Plzeň slaví první vítězství

Plzeň slaví první vítězství, zdolala na svém ledě Bánskou Bystrici.

Po sérii zápasů na hřištích soupeřů se tým plzeňských Akademiků poprvé představil před domácím publikem. Z předchozích duelů si Západočeši přivezli pouze jeden bod za remízu v Bratislavě, a proto netrpělivě vyhlíželi premiérové vítězství v EUHL. Na led ČEZ Arény zavítal další ze slovenských celků, tým Univerzity Matěja Bela z Bánské Bystrice. Hokejisté ze středního Slovenska podle vzoru NHL nastoupili po úterním střetnutí s Univerzitou Karlovou v Praze ke druhému zápasu ve dvou dnech a bylo otázkou, jak takto náročnou kombinaci utkání zvanou „back-to-back“ zvládnou.

Do utkání vstoupili lépe hosté a plzeňský brankář Smejkal už v úvodu střetnutí musel předvést několik důležitých zákroků. Ve třetí minutě byl vyloučen domácí obránce Šimurda, avšak místo očekávaného tlaku slovenského týmu přišel rychlý brejk domácího kapitána Maloty, který střelou na vzdálenější tyč otevřel skóre. Po návratu z trestné lavice se Šimurda řítil sám na bystrického brankáře, ale ten svůj tým podržel. V zápětí měl vyrovnání na holi Indrych, z bezprostřední blízkosti výborně chytajícího gólmana nepřekonal. Utkání se od prvních minut začalo přiostřovat a v polovině třetiny byli za společnou potyčku vyloučeni Malota a Maliňák. V 11. minutě se příznivci Akademiků dočkali druhé branky, když po krásné individuální akci Zimmermann obkroužil branku a svojí střelou vymetl horní roh Juraštíkovy svatyně. O necelou půlminutku později se skóre měnilo znovu, nikým nehlídaný Sýkora dorazil Svobodovu střelu a domácí vedli už 3:0. Na takto rychlý vývoj skóre reagoval trenérský tým slovenského mužstva oddechovým časem. Neuběhly ani dvě minuty a ve velké pohodě hrající Sýkora se prosadil podruhé a poslal plzeňský tým do čtyřbrankového vedení. Akademici se ovšem ani za takovéhoto stavu nevyvarovali zbytečných vyloučení a nabídli soupeři dvě minuty trvající přesilovku 5 na 3. Po ose Kandra – Rešetár se puk dostal až k volnému Mateji Majlingovi, který korigoval před koncem první třetiny na 4:1.

10557505_1398600730431042_2131273014143069295_o

Druhou třetinu provázela řada nepřesností, hráči obou týmu měli problémy s překonáním středního pásma a brankové hody z prvního dějství vystřídala hra pevných obran. Jediný gól této části padl ve 35. minutě, když druhou branku slovenského mužstva vstřelil Ferleťjak. Domácí hráči se vinou vlastní nedisciplinovanosti často dostávali do oslabení, ale paradoxně právě při tomto nestandardním počtu hráčů se dostávali do vyložených šancí, po krásné kombinaci nepřetavil přečíslení dvou na jednoho v pátou branku Fiala. A tak po druhé části svítilo na světelné tabuli skóre 4:2.

V závěrečné dvacetiminutovce se hra přelévala ze strany na stranu a jak Smejkal, tak Juraštík si připsali několik těžkých zákroků. Fanoušci Akademiků, kteří neúnavně podporovali své borce po celý zápas, se opět dočkali gólové radosti v 50. minutě. Polívka ukryl svou střelu za obránce a pod rukou slovenského brankáře rozvlnil síťku popáté. Hosté se však nevzdali a v přesilové hře vykřesal jiskřičku naděje svojí brankou Akantis. Když chvíli poté skóroval Indrych a snížil na rozdíl jediného gólu, utkání slibovalo dramatickou koncovku. S ráznou odpovědí přispěchal Šimán, když v přesilové hře zužitkoval Fraňkovu přihrávku a poslal domácí opět do dvoubrankového vedení, které si už Západočeši nenechali sebrat a dovedli utkání do vítězného konce. Připsali si tak při premiéře na domácím ledě zaslouženou výhru 6:4.

10620142_1398600750431040_1189637665766902750_o

Akademici Plzeň – UMB Bánská Bystrica 6:4 (4:1, 0:1, 2:2)

Branky: 4. Malota (Franěk), 11. Zimmermann, 12. Sýkora (Svoboda), 13. Sýkora (Němec, Tichý), 50. Polívka (Zimmermann), 55. Šimán (Franěk) – 19. Majling (Rešetár, Kandra), 35. Ferleťjak (Indrych, Trnka), 52. Akantis (Kováčik, Plešavský), 53. Indrych (Majling)

Vyloučení: 11:7, Využití 2:2, v oslabení 1:0

Sestavy:

Akademici Plzeň: Smejkal (Šimůnková) – Dekan, Charvát, Linhart, Malota, Radouch, Šimurda, Tichý – Fiala, Fišer, Franěk, Hudák, Ingriš, Kodýtek, Němec, Polívka, Svoboda, Sýkora, Šimán, Zimmermann – trenér Pavel Vostřák

UMB Bánská Bystrica: Juraštík (Bezek) – Kandra, Knut, Prandorfy, Dolník, Janečko, Michalčík, Rešetár, Studený – Indrych, Kamenský, Majling, Plešavský, Ferleťjak, Kováčik, Maliňák, Šándor, Akantis, Magula, Málus, Trnka

Autor: Aleš Chlouba

10256457_1398600747097707_6374840446217779709_o 1279039_1398600737097708_1728902144454671340_o 10653504_1398600727097709_2282219585428689090_n