Odveta sa nekonala!

HK UNIPO Warriors v pondelok privítal súpera z Univerzity Karlovej v Prahe na domácom ľade. Aj tentoraz sa šťastena naklonila na stranu hostí, ktorí si 5 sekúnd pred koncom vypätého hokejového stretnutia odniesli z Prešova do stovežatej krásky na Vltave výhru 3:2.

(2:1, 0:0, 0:2)

Už v tretej minúte prvej tretiny otvoril strelecký účet na prešovského gólmana Karel Herr, ale po úspešnom zblokovaní strely domáceho kapitána bola snaha súpera o prvý gól zápasu zmarená. Ten prišiel krátko na to zo strany domácich, kde sa svojím prvým gólom zapísal nováčik v prešovskom tíme Marek Magic pukom odrazeným od mantinelu a následnou pohotovou dorážkou do súperovej brány. Priam ideálna prvá tretina pokračovala ďalej, keď UKáčko síce hrozilo z protiútokov, no Warriori ich prekorčuľovali a snažili sa o ďalší gól. Pražáci sa ale nedali zahanbiť, Jan Valder šikovne prekočuľoval pomedzi prešovskú obranu, no pokus o gól mu zmaril gólman domácich Martin Cmorej. Výbornú aktivitu predviedol Tomáš Lopáček po tom, čo sám prešiel cez pražských obrancov, ale s neúspešným zakončením. Situáciu využili Lukáš Pastier a Jan Krégl, keď nahral Lukášovi Kasalovi a ten úspešným vsietením puku pomedzi Cmorejove betóny vyrovnal stav na 1:1. Pražský útočník sa silnými strelami pokúšal o navýšenie skóre, ale to sa po premyslenej akcii s asistenciou Samuela Hrivňáka podarilo v 13. minúte Tomášovi Lopáčekovi, čím si upevnil status najproduktívnejšieho hráča UNIPO Warriors v tejto sezóne. Záver prvej tretiny patril rachotu striel na bránu na oboch stranách, ale gól už diváci nevideli.

V druhej časti duelu si súperi merali sily nielen v korčuľovaní, ale aj v zámernom faulovaní. Až jedenásť vylúčení behom jednej tretiny – 7 hráčov UK Praha a 5 hráčov UNIPO Warriors si menili miesto na striedačke pomaly častejšie ako na ľade, čo sa prejavilo na nižšej produktivite hry a vyššom napätí a následne agresii. V hre vsadili domáci na taktiku častejších výmen medzi sebou a následných striel. Až o tri za sebou sa pokúsil bojovník Jakub Mistrík, ale gólman Matěj Oliva už do brány nepustil ani jednu. Publikum ožilo pri ofenzívnom nájazde Matúša Sochu a Alexa Mihála na Olivu, ale česká obrana už gól nedopustila. Na ľade bola čoraz napätejšia a bojovnejšia atmosféra a prerušenia hry kvôli dohovorom s rozhodcami. Náročný duel vzali oba tímy doslova bojovne.

Záver stretnutia začalo UKáčko zhurta. Domáci gólman mal čo robiť, aby ustriehol a vychytal nekompromisné pokusy o dorovnanie skóre. Jeden moment však predsa vyšiel hosťom, keď Peter Novák prejavil svoju šikovnosť a prihrávku Aleša Hyršla premenil na gól – 2:2. Rovnako sa dorovnávalo aj napätie s ubúdajúcim časom na možnosť víťazného gólu. Ataky striel a faulov z oboch strán, povzbudivé výkriky z hľadiska, korčuľovanie z posledných síl. Domáca výhra nebola nereálna, predĺženie hry vzbudzovalo v divákoch nádej na výherný gól domácich. Šťastena však zahrala do karát súperovi v čase 59:55, kedy po skrumáži pred domácou bránou a následné odrazenie puku od Kasalovej hokejky už Cmorej nestihol prikryť, a tak sa trojnásobný majster EUHL v záverečných sekundách zápasu tešil z víťazného gólu, čím si pripísal ďalšie body na svoje konto.
Stav stretnutia 2:3 v prospech súpera.

Dekan fakulty športu a zároveň prezident klubu HK UNIPO Warriors, doc. PaedDr. Pavel Ružbarský, PhD., ktorý nechýba na žiadnom domácom zápase sa počas druhej tretiny cítil veľmi dobre, pretože Prešovčania v čase rozhovoru vyhrávali a tešil sa, ako napíše kolegovi z fakulty telesné výchovy a športu z univerzity Karlovej, že zápas dotiahneme do víťazného konca, čo sa síce nepodarilo, ale ďalej dodal: „Dúfam teda, pretože potrebujeme získať nejaké body a bolo by to úplne geniálne, keby to bolo práve na úkor Prahy, ktorá vyhrala posledné tri ročníky. Dáva nám to ako takú šancu pomýšľať na úspech aj v Play-off, pretože podľa mojich informácií by sme mali postúpiť a budeme hrať práve s tými najlepšími v rámci tohto ročníka EUHL.“ Na otázku či si všimol progres našich hráčov odpovedal nasledovne: Ťažko povedať, či progres, lebo to, čo som si všimol vždy závisí od situácie ako sa dokážu dať hráči dokopy, čo znamená, že niektorým hráčom nedovoľujú hrať pracovné povinnosti alebo zdravotné problémy. Minulý týždeň v Plzni sme v útoku dokonca hrali aj s obrancami, takže veľmi ťažko hovoriť o nejakom progrese. Skôr je to vždy o tom, v akej partii, v akom zložení sa dokážeme dať dokopy na konkrétny zápas.“

„Bola to pre mňa česť dať prvý gól za nový tím, ale v konečnom dôsledku to bol v podstate náhodný gól, takže som z neho nemal radosť a aj finiš zápasu nám nevyšiel. Nie je teda podstatný ten gól, kto ho dá, ale uhrať zápas, čo sa nám nepodarilo.“ Prezradil strelec prvého gólu, zároveň nový člen HK UNIPO Warriors, Marek Magic.

Prešovčan hrajúci v drese UK Praha Matúš Baláž: „Ja som sa sem tešil, po siedmich rokoch tu hrám znova zápas, takže myslím si, že to bolo v pohode. Nervozita nebola, akurát ma mrzí, že na konci sa trošku strhla hrana na korčuli, tak som to posledných 5-6 minút nemohol dohrať, to ma jediné mrzí.“ O tíme prezradil, že robia veľa zbytočných faulov, z ktorých aj v pondelok pramenili zbytočné vylúčenia, kvôli ktorým hral český tím častejšie v oslabení. Uznal, že tretia tretina bola trošku o šťastí, ale s úsmevom dodal, že šťastiu treba ísť naproti. „Teraz sa priklonilo na nás, mohli by už aj na nich.“ doprial šťastie prešovským bojovníkom.

Viedli sme po prvej tretine, dokonca aj v druhej, aj keď súper bol korčuliarsky vyspelejší, lepší. V tretej tretine sme sa trošku snažili s ňou popasovať, keďže vieme, že v záverečnej tretine máme slabiny a dá sa povedať, že väčšinu zápasov prehrávame v tretích tretinách. Dnes sa to opakovalo. Súper dostal šancu po našej obrovskej chybe, vyrovnal na 2:2 a tie štyri sekundy pred koncom naozaj s takým šťastím ako my sme dali prvý gól, tak oni dali ten tretí, čo nás veľmi, ale veľmi mrzí.“ Priznal po prehratom zápase kouč HK UNIPO Warriors Peter Zachar.

autor: Stanka Bratková