Diplomatov nezastavila ani Paneuropa Kings. Bratislavčania mieria do historického finále, kde vyzvú Bystricu

Druhé semifinále medzi bratislavskými rivalmi prinieslo nielen zaplnený štadión, ale aj vypätý hokejový duel. Po úvodnom zápase si priniesli Diplomati do Petržalky matchball, a hráčom Paneuropy Kings tak išlo o všetko. Napriek ich enormnej snahe a vyrovnanému duelu, dokázali Diplomati zvíťaziť v pomere 3:2. Diváci si prišli na svoje, ani jeden tím sa za predvedený výkon nemusí hanbiť, navyše zápas bol aj dobrou reklamou pre samotnú EUHL. Bratislavskí Diplomati vďaka výhre postúpili do vytúženého historického finále, kde vyzvú UMB Banskú Bystricu. Viac sa už dočítate v článku nižšie.

Diplomats Pressburg – Paneuropa KINGS 3:2 (0:0, 2:2, 1:0)

Góly a asistencie: 24. Zvara (Múčka, Hajský), 30. Zvara (Mucha, Guryča), 44. Kraus (Kalináč, Winkler) – 34. Hubek (Šotek), 37. Ketner (Szabó)

Vylúčenia: 5:9

Počet striel: 26:28

Rozhodcovia: Druga N., Bachurík J., – Olle M., Mudrik M.

Diplomats Pressburg: Neumann (Somoši) – Múčka, Rutkovský, Loydl, Demo, Just, Šimičák, Michalička – Šimonič, Zvara, Lipovský, Winkler, Kalináč, Kraus, Holeš, Mucha, Guryča, Hajský, Kojda, Šoltís

Paneuropa KINGS: Bohuš (Kolossov) – Ketner, Záviš, Tarabík, Pribula, Šotek, Bílik, Takáč, Chachalák – Hrbáčik, Kundrát, Mašlanka, Mikeš, Hubek, Klema, Podgorski, Halabrín, Szabó, Naumov, Kučera, Čechovič

Ihneď po úvodnom buly nabrala hra rýchle tempo, hráči súperovi nechceli darovať ani centimeter ľadu a do každého súboja išli „po hlave“ a naplno. „Králi“ v tomto zápase mali nôž na krku, čo bolo citeľné najmä na ich tvrdej hre na hranici pravidiel. Oba celky  sa postupne dostávali do viacerých príležitostí avšak brankári si dokázali svoje svätyne postrážiť dostatočne. V trinástej minúte sa snažil zrazenú strelu prihrávať Kraus na skvele postaveného Kalináča, ten však prihrávku nedokázal zachytiť a šanca odkrytej brány zostala nevyužitá. Podobnú akciu sa o minútu neskôr snažil zakončiť Holeš, no puk opäť ostal len medzi betónmi hosťujúceho brankára Bohuša. Posledné dve minútky úvodnej časti priniesli ešte početnú výhodu pre „Kráľov“, ktorej záver ešte mohol pretaviť na gól Podgorski, no aj táto strela skončila v lapačke brankára Diplomatov. Po prvej tretine tak odchádzali hráči do šatní s bez-gólovým skóre.

Začiatok druhého dejstva priniesol takmer okamžite presilovú hru pre domáce mužstvo, ktorá sa o necelú minútu neskôr zmenila na početnú výhodu o dvoch hráčov po faule na Winklera. Túto šancu mohol premeniť domáci Demo, ktorého pokus však podľa hlavného arbitra neskončil v sieti hokejkou ale korčuľou. O niekoľko minút neskôr však pokračovanie predĺženého trestu dokázal využiť Zvara, ktorého šikovne našiel Múčka a Diplomati sa tak ujali vedenia. Strelec prvého gólu prekonal brankára Bohuša o niekoľko minút opäť, keď sa najlepšie zorientoval po Muchovej zrazenej strele, 2:0. Hosťujúci tím však dokázal pomerne rýchlo odpovedať, keď po tlaku v útočnom pásme úspešne dorazil Šotekovu strelu Hubek. Pred koncom druhej tretiny dokázal ešte Ketner potrestať chybu Zvaru na modrej čiare a v oslabení strelou švihom prekvapiť domáceho Neumanna. Na svetelnej tabuli tak po druhej dvadsať-minútovke svietil nerozhodný stav 2:2

„Reklama na univerzitný hokej“. Aj takto by sa dala pomenovať posledná tretina, ktorá priniesla bojovný výkon z oboch strán, v ktorej bolo ešte všetko otvorené. Diplomati mali o čosi navrch, vďaka čomu sa častejšie ocitali pred Bohušom. Obe mužstvá brzdili najmä časté šarvátky a vylúčenia, ktorých utešene postupom času pribúdalo. V štvrtej minúte posledného dejstva udrela aktuálne najväčšia zbraň Diplomatov, trojica Kraus, Kalináč a Winkler. Po výmene puku sa nemýlil prvý menovaný, ktorý zariadil najtesnejšie vedenie pre Diplomatov. V ďalších minútach dominovali pozorné obrany s oboma brankármi, ktorí dokázali všetky nebezpečné pokusy pokryť. Paneuropa vrhla posledné zvyšky síl do útoku, čo otváralo okienka pre rýchle protiútoky súpera, Bohuš v bránke hostí však Kráľov stále držal na dostrel. V samotnom závere prišla ešte hra v šestici, hostia aj napriek enormnej snahe nedokázali dopraviť puk za chrbát Neumanna v bránke domácich. Spolu so záverečnou sirénou tak prišla obrovská radosť Diplomatov, ktorí sa premiérovo predstavia vo finále, kde vyzvú UMB Banskú Bystricu. Tentokrát budú mať Bratislavčania v úvode série výhodu domáceho prostredia. Skladáme klobúk pred Paneuropou Kings, za predvedený výkon, vyhrať však môžu iba tí najlepší…….Bratislavčania.

Text: Jakub Sudek