Diplomati ovládli základnú časť EUHL. V prvom kole playoff vyzvú Akademikov z Plzne

Hráči Diplomats Pressburg si poradili v nedeľnom súboji s UMB Banskou Bystricou jednoznačným spôsobom, keď triumfovali v pomere 8:4. Priebeh zápasu však výsledku rozhodne nenasvedčoval, najmä na prostrednú časť duelu, budú chcieť Bratislavčania rýchlo zabudnúť. Napriek problémovým úsekom si zabezpečili celkové prvenstvo po základnej časti a v prvom kole playoff vyzvú Plzeň. Viac sa už dočítate v článku nižšie.

Diplomats Pressburg – UMB Hockey Team 8:4 (3:0, 0:3, 5:1)

Góly a asistencie: 4. Šimonič (Lipovský), 5. Kraus (Loydl), 19. Winkler (Loydl), 45. Kalináč (Kraus), 47. Kalináč (Demo, Rutkovský), 52. Kraus (Kalináč) 54. Kraus (Winkler, Holeš), 58. Just (Hajský, Zvara) – 22. Adamčík (Kasanický. Vydurek), 28. Mendel (Brnčal), 33. Brnčal (Mendel, Kasanický), 57. Tatár

Vylúčenia: 8:5 na dve minúty, k tomu Kadlečík 10 za nešportové správanie, Presilové hry: 2:0, Oslabenia: 2:0, počet striel: 32:3

Rozhodcovia: Krist M., Olle M., Ziolkovsky T.

Diplomats Pressburg: Neumann (Somoši) – Rutkovský, Just, Michalička, Šimičák, Loydl, Demo, Brincko – Kraus, Kalináč, Šimonič, Zvara, Hajský, Holeš, Šoltís, Guryča, Winkler, Lipovský

UMB Hockey Team: Korytár (Juraštík) – Garay, Adamčík, Kandra, Kadlečík, Studený, Kasanický, Koch, Vydurek, Šeliga, Tatár, Primus, Majling, Sapár, Indrych, Novodomec, Janák, Brnčal, Mendel

Prvá tretina začala pre domácich Diplomatov šťastno-nešťastne, keď hrali dve početné nevýhody v priebehu prvých minút. Paradoxne však v druhej oslabovke dokázali dva razy udrieť. Najskôr po ľavom krídle potiahol akciu Lipovský, ktorý naservíroval ideálny puk Šimoničovi a hosťujúci Korytár nemal nárok 1:0. Už o minútu neskôr zazmätkovali pri striedaní hráči UMB, z čoho vyplynul samostatný únik Krausa, ktorý popod vyrážačku Korytára zvýšil na 2:0. Raketový vstup do zápasu evidentne zaskočil Bystričanov, ktorým pri rozohrávke chýbala presnosť a aj lepší pohyb. Navyše v bránke domácich opäť nastúpil Neumann, ktorý potvrdil svoju vzostupnú formu. Prvú tretinu ako z rozprávky zavŕšil v samotnom konci prvého dejstva Winkler, ktorý si najskôr spracoval Loydlovu rozohrávku rukou, puk si posunul pred seba a v páde prekrásne zakončil, 3:0.

Tí, ktorí očakávali, že domáci budú v druhej tretine kontrolovať pohodlný náskok boli na veľkom omyle. Už po minútke a pol znížil na 1:3 z pohľadu Bystrice Adamčík, ktorý profitoval z hrubky domácej obrany. Hostia ožili, zvýšili obrátky a v polovici ôsmej minúty stiahol náskok na rozdiel jediného gólu Mendel. V tejto časti hry Diplomati ťahali za kratší koniec a najmä v obrannom pásme kopili jednu chybu za druhou. Bystričania dokázali dokonale trestať chybičky v obrane Bratislavčanov a krátko po uplynutí polovice riadneho hracieho času bolo vyrovnané. Po peknej súhre v útočnom pásme pomedzi Neumannove betóny vyrovnal Brnčal. Obe mužstvá predvádzali bojovný výkon, stupňovala sa nielen rýchlosť stretnutia, ale aj fyzické súboje. Rozprávať by o tom vedel najmä hosťujúci Mendel, ktorého „zbúral“ Winkler. Domácich brzdili predovšetkým početné nevýhody. V druhej tretine hrali Diplomati až 10 minút v oslabení, z čoho pramenil čoraz častejší pobyt hostí pred Neumannom. Domáci brankár však svoje mužstvo podržal a po druhej tretine tak svietil na svetelnej tabuli priebežný stav 3:3.

Posledná dvadsaťminútovka bola napínavá od samotného začiatku. Oba celky pozorne bránili a útočníci sa dostávali k príležitostiam iba sporadicky. Domáci tréner spravil do poslednej tretiny niekoľko zmien, ktoré sa ukázali pre ďalší vývoj zápasu kľúčové. Po štyroch odohraných minútach zlomil priebeh stretnutia aktívny Kalináč, ktorý ťažil z rýchlosti Krausa. Ten našliapol po pravej strane, obišiel troch protihráčov a tesne pred Korytárom našiel nekrytého Kalináča, 4:3. Vzápätí sa dostali domáci Diplomati k presilovej hre, kde sa zopakoval scenár zo štvrtého gólu. Tentoraz strieľal od modrej čiary Demo a jeho pokus dorazil Kalináč, 5:3. Na domácej strane zavládla eufória v tom pravom slova zmysle, na rozdiel troch gólov zvýšil najlepší hráč zápasu Kraus, ktorý o dve minútky neskôr zavŕšil hattrick. V samotnom závere znížil ešte kozmeticky hosťujúci Tatár, ale posledné slovo mali opäť Diplomati, na konečných 8:4 spečatil netradičný strelec Just, ktorý z bezprostrednej vzdialenosti prepálil všetko čo mu stálo v ceste. Bratislavčania nielenže víťazstvom získali Slovenský pohár, ale dokázali opanovať celú základnú časť, keď získali v sedemnástich dueloch až 40 bodov. V prvom kole vyzvú už v stredu Akademikov z Plzne, práve v západočeskej metropole. My budeme Diplomatom aspoň na diaľku držať palce. Na domácom ľade sa predstavia opäť počas víkendu.

Autor: Jakub Sudek