Po vyrovnaném zápase si nováček ligy nakonec odváží prohru

Do cesty za play off se Akademikům 11. února postavil polský tým z Noweho Targu, avšak hosté je z ní strhnout nedokázali. K vidění byl velmi napínavý zápas a diváci, kteří zavítali na stadion, se mohli přesvědčit, že kvalitní hokej není doménou pouze nejvyšších soutěží, ale rovněž Evrospké univerzitní hokejové ligy.

Akademici Plzeň – PPWSZ Podhale Nowy Targ 5:2 (1:1; 1:1; 3:0)

Góly a asistence: 13. Dušek (Kašpar, Radouch), 27. Blumentrit (Ingriš, Svoboda), 44. Svoboda (Fišer, Sedláček), 51. Pondělík (Blumentrit, Linhart), 60. Blumentrit – 13. Uglov (Alimov, Svitac), 28. Kurbatov (Bashirov)

Vyloučení: 11:9 na dvě minuty, navíc Škarka 10 min. za nesportoví chování, přesilové hry: 1:0 , oslabení: 1:0, počet střel: 42:40

Akademici: Smejkal – Blumentrit, Červenka, Fišer, Kašpar, Radouch, Tichý – Dědič, Dušek, Fiala, Ingriš, Linahrt, Pondělík, Ryba, Rubeš, Řeřábek, Sedláček, Sequens, Svoboda, Škarka

PPWSZ Podhale Nowy Targ: Murashov – Habura, Latiuk, Katin, Polinin – Alimov, Bashirov, Kondrashov, Kurbatov, Maximovich, Panczakiewicz, Paramonov, Siuty, Svitac, Uglov, Volopai, Zaitsev

Po úvodním vhazování začala v plzeňské aréně hokejová bitva, během které se hráči museli přizpůsobit rychlému tempu hry, v opačném případě totiž neměli téměř šanci se zapojit. Ve tvářích hokejistů obou týmů se zračilo odhodlání urvat si body z tohoto utkání pro sebe. Hra se přesouvala z jednoho konce kluziště na druhé. Na tom nic nezměnilo ani první oslabení domácích, během kterého nejdříve Rubeš se Škarkou prověřili připravenost polského brankáře a poté Svoboda úspěšně zaměstnával na půl úvazku polské hráče v jejich třetině. První početnou nevýhodu tak domácí přečkali bez újmy na výsledku. Další šance se chopil Linhart, jenž měl v úmyslu se dostat skrz polské obránce, jeho akci se snažil dokončit Řeřábek, avšak bezúspěšně. Radost z gólu na Akademiky čekala až v 13. minutě, kdy střelu od modré z dílny Jana Kašpara dostal do brány Miroslav Dušek. Tuto radost jim však velmi rychle vzal Aleksei Uglov v podobě vyrovnávací branky. Akademici se ale nenechali tímto nezdarem ovlivnit a dále na ledě odváděli dobrou práci. Díky obětavosti hráčů a skvělým zákrokům gólmana Filipa Smejkala se polskému týmu nepovedlo využít ani přesilové hry 5 na 3. První třetina tak skončila za stavu 1:1.

Scénář druhé třetiny byl velmi podobný scénáři třetiny první ohledně padlých gólů. Další oslabení domácí zvládli na výbornou, vděčit za to mohou především brankáři, který se postaral o to, aby skóre zůstalo neměnné. Poté si v 27. minutě hráč Tomáš Blumentrit přivlastnil puk a dovezl ho až do polské brány. Avšak jako v předchozí třetině hosté Akademikům nedovolili radovat se z bodového náskoku příliš dlouho. Nejdříve se pokusil prostřelit plzeňského brankáře Bashirov, avšak jeho střela byla sražena do míst, kde už s připravenou hokejkou čekal Vladislav Kurbatov, kterému vstřelení druhého gólu nečinilo žádný problém. Ubráněné oslabení, gól domácích, rychlá odpověď hostů, to bylo jediné, v čem bychom našli podobnost mezi prvními dvěma třetinami, neboť zatímco na začátku zápasu hráči bojovali o každý puk, v té další části bojovali především mezi sebou. O kolik byla druhá třetina chudší na počet střel, o to více potyček bylo k vidění.

Vítěz vyrovnaného zápasu se začal rýsovat až ve 44. minutě. Nejdříve útočník Sedláček rozezněl tyče za polským brankářem. Jejich melodie ještě nestačila odeznít a už byl puk za brankovou čarou. O to se postaral Daniel Svoboda, střelec třetího gólu Akademiků. Polský gólman se však nenechal rozhodit a dál podával výborný výkon. Svými zákroky se postaral o to, aby se náskok Plzeňských ještě nezvětšoval. Ačkoliv zneškodněných střel si na své konto připsal dost, už nebylo v jeho silách vychytat čtvrtý gól domácích, jenž padl z hokejky Patrika Pondělíka za asistence jeho spoluhráčů Blumentrita a Linharta. Poláci se však nevzdávali svých nadějí a nepřestávali bojovat, avšak už se jim na soupeře nepodařilo vyvinout takový tlak, jaký by chtěli a jaký by potřebovali, aby mohli na výsledku ještě něco změnit. Ke konci třetiny byl odvolán polský brankář, avšak to jen otevřelo možnost pro Tomáše Blumentrita potvrdit akademické vítězství přesně mířenou střelou přes celé hřiště. Polský tým si tak z Plzně odvezl hořkou prohru.

Autor: Nikola Havelková

Autor fotografie: Martin Kurfiřt