Items : 0
Subtotal : 0.00
View Cart Check Out

Article

Inžinieri v Bratislave bez šance. Diplomati vyhrali zaslúžene a zabojujú o Slovenský pohár v EUHL

Mužstvo Diplomats Pressburg nastúpilo v sobotu na domácom ľade proti Engineers Prague, ktorým rozhodne mali čo vrátiť. V prvom tohtosezónnom meraní síl zaknihovali totiž Bratislavčania najhoršiu porážku vo svojom doterajšom pôsobení v nadnárodnej Európskej univerzitnej hokejovej lige EUHL. Diplomati nenechali nič na náhodu a v stretnutí až na pár okamihov dominovali. Viac sa už dočítate v článku nižšie.

Diplomats Pressburg – Engineers Prague 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)

Góly a asistencie: 23. Kraus (Kalináč, Zvara), 25. Šimičák (Kraus), 30.Michalička (Kojda, Zvara), 60. Guryča – 52. Zdvořáček

Vylúčenia: 6:7 na dve minúty, k tomu Šimonič 10 minút osobný trest za nešportové správanie, Dudák 10 minút osobný trest za nešportové správanie, Múčka 10+20 minút za nešportové správanie Presilové hry: 1:0, Oslabenia: 0:0, počet striel: 37:2

Rozhodcovia: Synek Š. – Crman F., Šotek M.

Diplomats Pressburg: Neumann (Pravda) – Rutkovský, Múčka, Michalička, Loydl, Demo, Šimičák – Kraus, Kalináč, Šimonič, Zvara, Holeš, Šoltís, Guryča, Winkler, Lipovský,

Engineers Prague: Příhoda – Vostracký, Oravec, Žáček, Janásek, Herna, Klement – Veber, Dudák, Vacek, Hlaváč, Zdvořáček, Kratochvíl, Fiala, Kuruc, Heža

Prvá tretina začala pomerne vlažne, až na pár náznakov príležitostí, oba celky pozorne bránili najmä stredné pásmo. Hneď na začiatku druhej minúty dostali domáci výhodu presilovej hry, no nedokázali puk dopraviť za pozorného Příhodu. Rovnakú ponuku obdržali aj hostia v polovici siedmej minúty, no Neumann v bránke domácich príliš veľa práce nemal. Prvú tretinu sprevádzalo množstvo nepresností na oboch stranách klzika, mierne na vrch mali domáci, ktorí pravidelne posielali puky smerom k hosťujúcej bránke. Aktívni bol najmä druhý útok, ktorý pre maródku nastúpil v zložení Holeš, Kraus a Winkler. Táto trojica sa ocitla vo viacerých sľubných príležitostiach, hosťujúci brankár Příhoda však zostal v prvej časti bezchybný.

Druhá dvadsaťminútovka rozhodla celý duel. Domáci Diplomati svojho súpera absolútne zaskočili a dvoma zlepenými gólmi v rozmedzí dvoch minút zápas opanovali. Najskôr sa presadil Kraus, ktorý profitoval z práce Lipovského a Kalináča. O necelé dve minútky neskôr nahodil puk od modrej čiary mladý obránca domácich Šimičák a ten presne zapadol za chrbát bezmocného Příhodu. Hostia boli evidentne otrasení no aj oni sa dokázali dostať k príležitostiam. Kratochvíl v ich drese orazítkoval iba ľavú žrď Neumannovej bránky po strele spomedzi kruhov na vhazdovanie. V polovici druhej tretiny si Diplomati zahrali presilovú hru a po pár sekundách ju aj dokázali zužitkovať. Už na 3:0 zvýšil tečom Kojdovej strely Michalička. Bratislavčania absolútne ovládli klzisko, nepúšťali súpera do šancí a navyše stále hrozili z protiútokov. Je nutné poznamenať, že hostia z Prahy prišli veľmi dobre fyzicky pripravení a tak mali diváci možnosť sledovať trvdú hru na hranici pravidiel. V druhej tretine sa už nič zásadné neudialo a tak si domáci odniesli do šatne pohodlný náskok 3 gólov.

Posledná časť začala opäť v miernom tempe, na Diplomatoch bolo vidieť, že sa nemajú kam ponáhľať a iba čakajú na chyby súpera. Inžinieri sa snažili ohrozovať Neumanna z každej pozície, ten však predviedol veľmi spoľahlivý výkon. Keď sa už zdalo, že zápas neponúkne akú – takú dramatickú koncovku, utiekol domácej obrane Zdvořáček, ktorého fauloval tesne pred bránkoviskom Rutkovský. Z nariadeného trestného strieľania nedal hosťujúci útočník Neumannovi šancu a ponad lapačku znížil na 1:3 z pohľadu hostí. Pražania pridali na obrátkach, pritvrdili v osobných súbojoch, čo im však skomplikovalo cestu za ďalším zásahom, pretože hlavný rozhodca prehnané emócie trestal na oboch stranách. V samotnom závere to hostia skúsili aj v šestici, Neumann však už nakapituloval, naopak na druhej strane ihriska poistil zaslúžené víťazstvo Guryča. Diplomati tak zvládli aj druhý domáci duel v nadstavbovej časti a už o týždeň sa stretnú s UMB Banskou Bystricou v zápase o Slovenský pohár univerzitného majstra. Za priaznivých okolností respektíve pri akejkoľvek strate bodov UK Praha môžu Diplomati stále pomýšľať na celkové prvenstvo po základnej časti.

Text: Jakub Sudek