasu a v tabulce si připisuje veledůležité 3 body. Stále tak živí teoretickou naději na play off. K účasti ve vyřazovacích bojích, do kterých postoupí prvních 6 týmů, potřebují Technici vyhrát oba zbývající zápasy. Nejprve se ve středu 16.3. utkají v Grazu s domácími DUKES a poté ve čtvrtek 17.3. zajíždějí na horký led druhého celku soutěže, bratislavského týmu Paneuropa Kings.

Autor: Marek Herna