Poslední zápas základní části zavřel Akademikům dveře do play off

Na Akademiky čekal 12. března nelehký úkol. Jestliže se chtěli zúčastit bojů v play off, museli porazit dvounásobného vítěze Evropské univerzitní hokejové ligy. Celý zápas dotahovali gólový náskok svého soupeře z Univerzity Karlovy, dorovnat a následně otočit skóre se jim však nepodařilo. Pro Akademiky tak skončila sezóna těsně před vstupem do play off.

Akademici Plzeň – UK Praha 6:9 (1:4, 2:2, 3:3)

Góly a asistence: 9. Škarka (Faschingbauer), 25. Ingiriš (Polívka, Tichý), 30. Faschingbauer (Polívka), 47. Blumentrit (Faschingbauer), 48. Polívka (Ingriš), 57. Blumentrit (Faschingbauer, Polívka) – 2. Slánský (Švaříček, Kasala), 3. Hybner (Hučko), 7. Hložek (Slánský, Kasala), 11. Hybner (Hučko), 27. Hučko (Valder, Hybner), 33. Slánský (Hložek), 44. Kasala (Hložek), 49. Slánský (Hložek), 59. Herr

Vyloučení: 4:5 po dvou minutách, počet střel: 30:35

Akademici: Smejkal – Blumentrit, Červenka, Fišer, Charvát, Radouch, Tichý – Dědič, Dušek, Faschingbauer, Fiala, Ingriš, Linhart, Polívka, Sequens, Svoboda, Sedláček, Škarka

UKP: Oliva – Baláž, Herr, Švaříček, Vošahlík – Hložek, Hučko, Hybner, Kasala, Monhart, Slánský, Svoboda, Valder, Veber

Rozhodčí: Suchánek – Němec, Hucl

Krátce po začátku zápasu museli Akademici čelit přesilové hře hostů. Ačkoliv první větší šanci hokejistů z Prahy přikryl ve své lapačce brankář domácích Filip Smejkal, střelu od Slánského už zastavit nedokázal. Ve druhé minutě tak Akademici prohrávali 0:1. Nedlouho poté se před plzeňskou bránou prosadil další hráč z UK. Autorem druhého gólu se stal Aleš Hybner, jenž poslal puk do horní části brány. Šanci ještě navýšit náskok Prahy dostal Jan Valder, jenž byl faulován při jeho samostatném úniku. Brankář Smejkal si však snadno poradil s jeho pokusem o zakončení. I přes nelichotivý start Akademici nepřestávali brát svůj úkol zodpovědně. Kapitán domácích Jakub Faschingbauer svedl náročný boj o puk, který dokázal vyhrát, a kotouč následně přeposlat Karlu Škarkovi. Od něj pak putoval až za záda pražského brankáře Olivy, a Škarka si tak připsal první branku domácích. Hosté si však připravili rychlou odpověď v podobě čtvrté úspěšně zakončené střely, jež v 11. minutě padla z hokejky útočníka Hložka. Do konce třetiny diváci mohli vidět šance na obou stranách, ale žádná už nebyla proměněna v gól.

Následující dvacetiminutovka se nesla ve volnějším tempu oproti rychlé první třetině. Puk putoval od plzeňské hokejky k pražské a zpět, nikdo z hráčů se však do větší šance nedostal. To se změnilo s další přesilovou hrou domácích. Za asistence Jeremy Tichého a Václava Polívky si připsal druhý gól Akademiků Karel Ingriš. I v této třetině hosté s odpovědí příliš dlouho neotáleli. Ve 27. minutě po vyslané ráně Petra Hučka světelná tabule ukazovala stav 2:5. Po třech minutách hry náskok soupeřů se svou střelou snížil Jakub Faschingbauer za asistence Václava Polívky. O poslední branku této třetiny se postaral útočník z Prahy Martin Slánský. V samotném závěru třetiny Plzenští vyvinuli tlak na své soupeře a brankář Oliva musel zneškodňovat nebezpečné střely domácích. Pražští hokejisté však ještě puk stačili vyvézt na opačnou stranu kluziště a Smejkala ohrozit svými dorážkami z bezprostřední blízkosti. Do šatny si gól však už nikdo neodnesl a třetina skončila za stavu 3:6.

V závěru zápasu jako první ohrozili pražskou branku Ingriš a Polívka, brankář však jejich střely úspěšně chytil. Ve 44. minutě vyrazil s pukem za Smejkalem hráč Slánský, plzeňský golman však jeho střelu vyrazil. Vyražený puk ale zpracoval Hložek, který jej přihrál Kasalovi, jenž už neminul. Náskok hostů se tak zvýšil na 3:7. Domácí ovšem nepřestávali bojovat o body z tohoto utkání. Ve 47. minutě útočník Tomáš Blumentrit překonává golmana pražského týmu. Necelou minutu po něm se to povedlo jeho spoluhráči Polívkovi, který díky asistenci Ingriše snížil náskok na 5:7. Dva rychlé góly vlily Akademikům novou naději do žil. Hned ve 49. minutě si ale nedali pozor na Slánského před bránou, který nikým nehlídán pohodlně poslal puk za Smejkalova záda. Do konce utkání zbývalo 11 minut a Akademici prohrávali o tři góly. Opět se bojovalo o každý puk, který měl zvlášť pro Akademiky vysokou cenu. V posledních pěti minutách třetiny se domácím naskytla nová příležitost k úpravě výsledku, neboť si měli zkusit další přesilovou hru. Po dvaceti vteřinách ji zužitkoval Tomáš Blumentrit, jenž nekompromisní ranou od kruhů poslal puk Praze přímo do brány. Domácí zkusili štěstí a v závěru třetiny odvolali svého brankáře, avšak ani Dušek, Faschingbauer nebo Tichý nedokázali zastavit rozjetého Karla Herra mířícího k prázdné bráně Akademiků. Devátá branka už jen potvrdila vítězství Prahy a zápas skončil za stavu 6:9.

Autor: Nikola Havelková

Autor fotografie: Martin Kurfiřt