Diplomati odštartovali sezónu víťazne. Na domácom ľade zdolali Akademikov z Plzne

Piaty ročník EUHL dorazil aj na domovský štadión Diplomatov, v bratislavskej Petržalke. Ako prvý pricestovali do hlavného mesta ambiciózni Akademici z Plzne, ktorí mali po minulom ročníku Diplomatom čo vracať. Diváci mohli sledovať veľmi atraktívny zápas, ktorý bol vyrovnaný až do posledných minút. Viac sa už dočítate v článku nižšie.

Diplomats Pressburg – Akademici Plzeň 6:3 (1:2, 3:1, 2:0)

Vylúčenia: 8:5 na dve minúty, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, počet striel: 38:37

Rozhodcovia: Tomáš R., – Filip C., Lukáš B.

Diplomats Pressburg: Neumann (Somoši) – Demo, Loydl, Rutkovský, Just, Mizerák, Michalička – Kalináč, Lipovský, Šimonič, Winkler, Kraus, Mucha, Guryča, Zvara, Čáni, Šoltís

Akademici Plzeň: Frček – Beer, Červenka, Pokorný, Smejkal, Muchka, Blumentrit, Malota – Faschingbauer, Kala, Jakubec, Polívka, Voves, Baxa, Polata, Kučera, Fiala, Sequens, Krajhanzl, Škarka

Diplomati na súpera od úvodného buly vybehli a hneď na konci prvej minúty sa mohli radovať z gólového úspechu. Winkler z bezprostrednej blízkosti nedal Frčekovi šancu. Hostia nezložili zbrane a z inkasovaného gólu sa dokázali rýchlo otriasť. Hrozil najmä hosťujúci kapitán Faschingbauer, ktorý robil obrane domácich najväčšie problémy. Pozorný Neumann si všetky pokusy hostí postrážil až do 12. minúty, kedy ho prekonal Polívka. Hostia pridali na obrátkach, vďaka čomu sa dostali v 15. minúte k presilovej hre, ktorú dokázali premeniť zásluhou Pokorného. Do šatne tak po obrate hostí odchádzali celky za nepriaznivého stavu pre Diplomatov 1:2.

Tak ako prvá časť skončila, začala druhá, do útoku sa viac tlačili hráči Plzne. Domáci opäť zrejme zostali ešte v šatni a už hostia viedli o dva góly. Presadiť sa po samostatnom úniku dokázal hosťujúci kapitán Faschingbauer. Nasledovala šesťminútovka plná nepresností na oboch stranách. Nevýraznú pasáž ukončila až krásna akcia dvoch skúsených hráčov, Lipovského s Kalináčom, ktorý zakončoval prakticky do prázdnej bránky. Hostia zostali zaskočení, inkasovaný gól ich evidentne vyviedol z miery, čo bola voda na mlyn pre domácich. Diplomati začali  zvyšovať obrátky. Postupne sa vo veľmi dobrých príležitostiach ocitli Kalináč, Winkler aj Kraus. Posledný menovaný v 36. minúte vyrovnal. Záver prostrednej časti patril opäť domácim, hostia nestíhali dostatočne rýchlo pristupovať k aktívnym útočníkom. Snahu Diplomatov korunoval minútu pred koncom Lipovský, po nezištnej prihrávke Winklera, 4:3.

Posledná časť bola pomerne opatrná z oboch strán. Domácim sa darilo úspešne brániť tesný náskok a aktivita hostí končila zväčša bezpečne vo výstroji brankára Neumanna. Postupne pribúdali tvrdé zákroky na oboch stranách, ale rozhodcovia mali zápas pevne v rukách, takže trestných minút príliš nepribúdalo. Rozuzlenie celého duelu priniesol až úplný záver, Lipovský hosťujúcemu obrancovi uchmatol puk a bekhendovou kľučkou poslal puk za Frčekov chrbát. Akademici sa následne pokúsili zvrátiť záverečné minúty ešte hrou v šestici. Definitívu však pridal Mucha, ktorý sa doslova predral cez troch protihráčov. Najbližší zápas čaká Bratislavčanov už nasledujúcu sobotu, kedy privítajú nováčika HC Masaryk University z Brna.

Text: Jakub Sudek